Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:38
Reklama KD Market

Zniżki dla seniora na wakacje i nie tylko

Zniżki dla seniora na wakacje i nie tylko
fot. Depositphotos.com

Seniorzy stają się coraz ważniejszą grupą konsumentów, a sprzedawcy i usługodawcy starają się im przypodobać, tworząc dla nich specjalne oferty cenowe. W zależności od okoliczności, seniorem może być nawet 50-latek – posiadacz legitymacji AARP (Americen Association of Retired Persons). Tydzień temu zaczęłam wyjaśniać zniżki, jakie mogą należeć się seniorom w czasie wakacji. Dziś ciąg dalszy.

Taniej w muzeachMuzea oferują zniżki dla seniorów, młodzieży, weteranów i lokalnych rezydentów. Niektóre mają wolny wstęp raz w tygodniu. Wszystkie mają programy członkowskie, które umożliwiają nieograniczony wstęp. Warto z nich skorzystać. Cennik przeważnie wisi przy kasie, ale jeżeli nie – to warto spytać.

Uwaga: Niektóre muzea podają „sugerowaną” cenę biletu, więc można zapłacić „co łaska”. Na przykład słynne Metropolitan Museum w Nowym Jorku sugeruje 30 dol. od osoby, 22 dol. od seniora, ale daje wstęp za dowolną kwotę rezydentem stanu Nowy Jork i New Jersey i uczniom ze stanu Connecticut.

Uwaga: Jeżeli jedziesz na wycieczkę po Europie, weź koniecznie swój polski paszport. Wiele placówek oferuje zniżkowe bilety dla seniorów mieszkających w Unii Europejskiej.

Taniej w restauracjachChcąc pozyskać klientów, restauracje dają rabaty dla seniorów w określonych godzinach (np. wczesny obiad) albo w pewnych dniach tygodnia. IHOP, Country Kitchen, Fazoli’s, Panderosa Steakhouse, Sizzler, Denny’s mają Senior Menu, a na nim mniejsze i tańsze dania dla starszych osób.

Znane z przychylności dla seniorów są Denny’s, Burger King, Bubba Gump Shrimp Co., Papa John’s, Outback Steakhouse, Golden Corral, Dunkin Donuts, Arby’s, IHOP, Boston Market, Chili’s i Applebee’s. Dają one seniorom od 10 do 15 proc. zniżki każdego dnia, albo w wybranym dniu tygodnia. Nie wszystkie restauracje tych sieci uczestniczą w tych programach, więc nie zaszkodzi dowiedzieć się wcześniej.

Więcej znajdziesz tu: www.theseniorlist.com/senior-discounts/#restaurants.

Taniej w sklepachWiele lokalnych sklepów jak i krajowych sieci przyciąga seniorów ofertą cenowych upustów nie tylko w lecie, ale cały rok. Oto kilka przykładów.

· TJ Maxx, Michaels, Ross Dress for Less – 10 proc. zniżki dla 55-latków i starszych.

· American Discount Stores – 10 proc. zniżki w każdy poniedziałek już dla osób 62+.

· Walgreens – 20 proc. zniżki w pierwszy wtorek miesiąca dla 55-latków, który również mają członkowską kartę Balance Card.

· RiteAid – 20 proc. w pierwszą środę miesiąca.

· Kohl’s – 15 proc. dla osób 60+.

· Sklepy Salvation Army – do 50 proc. dla osób 55+.

Sklepy odzieżowe również chcą się przypodobać starszej generacji. Banana Republic, Bealls, C.J. Banks, Clarks, Dress Barn, Goodwill, Hallmark, Michael’s, Modell’s i inne dają stałe lub okresowe upusty. Oferty mogą ulegać zmianie, więc sprawdź sam.

Więcej: www.theseniorlist.com/senior-discounts/#grocery-stores i https://www.theseniorlist.com/senior-discounts/retail/.

Taniej w kinie i nie tylkoSenior dostanie zniżkę prawie w każdej sieci kin, szczególnie jeżeli zechcą póść do kina wcześnie. Na przykład w AMC zniżka dla każdego wynosi 30 proc. na spektakle przed 4pm.

Niektóre kina Cinemark obniżają seniorom cenę biletu do 35 proc. W Showcare Cinemas w środy senior (60 lat +) zapłaci 7.75 dol. za bilet i 5.50 za popcorn i jakiś napój.

Zadzwoń do pobliskiego kina i dowiedz się, kiedy bilety są najtańsze dla seniorów.

Wynajem samochodówAvis obniża ceny do 30 proc. członkom AARP albo Veteran Advantage.

Członkowie AARP zapłacą mniej w Budget Rent-A-Car (do 30 proc.), w Dollar Rent-A-Car pięćdziesięciolatkowie dostaną do 5% upustu, a w Hertz do 20 proc. zniżki podstawowej ceny.

Przeważnie rezerwacji musisz dokonywać bezpośrednio w danej firmie, a nie przez internetowe turystyczne przeszukiwarki, takie jak Orbitz czy Travelocity. Sprawdź.

Więcej: www.theflightexpert.com/senior-car-rental-discount oraz www.theseniorlist.com/senior-discounts/#travel.

Zniżki w PolsceZ racji wieku w Polsce mogą ci również przysługiwać różne upusty. Do najpopularniejszych należą zniżki na komunikację miejską. Na przykład w Warszawie emerytom oraz rencistom przysługuje 50-procentowa zniżka, a osoby, które ukończyły 70. rok życia, jeżdżą w Warszawie za darmo po okazaniu dokumentu ze zdjęciem zawierającym datę urodzenia. Przeczytasz więcej: https://60plus.pl.

Jeżeli spędzasz sporo czasu w Polsce, a ukończyłeś sześćdziesiątkę, to wyrób sobie w swoim mieście Kartę Seniora. Karty wydawane są na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora oraz targach i wydarzeniach dla seniorów. Karta Seniora uprawnia do lokalnych zniżek.

Istnieje również Ogólnopolska Karta Seniora, o której zaletach przeczytasz tu: https://glosseniora.pl/ogolnopolska-karta-seniora/.

Centrum senioraW całych Stanach Zjednoczonych istnieją ośrodki seniorów (senior centers). Dla osób, które ukończyły 60 lat, są tam tanie posiłki, bezpłatne kulturalne atrakcje, grupowe wycieczki, pomoc w składaniu wniosków o pomoc społeczną itp. W lecie można tam schronić się przed upałem. Ośrodek może zorganizować transport dla seniorów mających problem z samodzielnym dojazdem.

W Nowym Jorku znajdziesz ośrodek seniora w swojej okolicy wpisując swój numer kodu pocztowego na witrynie: https://a125-egovt.nyc.gov/egovt/services/service_query.cfm. Mieszkańcy innych rejonów kraju niech w Google wpiszą „Find a senior center” i nazwę swojej miejscowości.

Korzystaj z InternetuDla seniorów przeznaczone są różne inne zniżki: na wystawy, wycieczki, różne usługi, zakupy itp. Informacje o nich znajdziesz w Internecie. W Google wpisz „senior discounts” i nazwę firmy. W przeszukaniu ofert w twojej okolicy pomoże witryna www.seniordiscounts.com. Jeżeli masz smartphone, to zainstaluj sobie aplikacje w rodzaju Sciddy, AARP Member Advantage czy Senior Savings. Różne zniżki wynoszą od 10 do 20 proc., co może urosnąć do znacznych kwot.

Poza tym, w każdej placówce handlowej czy usługowej przy kasie pytaj o zniżkę dla seniorów. Nie masz nic do stracenia.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama