Brandon Johnson, komisarz powiatowy, działacz i pracownik związkowy, w poniedziałek, 15 maja zostanie zaprzysiężony na 57. burmistrza Chicago. Wraz z nim zaprzysiężeni będą chicagowscy radni i inni urzędnicy miejscy.
Uroczystość rozpocznie się o 10.30 am w Credit Union 1 Arena (dawniej UIC Pavilion). Bilety były bezpłatne i ogólnodostępne, lecz link do ich rezerwacji w czwartek już nie działał.
Podczas tej samej uroczystości zaprzysiężeni zostaną chicagowscy radni, sekretarz miasta Anna Valencia (na drugą kadencję) oraz skarbnik miasta Melissa Conyears-Ervin (na drugą kadencję).
Po uroczystości, o 2 pm zaplanowane są tzw. drzwi otwarte w chicagowskim ratuszu.
„Chcę, żeby każdy chicagowianin czuł, że razem piszemy nowy rozdział dla naszego miasta, bo tak jest” – powiedział Johnson w oświadczeniu. „Celem tej inauguracji jest jak największa współpraca i integracja, bo taki będzie cel naszych rządów w ratuszu”.
Brandon Johnson, komisarz powiatu Cook i etatowy praconik związku zawodowego chicagowskich nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU), w drugiej turze wyborów miejskich, 4 kwietnia, pokonał byłego kuratora chicagowskiej oświaty publicznej (CPS) Paula Vallasa przewagą głosów 52 do 48 proc.
Johnson urodził się 27 marca, 1976 r. i wychował w rodzinie afroamerykańskich pastorów z dziewięciorgiem rodzeństwa w Elgin. Po śmierci matki pomagał ojcu w jego kościele, lecz ostatecznie zrezygnował z przyszłości duchownego. Jest absolwentem Aurora University, posiada licencjat w dziedzinie usług społecznych i rozwoju młodzieży oraz tytuł magistra w dziedzinie nauczania.
Z żoną Staci i trójką dzieci mieszka w dzielnicy Austin na zachodzie Chicago, uchodzącej za jedną z najbardziej niebezpiecznych.
W latach 2007-2010 pracował jako nauczyciel nauk społecznych w gimnazjum Jenner Elementary Academy of the Arts. Później przez niecały rok uczył w Westinghouse College Prep, zanim podjął współpracę ze związkiem zawodowym chicagowskich nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU). Był aktywny podczas historycznego strajku nauczycieli CPS w 2012 r., który zapoczątkował nową erę w związku jako wpływowej siły politycznej.
Na urząd publiczny po raz pierwszy został wybrany w 2018 r., kiedy przy wsparciu CTU pokonał ubiegającego się o reelekcję komisarza powiatowego Richarda Boykina. Jako komisarz powiatu Cook Johnson przeforsował przepis, który stanowi, że odmowa pokazania lub wynajęcia mieszkania/domu osobom z pewną przeszłością kryminalną jest nielegalna. Przygotował również symboliczną rezolucję, która wspierała przekierowanie części funduszy policji na inne cele w obliczu ogólnokrajowych protestów pod hasłem „defund the police”.
Po wyborach w swoim zwycięskim przemówieniu Johnson uderzył w triumfalną i bardzo optymistyczną nutę. Ogłosił, że wynik wyborów pokazał jasno, iż ruch praw obywatelskich i ruch praw pracowniczych w końcu zwyciężyły, a „Chicago jest miastem związkowym”.
„Dzisiaj Chicago przemówiło. Chicago powiedziało ‘tak’ dla nadziei, ‘tak’ dla inwestycji w ludzi, ‘tak’ dla mieszkań dla ludzi bez mieszkania, i ‘tak’ dla wspierania dostępu młodych ludzi do w pełni finansowanych szkół. To nowy dzień w naszym mieście” – ogłosił Brandon Johnson.
(jm, tos)