Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających Mariupol – przed inwazją rosyjską i po – można oglądać w Biurze Skarbnika Powiatu Cook Marii Pappas do 25 sierpnia. Wystawa zatytułowana jest „Mariupol. Life on the Edge of Apocalypse” (Mariupol. Życie na krawędzi apokalipsy). Zaprezentowano na niej zdjęcia dziewięciu fotografów, z których dwóch już nie żyje.
Zdjęcia wykonali: Lev Sandalov, Serhiy Makarov, Olena Sugak, Victor Dedov, Anzhela Bilodid, Alina Komarova, Maksym Sahaidak, Liudmyila Buianova i Oleksandr Berezhnoi. Dwoje z fotografów już nie żyje. Victor Dedov zginął podczas ostrzału Mariupola w marcu 2022 r., Maksym Sahaidak zginął w walkach w kombinacie metalurgicznym Azovstal w maju 2022 roku.
Mariupol leży na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim i nad Morzem Azowskim. Jeszcze do 2021 roku miasto zamieszkiwało 431 tys. mieszkańców. Od marca 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, nazywane jest miastem-bohaterem Ukrainy. Okupowane przez Rosjan od maja 2022 r. i anektowane przez nich we wrześniu 2022 r. To w Mariupolu Rosjanie zbombardowali budynek Teatru Dramatycznego, przed którym ukrywająca się w nim ludność cywilna pozostawiła duży napis „dzieci”. Dzisiaj zniszczone jest prawie 90 procent miasta. W Mariupolu nie ma ani jednego budynku, którego nie dotknęłaby wojna – wszystkie są zniszczone lub uszkodzone. Nie ma też dostępu do bieżącej wody, prądu i żywności.
Okazuje się, że Mariupol zamieszkiwała także dość duża populacja Greków. W dostępnych danych demograficznych z 2002 roku 4.3% procent mieszkańców miasta stanowili właśnie Grecy. Języka greckiego w mieście używało 0.20% mieszkańców. Według greckich źródeł Mariupol to największe na Ukrainie skupisko rosyjskojęzycznej diaspory greckiej. Ostrożność, dziedziczona po prześladowaniach okresu ZSRR, powstrzymywała część Greków przed deklaracją narodowości innej niż rosyjska lub ukraińska. W 2014 r. wicepremier Grecji, Ewangelos Wenizelos swą oficjalną wizytę w Kijowie poprzedził spotkaniem z diasporą Mariupola. Nie dziwi więc wystawa zdjęć w biurze Marii Pappas.
– Jedną z dobrych rzeczy, jaką daje urzędowanie na pierwszym piętrze budynku powiatowego, to ta niesamowita przestrzeń, w której można zorganizować niesamowitą wystawę, jak ta – mówiła podczas otwarcia Skarbnik Powiatu Cook Maria Pappas. – Ta wystawa wykracza daleko poza tę wojnę, poza Ukrainę, poza społeczność grecką, która tam mieszkała, poza cierpienie Ukraińców. Wojna to cierpienie. Każda z wojen przyniosła nam uchodźców. To jest kolejne przypomnienie, jak wielkie zniszczenie niesie wojna – podkreśliła.
Zdjęcia, które zaprezentowano w biurze skarbnika, odciskają piętno emocjonalne na zwiedzających. Wśród zaproszonych w czwartek, 22 czerwca, na otwarcie wystawy gości, m.in. przedstawicieli konsulatów Ukrainy i Grecji oraz obydwu społeczności zamieszkujących Chicago, widać było wzruszenie, kiedy przeglądali fotografie.
Wystawa „Mariupol. Life on the Edge of Apocalypse” dostępna jest dla zwiedzających w Biurze Skarbnika Powiatu Cook (Cook County Treasuser Office) na pierwszym piętrze siedziby władz powiatowych w śródmieściu Chicago, przy 118 N. Clark St., Room 112. Zdjęcia można oglądać do 25 sierpnia w godzinach 8.30 am – 5 pm. Wstęp wolny.
(EM)
Zdjęcia: Peter Serocki