Historyczny kościół św. Wojciecha, o który batalia toczy się od jego zamknięcia w 2019 r., został objęty kolejnym kontraktem sprzedaży – dowiedział się „Chicago Sun-Times”. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, nowy właściciel – firma z Miami – chce przekształcić go w nowoczesną salę bankietową i miejsce imprez firmowych. Firma wyraziła wolę współpracy z lokalną społecznością.
Reprezentujący firmę Anew Holding LLC z Miami na Florydzie prawnik, Felix Gonzalez, potwierdził w poniedziałek gazecie „Chicago Sun-Times”, że firma zawarła kontrakt na kupno budynku z Archidiecezją Chicagowską, która jest właścicielem kościoła św. Wojciecha.
Według prawnika, transakcja przyniesie „wielką wartość, wielkie możliwości i wspaniałą przestrzeń publiczną w okolicy”. „To będzie sposób na zachowanie bardzo pięknego budynku” – powiedział Gonzalez cytowany przez „Chicago Sun-Times”.
Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, firma zamierza przekształcić dawny kościół zbudowany przez polskich imigrantów w miejsce przyjęć weselnych, bar micwy i przyjęć korporacyjnych – na wzór The Temple House, przestrzeni eventowej w Miami, która powstała z przekształconej w 2003 r. historycznej synagogi.
Katolicki portal pillarcatholic.com już w zeszłym roku informował, że w styczniu 2022 r. Anew LLC złożyła Archidiecezji wstępną ofertę na zakup kościoła opiewającą na 3,95 mln dol.
Od finalizacji sprzedaży firmę dzieli jeszcze „kilka przeszkód” – jak powiedział prawnik. Wśród nich jest sprzeciw grup, które mają nadzieję na przywrócenie funkcjonowania kościoła jako miejsca kultu religijnego.
Na początku sierpnia br. miejska komisja ds. zabytków przegłosowała wstępne przyznanie statusu zabytku budynkom kościoła św. Wojciecha. Choć decyzja nie jest w stanie odwrócić dekonsekracji kościoła, dokonanej przez Archidiecezję Chicagowską w 2019 r., to częściowo miała chronić go przed rozbiórką oraz sprzedażą.
Sierpniowa decyzja komisji to dopiero początek długiego i wielofazowego procesu oficjalnego nadania statusu zabytku, który to proces – jeżeli potoczy się pomyślnie – zakończy się głosowaniem Chicagowskiej Rady Miejskiej w pełnym składzie i to ona ostatecznie zadecyduje o dalszych losach obiektu. Ramy czasowe tego procesu są nieznane, choć niektórzy przewidują, że może on potrwać co najmniej rok.
Ostatnia msza święta w kościele św. Wojciecha została odprawiona w lipcu 2019 r. W tym samym miesiącu kościół został dekonsekrowany. Decyzją archidiecezji wiernym ze św. Wojciecha miała służyć pobliska parafia St. Paul. To właśnie ona, po konsolidacji z parafią św. Wojciecha, odpowiada za teren i budynki byłej parafii św. Wojciecha. Parafia St. Paul sprzeciwia się procesowi nadania statusu zabytku kościołowi św. Wojciecha, gdyż ich zdaniem komplikuje to proces sprzedaży posiadłości.
Wcześniejsze próby sprzedaży kościoła św. Wojciecha przez archidiecezję nie powiodły się. Rozpadł się zarówno kontrakt z Chicago Academy of Music, jak i z co najmniej dwoma deweloperami.
Kościół pw. św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago uchodzi za architektoniczną perłę. Parafia została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów. Budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema 185-stopowymi (56-metrowymi) wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
Archidiecezja Chicagowska napisała w e-mailu do „Dziennika Związkowego”, że nie komentuje transakcji dotyczących sprzedaży nieruchomości do czasu, aż są one sfinalizowane.
JoannaMarszałek[email protected]