Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 03:27
Reklama KD Market
Reklama

"NYT": USA wkrótce zniszczą ostatnie resztki swojego arsenału broni chemicznej

"NYT": USA wkrótce zniszczą ostatnie resztki swojego arsenału broni chemicznej
Przekrój głowicy pocisku Honest John, przedstawiający bomby M134 Sarin, ok. 1960 r. fot. Library of Congress

Po trwającym od dekad procesie, Stany Zjednoczone wkrótce pozbędą się ostatnich resztek swojej broni chemicznej - informuje w czwartek dziennik "New York Times". Ostatnie rakiety z sarinem utylizowane są w zakładach w Kentucky, prace mogą zakończyć się już w piątek.

Jak podał "NYT", zakłady utylizacji broni chemicznej w bazie sił lądowych USA Blue Grass w Kentucky są ostatnim ośrodkiem, w którym niszczona jest amerykańska broń chemiczna. W czerwcu po zniszczeniu ponad miliona pocisków z gazem musztardowym pracę zakończył ośrodek w Pueblo w stanie Kolorado. W Blue Grass trwa obecnie niszczenie rakiet z sarinem i według dziennika proces ten skończy się w ciągu najbliższych dni, być może już w piątek.

Kiedy się to stanie, Stany Zjednoczone będą kolejnym mocarstwem, które zniszczyło swój zadeklarowany arsenał broni chemicznej. Wcześniej zrobiły to Wielka Brytania w 2007 r., Indie w 2009 r. i Rosja w 2017 r., choć według Pentagonu Rosja posiada niezadeklarowane zapasy tej broni, czego dowodem były zamachy z użyciem środka nowiczok m.in. na Aleksieja Nawalnego. Są też państwa, które nie podpisały Konwencji o zakazie broni chemicznej (Angola, Egipt, Korea Północna i Sudan Południowy) lub jej nie ratyfikowały (Izrael i Birma). W ostatnich latach stosował ją też syryjski reżim.

Zlikwidowanie amerykańskiego arsenału zakończy trwający od wielu dekad proces, w trakcie którego napotkano wiele problemów. Były one związane m.in. z protestami i obawami mieszkańców i kongresmenów na temat konsekwencji środowiskowych. Impuls do rozpoczęcia niszczenia arsenału dał incydent z 1968 r. w Utah, kiedy test broni z gazem bojowym VX spowodował śmierć 5,6 tys. owiec. Początkowo armia planowała pozbyć się broni w sposób, który stosowała w przeszłości z przeterminowaną amunicją chemiczną: załadować ją na statek i zatopić go w morzu. Zapowiedzi te spotkały się z oburzeniem, podobnie jak "plan B" polegający na spaleniu tego uzbrojenia. W ciągu ostatnich lat utylizacji dokonywano za pomocą robotów. W Blue Grass, każda głowica rakiety z sarinem jest przekłuwana przez robota i opróżniana z płynu, który jest następnie mieszany z wodą i sodą kaustyczną i podgrzewany. Płyn ten jest potem transportowany do zakładów w Port Arthur w Teksasie, gdzie jest spalany.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama