Wypożyczalnie samochodów – Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterpirse, Hertz, National, Thrifty i wiele innych – ostro ze sobą konkurują. Wybierz najkorzystniejszą cenę najmu samochodu przy pomocy takich serwisów, jak Orbitz, Expedia czy Kayak. Zarezerwuj wcześnie, bo wtedy ceny są korzystniejsze. Bez rezerwacji samochodu na lotnisku nie dostaniesz.
Wybierz nieduży samochód. Male auto kosztuje mniej, mniej pali i łatwiej je zaparkować w zatłoczonych miastach. Możesz znaleźć oferty najmu po kilkanaście, dwadzieścia kilka dolarów za dzień, ale pamiętaj, że ostateczna cena będzie znacznie wyższa, bo dojdą podatki, różne opłaty, dodatki, a przede wszystkim – ubezpieczenie. Serwis Crentalcars.com podaje, że wiosną tego roku średni łączny koszt najmu samochodu na lotniskach w Stanach wynosi ponad sto dolarów za dzień, a na niektórych lotniskach znacznie więcej, np. 130 dol. w Los Angeles. Auta wynajęte w mieście mogą być znacznie tańsze.
Zaoszczędź na ubezpieczeniuZapłać za wynajem samochodu kartą kredytową, a unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia od uszkodzenia auta (collision damage waiver), które wynosi ok. $10-15 na dzień. Ubezpieczenie to zostanie pokryte przez firmę – remitenta karty kredytowej. Zanim będziesz na nim polegać, sprawdź dokładnie wszelkie limitacje i warunki.
Uwaga: Karta kredytowa pokrywa tylko straty poniesione w wyniku wypadku czy kradzieży samochodu, ale nie odpowiedzialność cywilną czy inne straty kierowcy. Jeżeli w wyniku wypadku wyrządzisz komuś szkody na mieniu czy zdrowiu, ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dlatego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (liability insurance) powinieneś wykupić w wypożyczalni samochodowej, chyba że masz to pokrycie z innego źródła, np. z polisy samochodowej, z polisy właściciela domu (homeowner’s insurance), albo z ubezpieczenia biznesowe twojego czy twojej firmy.
Sprawdź swoje polisyRada: Sprawdź swoje następujące polisy ubezpieczeniowe.
· Ubezpieczenie posiadanego samochodu (car insurance). Przeczytaj polisę albo zadzwoń do swojego agenta czy firmy ubezpieczeniowej i spytaj, w jakim wymiarze polisa pokrywa wypożyczane auta.
· Karta kredytowa często daje collision coverage wynajmowanego samochodu, opłacanego za pomocą tej karty. Opłaca przez to skutki zniszczenia auta wskutek wypadku lub kradzieży.
· Polisa właściciela domu (homeowner’s insurnace) zapłaci za przedmioty skradzione z wypożyczonego samochodu. Jeżeli masz wykupioną polisę-parasolkę (umbrella policy) na pól miliona czy milion dolarów, to możesz spać spokojnie, gdyż pokryje ona twoje zobowiązania wynikające z odpowiedzialności cywilnej (szkody wyrządzone innym).
· Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty ewentualnego leczenia ciebie, twoich dzieci i małżonka.
W kilku sytuacjach ubezpieczanie wynajmowanego samochodu ma sens. Dzieje sie to wtedy, gdy nie masz żadnego innego, własnego ubezpieczenia. Niektóre polisy samochodowe odmawiają płacenia, jeżeli wypadek zdarzy sie za granica, np. dalej niż 50 mil od granicy meksykańskiej. Ponadto, niektórzy kierowcy wolą zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie wypożyczanego samochodu parędziesiąt dolarów po prostu dla świętego spokoju, ażeby w razie wypadku nie wzrosły stawki za ich prywatne samochodowe ubezpieczenie.
Uważaj na dodatkowego kierowcęPrzykład: Żona robi plany: rezerwuje auto i płaci własną kartą kredytową, ale samochód prowadzić będzie mąż. W takiej sytuacji najemcą jest żona, a mąż – drugim kierowcą, za którego trzeba dopłacić około 15 dol. za dzień. W przeszłości małżonkowie mogli za darmo wymieniać się za kierownicą, ale to się zmieniło w większości stanów. Małżonek głównego kierowcy jest automatycznie legalnym dodatkowym kierowcą tylko w następujących stanach: Indiana, Illinois, Iowa, Missouri, Nowy Jork, Oregon, Teksas, Utah, Wisconsin. W każdym innym stanie wypożyczalnie mogą pobierać opłaty za drugiego kierowcę, nawet jeżeli jest to małżonek.
Wniosek: Dowiedz się, czy dana wypożyczalnia narzuca opłaty za drugiego kierowcę, który jest małżonkiem. Jeżeli tak, to samochód powinien nająć kierowca. Jeżeli wypadek zdarzy się, gdy za kierownicą była nieupoważniona osoba, wypożyczalnia anuluje ubezpieczenie.
Zabierz własne akcesoriaGPS jest przydatny w dalekiej podróży, ale nie wypożyczaj go, bo zapłacisz 6-15 dol. za dzień. Obecnie każdy mądry telefon ma GPS. Zainstaluj aplikację Google Maps czy Waze. Nie daj się namówić na zasilacze sprzętu elektronicznego czy muzyczne akcesoria.
Jeżeli to możliwe, skorzystaj ze własnego fotela dla dziecka, by uniknąć płacenia średnio 14 dol. na dzień.
Bak pełny czy pusty?Zasady płatności za paliwo mogą być różne. Dostajesz samochód z pełnym bakiem, a możesz go zwrócić z bakiem pustym albo pełnym. Zadeklarujesz zwrot pełnego baku, a pełny on nie będzie, to wypożyczalnia policzy ci 7-8 dolarów za każdy brakujący galon. Wypożyczalnie opisują swoje zasady płatności za paliwo na stronie internetowej, oraz podają je w dokumentach przekazywanych z pojazdem.
Wypożyczalnia aut TuroW Stanach, Kanadzie i w kilku europejskich krajach można skorzystać z serwisu Turo, czyli internetowej wypożyczalni samochodów prywatnych (Turo.com). Działalność Turo polega na tym, że właściciele aut, określani jako gospodarze (hosts), wynajmują swoje pojazdy gościom (guests). Można tam znaleźć ciekawe pojazdy: duże vany dobre dla większej rodziny, sportowe auta, kabriolety lub klasyki. Za tradycyjne auto zapłacisz może nawet połowę tego, co w tradycyjnej wypożyczalni, ale przeczytaj uważnie regulamin, by nie być zaskoczony dodatkowymi opłatami, jak np. za przekroczenie limitu mil/ kilometrów. W kwocie wynajmu jest zawarte ubezpieczenie dające limit twojej odpowiedzialności za szkodę lub kradzież. Właściciel przeważnie podstawi nam samochód na lotnisko czy do hotelu.
W Turo musisz się najpierw zarejestrować, posłać zdjęcie swojego prawa jazdy. Goście wystawiają właścicielom samochodów opinie, więc będziesz wiedział, z kim masz do czynienia.
Co jeszcze?Na koniec – zastanów się, czy samochód jest ci potrzebny na całe wakacje. Sprawdź, czy wybrany hotel czy ośrodek turystyczny zapewnia transport z lotniska. Jeżeli tak, to skorzystaj z niego. Wyleguj się na plaży, spaceruj do pobliskich atrakcji, a po kilku dniach wynajmij auto w lokalnej wypożyczalni, która może być tańsza od tej na lotnisku.
Udanych wakacyjnych podróży życzy
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com