Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:36
Reklama KD Market

Palma wielkanocna to symbol męczeństwa i triumfu Chrystusa… (PODCAST)

Niektórych nie udało się wnieść do szkolnej sali, bo były zbyt wysokie. Wszystkie wielobarwne, pełne ręcznie robionych kwiatów, ozdób, bukszpanu, a nawet kłosów zboża i pisanek. Tak najprościej można opisać wygląd 74 palm wielkanocnych, które zostały zrobione przez uczniów i rodziców z 17 polskich szkół uczestniczących w II Międzyszkolnym Konkursie Palm Wielkanocnych zorganizowanym przez szkołę im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago.


Podcast powstaje we współpracy z Radiem WPNA 103.1 FM


W niedzielę, 2 kwietnia przed południem w szkole przy parafii pw. św. Williama odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród, po którym uczniowie, nauczyciele i rodzice wraz z palmami udali się do świątyni, aby wziąć udział w nabożeństwie Niedzieli Palmowej.Komisja zdecydowała, że nagrody – pieniężne, dyplomy i upominki będą przyznawane za wielkość palm oraz kategoriach tematycznych: wielokulturowości, nawiązaniu do tradycji, projektów nowatorskich oraz za użycie barw narodowych.

Najładniejszymi palmami w kategorii palm małych, dużych i wysokich pierwsze miejsca i nagrody ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową zdobyli: Alicja Skiba, Hanna Smolik i Jacob Strzałka. Drugie miejsca w tych kategoriach uzyskali: Dominik Kopec, Gabriella Moreno i Krystian Wnorowski. Trzecie miejsca sponsorowane przez proboszcza parafii ks. Ryszarda Gronia w poszczególnych grupach zajęli: palmy małe – Juliette Valkov, średnie – Oliwia Podlasiewicz, Sebastian Smolik i Tomasz Tworkowski oraz wysokie – Karol Nowak i Glista Klaudiusz. Wyróżnienia w tych kategoriach ufundowane przez wydział stanowy KPA otrzymali: Elizabeth Luckey, Dylan Stopierzynski, Oliwia Kopec, Kacper Kopec, Emma Walczak, Maksymilian Kocon, Kacper Olszewski, Elyssa i Emilia Butryn. Kolejne wyróżnienia przyznało również Zrzeszenie Nauczycieli Polskich. Otrzymali je: Nathan Saldon, Anthony Jemioło, Daniel Bochenek i Tomasz Kaczkówka. Legion Młodych Polek wyłonił trzech uczniów na podium oraz przyznał 5 wyróżnień. Otrzymali je: Michelle Kaniszczak, Gabriel Flores, Julia Wołyniec, Lilliana Moreno, Alex Wajda, Martha Glista, Julia Pogorzelska i Mia Chmura

Za najbardziej nowatorki pomysł, kategorię sponsorowaną przez Związek Klubów Polskich, najlepiej oceniona została palma przyniesiona przez Victorię i Aleksandrę Brodowskie. Drugą nagrodę otrzymała Nicola Barszczyk, a trzecią Aleksandra Rajska. Wyróżnieniami nagrodzeni zostali: Oliwia Malecki, Maria Cebula, Victoria Siakala, Gabriela Ziętek, Natalia Rajska i Julia Korzeń. Za podkreślenie związku tradycji z dziedzictwem polskim i barwami narodowymi nagrody od Konsulatu Generalnego przypadły Patrycji Zbylut, Maksymilianowi Pająkowi i Maksymilianowi Płaczkowi. Wyróżnieniami nagrodzone zostały siostry Zuzanna i Zofia Bielakówny.

Laureatką nagrody specjalnej od dyr. Marzeny Klimek za palmę łączącą tradycje polskie, amerykańskie, meksykańskie i ukraińskie została Amalia Garduno. W kategorii wielokulturowości jury przyznało 5 wyróżnień sponsorowanych przez Przystanek Historia IPN. Otrzymali je: Mia Landowski, Victoria Szuba, Julia Orłowska, Adelia Dubiel i Oscar Kazanecki. 20 uczestników uhonorowanych zostało dyplomami i nagrodami za uczestnictwo. Dyplomy trafiły także do placówek szkolnych, z których wywodzili się uczestnicy oraz jurorzy i sponsorzy, dzięki którym pula nagród wyniosła ponad 1500 dolarów.

– Zainteresowanie konkursem przeszło w tym roku wszelkie oczekiwania. 1 kwietnia, kiedy miało obradować jury, jeszcze były dowożone palmy do oceny. Palmy reprezentują różne regiony Polski. Są bardzo pięknie zdobione i starannie wykonane. Jurorzy mieli niezwykle trudne zadanie, żeby wybrać te najpiękniejsze – powiedziała prowadząca ceremonię wręczenia nagród Marzena Kozłowska.

Gratulacje i życzenia uczniom, nauczycielom i rodzicom złożyła wicekonsul Agata Grochowska. Do życzeń dołączyła dyrektor szkoły Marzena Klimek. O znaczeniu i symbolice palm oraz zwyczajach i obrzędach wielkanocnych mówiła etnograf i znawca kultury ludowej Alina Szymczyk, która powiedziała między innymi, że palma wielkanocna to znak odrodzenia, symbol męczeństwa i triumfu Chrystusa. Galę prowadziła Paulina Karczewska. Wręczenie nagród poprzedził przepiękny spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów najmłodszych klas.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


20230402_125613_resized

20230402_125613_resized

DSC_2902

DSC_2902

DSC_2900

DSC_2900

DSC_2899

DSC_2899

DSC_2898

DSC_2898

DSC_2894

DSC_2894

DSC_2889

DSC_2889

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama