Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 17:25
Reklama KD Market

Fantastyczna młodzież! 550 tys. dol. dla polonijnych studentów od Naszej Unii (PODCAST)

Fantastyczna młodzież! 550 tys. dol. dla polonijnych studentów od Naszej Unii (PODCAST)

Ponad pół miliona dolarów przeznaczyła w tym roku na stypendia dla młodzieży polonijnej Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish & Slavic Federal Credit Union, PSFCU). Pomoc otrzymało 324 maturzystów i 188 studentów. Stypendyści pochodzą z 12 stanów. W chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce odbyła się 3 czerwca uroczystość wręczenia wyróżnień grupie stypendystów ze stanu Illinois. Gościem honorowym uroczystości był ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski i konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak.

Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM Zaprasza Joanna Trzos i Andrzej Baraniak

– To jest fantastyczna młoda Polonia. Z wielkimi ambicjami, z wielkimi planami. Stypendia to bardzo chwalebna inicjatywa Unii Kredytowej. To długoletni projekt. Trzeba w młodzież inwestować niezależnie od tego, czy zwiąże swoją przyszłość ze Stanami Zjednoczonymi, czy też nie. Przemiłe mojemu sercu jest to, że mogę do tych młodych ludzi przemawiać po polsku, co nie jest w Stanach Zjednoczonych wcale takie oczywiste. Powiem jeszcze raz –  fantastyczna młodzież i bardzo się cieszę, że mogłem w tej uroczystości uczestniczyć – powiedział ambasador Marek Magierowski, który w swoim wystąpieniu mówił do młodzieży między innymi o potrzebie wytrwałości i siły, aby realizować swoje marzenia i plany, nawet gdy w pewnym momencie nie wszystko układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. 

Tak licznej grupy młodzieży w Muzeum Polskim w Chicago dawno nie było. Nagrodzeni tegoroczni maturzyści i studenci z Illinois stanowili około jednej trzeciej wszystkich laureatów z całych Stanów Zjednoczonych. Absolwenci szkół średnich, którzy zostali przyjęci na studia, otrzymali certyfikaty od 500 do tysiąca dolarów. Studenci odebrali czeki na tysiąc, dwa i 5 tysięcy dolarów. Dwa stypendia po 5 tys. dolarów odebrały Angela Bylina i Karolina Bisiak. Wszyscy stypendyści otrzymali książkę o Powstaniu Warszawskim autorstwa Normana Daviesa.

W uznaniu talentu i sukcesów odnoszonych na scenie muzycznej trzecie stypendium na kwotę 5 tys. dolarów z rąk dyrektora wykonawczego PSFCU Bogdana Chmielewskiego odebrała wokalistka młodego pokolenia „Kaeyra” Karolina Baran, która na koniec części oficjalnej zaśpiewała kilka piosenek ze swojego polskiego i amerykańskiego repertuaru, wzbudzając aplauz sali.

– Jestem członkiem Naszej Unii od kilku lat. Obecnie studiuję biologię i w przyszłości chciałabym pracować w charakterze stomatologa. Mam nadzieje, że wszystko uda mi się zrealizować, a te pieniążki bardzo mi się przydadzą – powiedziała Angela Bylina, która otrzymała jedno z trzech najwyższych stypendiów. Angela jest absolwentką Polskiej Szkoły Sobotniej im. ks. Ignacego Posadzego w Burbank.

Radości z otrzymania przez córkę pomocy stypendialnej nie kryła Bogumiła Ekert-Bisiak, mama Karoliny, która również odebrała czek na 5 tys. dolarów. 

– Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo dumna z mojej córki. Jest bardzo ambitna, zawsze przynosi najlepsze oceny. Chodząc do polskiej szkoły, Karolina brała udział w licznych konkursach, których sponsorami była właśnie Nasza Unia. Od tamtej pory jesteśmy jej członkami i dlatego dowiedzieliśmy się o możliwości starania się o stypendium, które bardzo się córce przyda, bo koszt jednego roku to wydatek rzędu 90 tys. dolarów. Co prawda ma bardzo wysokie stypendium z uczelni, ale i tak uzbierać całą kwotę nie jest łatwo, dlatego wraz z mężem bardzo się cieszymy i jesteśmy wdzięczni za otrzymaną pomoc.

Stypendia wręczali członkowie Rady Dyrektorów Naszej Unii: sekretarz Rady Iwona Korga, dyr. Bogdan Ogórek, Piotr Nóżka z Komisji Nadzorczej oraz menedżer PSFCU w stanie Illinois Robert Radkowski. O zasadach przyznawania stypendiów i pracy komisji stypendialnej złożonej z wykładowców uniwersyteckich, którzy oceniali złożone aplikacje, mówiła jej koordynatorka Alicja Winnicki.   

– Pragnę pogratulować wszystkim Wam, młodzi studenci, młodzi członkowie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, bo macie niesamowite osiągnięcia. Jako Polonia, jesteśmy z was bardzo dumni. Gratuluję również rodzicom, bo sam również jestem ojcem czworga dzieci, które w zasadzie już studia mają poza sobą i wiem, przez co państwo teraz przechodzicie. Ten wysiłek finansowy odczułem także na własnej kieszeni, ale pamiętajmy, że opłaca się to robić. Opłaca się wspierać swoje dzieci w ich wysiłkach edukacyjnych nie tylko dla ich własnego sukcesu, ale też dla sukcesu naszej grupy etnicznej jako całości. Duże brawa dla studentów i rodziców – powiedział dyrektor wykonawczy Naszej Unii Bogdan Chmielewski, który podziękował również grupie osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie akcji stypendialnej oraz samej uroczystości. Wiązanki kwiatów otrzymali goście oraz gospodarze muzeum – prezes Ryszard Owsiany i dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot.

– Program pomocowy składa się z programu dla absolwentów szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Dodatkowo program dla licealistów jest organizowany we współpracy ze Zrzeszeniem Unii Kredytowych w stanie Nowy Jork, które również przyznaje swoje stypendia.

Miarą sukcesu naszych stypendystów jest fakt, że na kilkadziesiąt unii kredytowych biorących udział w tym programie, młodzi członkowie Naszej Unii zdobyli aż 39 takich dodatkowych nagród, z których dwie trafiły do Chicago – poinformowała sekretarz Rady Dyrektorów Iwona Korga.

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, w tym roku powrócił projekt stażu prezydenckiego, który jest prowadzony pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku uczestniczyło w nim 10 młodych Polonusów. Staż jest integralną częścią programu stypendialnego, który pod kierownictwem Franciszka Piwowarczyka koordynowała Ewa Kotulska z działu marketingu, a uroczystość wręczenia stypendiów prowadził jej szef Mariusz Moryl. 

Od początku istnienia programu stypendialnego, czyli od 2001 roku Nasza Unia przeznaczyła na ten cel ponad 7 milionów dolarów. Z tej pomocy skorzystało ponad 6 tysięcy maturzystów i studentów. Od 13 lat coraz większą grupę w gronie laureatów stanowią stypendyści ze stanu Illinois. W tym roku była to grupa blisko 200 osób.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_4807

DSC_4807

DSC_4751

DSC_4751

DSC_4698

DSC_4698

DSC_4591

DSC_4591

DSC_4548

DSC_4548

DSC_4541

DSC_4541

DSC_4526

DSC_4526


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama