Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 03:01
Reklama KD Market

Pomóż nam utrwalić historię twojej rodziny

Pomóż nam utrwalić historię twojej rodziny
fot. Illinois Holocaust Museum & Education Center/Facebook

Akcja zbioru eksponatów przez Muzeum Holokaustu

Liczne etniczne, religijne, polityczne i społeczne grupy były prześladowane przez Nazistów oraz padły ofiarami tego reżimu. Pamiątki gromadzone i przechowywane przez członków tych grup są ważnymi dowodami zbrodni dokonywanych na terenach kontrolowanych przez Nazistów. Niestety, mamy coraz mniej czasu, aby uchronić te eksponaty przed zniszczeniem, zebrać je i zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń.

Historia twojej rodziny może być inspiracją dla wielu osób walczących z nienawiścią i fanatyzmem. Prosimy o pomoc w budowaniu przesłania nadziei i przetrwania poprzez przekazanie twoich rodzinnych pamiątek do kolekcji Muzeum Holokaustu. Jeśli zastanawiasz się, czy jakaś rzecz lub dokument ma istotne znaczenie historyczne, skontaktuj się z Muzeum i umów się z nami na spotkanie.

Poszukujemy eksponatów obrazujących życie w przedwojennych realiach, doświadczenia pod nazistowską okupacją oraz przesiedlenia i powojenne życie kulturalne. Eksponatami mogą być rzeczy lub dokumenty.

  • Osobiste zapiski, dokumenty rządowe, korespondencja, pamiętniki, wspomnienia i inne dokumenty
  • Fotografie i albumy fotograficzne
  • Rzeczy osobiste, przedmioty religijne, biżuteria, instrumenty muzyczne oraz numizmaty (monety)
  • Mundury, ubranie, naszywki i opaski
  • Periodyki, broszury, komunikaty, reklamy, plakaty i mapy
  • Rysunki, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki z epoki
  • Meble, elementy architektoniczne, modele, maszyny i narzędzia
  • Opowiadania i relacje świadków
  • Nagrania wideo i audio

Muzeum chce uwypuklić historię Romów, Świadków Jehowy, Polaków, radzieckich jeńców wojennych, ludzi z niepełnosprawnościami, przedstawicieli mniejszości seksualnych, mniejszości społecznych i politycznych. Osoby z twojej rodziny mogły w przeszłości się ukrywać, zostać umieszczone w getcie lub obozie, należeć do organizacji ruchu oporu, być zmuszane do pracy przymusowej na farmach lub w fabrykach (np. Zivilarbeiter lub Ostarbeiter) lub doświadczyć innych form prześladowania.

Karta Pracy („Grünzettel”)

Nazywane często zielonymi kartkami były poprzednikami dokumentów pozwalających na pracę. Urzędy pracy wydawały zielone (rolnictwo) lub szare (handel/przemysł) kartki w zależności od działalności przedsiębiorstwa, do którego dana osoba była przydzielana jako cywilny przymusowy pracownik.

Książeczka Pracy („Arbeitsbücher”)

Książeczki pracy („Arbeitsbücher”) były bardzo powszechnymi dokumentami w całej Rzeszy Niemieckiej od połowy lat 30 XX wieku. Wszyscy niemieccy pracownicy musieli otrzymać taką książeczkę w swoim miejscu pracy – nikt nie mógł otrzymać zatrudnienia bez książeczki. Książeczkę Pracy otrzymywali również robotnicy przymusowi. Początkowo, była to identyczna książeczka jak ta, którą otrzymywali Niemcy, ale od maja 1943, obcokrajowcom wydawano inne książeczki („Arbeitsbuch für Ausländer”).

Naszywka robotnika przymusowego

IP Identity Card – Karta Identyfikacyjna

Naszywka polskiego robotnika przymusowego (Zivilarbeiter)

Jeśli macie Państwo artefakty, które chcielibyście nam przekazać, to prosimy, skontaktujcie się z Arielle Weininger, głównym kuratorem (Chief Curator of Collections and Exhibitions) w Illinois Holocaust Museum, pod numerem telefonu: 847.967.4800 lub pisząc na adres mailowy: [email protected].

(Komunikat prasowy Muzeum Holokaustu)


2

2

1

1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama