Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:28
Reklama KD Market

Przywileje podatkowe dla seniorów

Przywileje podatkowe dla seniorów
fot. Depositphotos.com

Siwe skronie upoważniają w Stanach Zjednoczonych do różnych przywilejów. W tym tekście wyjaśniamy, jakie uprawnienia podatkowe należą się seniorom za rok 2022, za który rozliczamy się teraz.

Możesz więcej odkładać na emeryturęZaczynasz być traktowany przez IRS w sposób preferencyjny już po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, bo możesz wpłacać więcej na konta emerytalne. Wolno ci wtedy zdeponować o 1,000 dol. więcej na konto IRA czy Roth IRA (w sumie do 7,500 w 2023 roku), o 7,500 dol. więcej na konto 401(k) czy 403(b) (w sumie 30,000 dol. w roku 2023) i o 3,000 dol. więcej na konto SIMPLE IRA, jeżeli jesteś samozatrudniony (w sumie 18,500 dol.). Amerykańscy ustawodawcy zezwalają osobom po pięćdziesiątce na wyższe wpłaty (i wyższe odpisy podatkowe), żeby zdołały one odłożyć więcej środków na emeryturę.

Ustawa SECURE Act od 2020 roku zezwala na wpłaty na konta emerytalne bez ograniczenia wiekowego, pod warunkiem, że ma się przychód z pracy. Poprzednio nie wolno było zasilać kont IRA po ukończeniu 70 i pół roku.

Wydłużony termin przymusowych wypłat RMDUstawa SECURE 2.0, która weszła w życie 29 grudnia 2022 roku, zezwala na opóźnienie przymusowych wypłat z kont emerytalnych (Required Minimum Distribution) zgodnie z następującym harmonogramem: 73 lata począwszy od 1 stycznia 2023 r., 74 lata od 1 stycznia 2030 r. oraz 75 lata od 1 stycznia 2033 roku. Ta zmiana jest korzystna, bo wydłuża czas aprecjacji emerytalnych inwestycji.

Właściciele kont, którzy nie wezmą RMD we właściwym czasie, grożą kary, ale one zostały obniżone. Ustawa SECURE 2.0 obniżyła karę do 25 proc., a jeśli właściciel konta szybko naprawi błąd, kara spada do 10 proc. Jeśli wykażesz, że zaniedbanie RMD było spowodowane błędem i podejmowane są rozsądne kroki w celu rozwiązania problemu, IRS może całkowicie od kary odstąpić.

Wolno wpłacać na IRA nawet w trakcie RMDPrzed rokiem 2020 po osiągnięciu wieku 70 i pół roku, wpłaty na IRA były zabronione. Teraz możemy kontynuować depozyty na IRA niezależnie od wieku i tego, czy podlegamy pod RMD czy nie, pod warunkiem, że w danym roku kalendarzowym mamy wynagrodzenie z własnej (albo małżonka) pracy najemnej albo z działalności gospodarczej (self-employment).

Likwidacja IRA bez karyPo ukończeniu 59,5 roku życia mamy prawo wypłacać środki z programów emerytalnych (IRA, 401(k) itp.) bez 10-procentowej kary. Oczywiście, od podjętych kwot należy zapłacić podatek dochodowy.

Wyższa standardowa ulga podatkowaSeniorzy dostają wyższą ulgę standardową (standard deduction), czyli kwotę wolną od podatku.

Po 65. urodzinach seniorom przysługuje dodatek do ulgi standardowej (13 850 dol. w roku 2023) w wysokości 1850 dol. dla osoby samotnej i po 1500 dol. dla każdego z małżonka. Innymi słowy, senior ma kwotę wolną od podatków równą 15 700 dol., a para seniorów – 30 700 dol. (w roku podatkowym 2023).

Na zeznaniach za rok 2022 roku, które sporządzamy teraz, standardowa ulga wynosi 12 950 dol. dla samotnej osoby, 25 900 dol. dla małżeństwa rozliczającego się razem, a dla seniora dodatkowo 1750 dol., a dla małżonków seniorów dodatkowo po 1400 dol.

Można zarabiać więcej bez rozliczaniaSkoro seniorzy mają wyższą ulgę standardową, to płacą mniej podatków. Jak wiemy, przeważnie nie musimy płacić podatków, ani nawet słać rozliczeń, jeżeli zarabiamy poniżej kwoty wolnej od podatku (standard deduction).

Wniosek: Nie musimy słać deklaracji podatkowych, jeżeli mamy przychód poniżej kwoty wolnej od podatku (standard deduction). Do tego limitu niewiele zarabiający seniorzy nie muszą wliczać świadczeń Social Security (szczegóły w książce pt. Ubezpieczenie Social Security).

Wyjątek stanowią osoby mające przychód z pracy na własny rachunek (self-employed), bo powinny się rozliczyć (zapłacić składki na Social Security i ewentualnie podatki dochodowe), jeżeli zarobiły ponad 400 dol. w roku.

W niektórych okolicznościach warto posłać zeznanie podatkowe, np. po to, żeby odzyskać nadpłacone zaliczki podatkowe, nie otrzymany zasiłek stymulacyjny, albo Earned Income Credit czy inne kredyty podatkowe.

Kredyt podatkowy dla seniorów i niepełnosprawnychKredyt podatkowy zwany Elderly and Disabled Tax Credit przysługuje obywatelom i stałym rezydentom USA, którzy albo są niepełnosprawni, albo ukończyli 65 lat i mają przychody poniżej pewnego limitu. Kredyt to odpis od podatku, nie od przychodu.

Pułap rocznego przychodu wynosi 17 500 dol. (25 000 dol. dla małżeństwa dwóch seniorów) albo 5000 dol. (7500 dol. dla małżeństwa dwóch seniorów) nieopodatkowanej emerytury Social Security. Więcej można przeczytać w IRS Publication 524, Credit for the Elderly or Disabled, którą można ściągnąć z www.irs.gov/pub/irs-pdf/p524.pdf.

Kredyt emerytalnyKredyt emerytalny (Retirement Savings Contribution Credit, zwany też Saver’s Credit) przysługuje niewiele zarabiającym osobom, które w danym roku wpłaciły na konto emerytalne. Sprowadza się on do nagrody za wpłatę na IRA, SIMPLE-IRA, 401(k) czy inne konto emerytalne. Pułap przychodu wynosi 36 500 dol. dla osób samotnych i 73 000 dol. dla małżeństw w roku 2023.

Kredyt wynosi od 200 dol. do 1000 dol., a dwa razy tyle małżeństwa rozliczającego się razem, jeżeli dwie osoby wpłaciły na IRA. Daje to do 50 proc. natychmiastowego zwrotu przy zdeponowaniu na IRA dwóch tysięcy dolarów na osobę. Darmowe pieniądze! Ile lat musiałbyś czekać na taką stopę zwrotu trzymając pieniądze w banku, który płaci ci ułamek procenta rocznie? W sieci szukaj tekstu pt. IRA i kredyt emerytalny.

Prostszy formularz podatkowy dla seniorówIRS zlikwidował uproszczone formularze 1040-EZ oraz 1040A, a w to miejsce opracował 1040-SR dla podatników, którzy osiągnęli wiek 65 lat. 1040-SR ma większe rubryki, a sytuacje typowe dla seniorów (wypłata z konta IRA) są oznaczone tłustym drukiem.

Jeżeli posługujesz się programem do rozliczania podatków, np. TurboTax (patrz poniżej), to on sam wybierze formularz najbardziej dla ciebie stosowny.

Więcej: https://www.irs.gov/forms-pubs/about-form-1040-sr.

Bezpłatna pomoc w rozliczeniu podatkówPonad 40 proc. Amerykanów, a większość seniorów, zarabia zbyt mało, by musieć sporządzać podatkowe deklaracje. Ale jeżeli masz przychód, który należy rozliczyć, to możesz to uczynić za darmo.

Osoby o przychodzie poniżej 54 tysięcy dolarów mają także prawo do bezpłatnej porady podatkowej dzięki Volunteer Income Tax Assistance Program (VITA). Niewiele zarabiające osoby, które ukończyły 60 lat, mogą zwrócić się po pomoc do Tax Counseling for the Elderly (TCE).

Pobliską placówkę VITA albo TCE można znaleźć dzwoniąc po angielsku pod numer (800) 906-9887, albo w witrynie IRS: http://irs.treasury.gov/freetaxprep.

Pomoc dla mało i średnio zarabiających seniorów powyżej 60. roku życia oferuje także organizacja AARP (www.aarp.com, kliknij na „Tax-Aide”). Jej program podatkowej pomocy jest największym w USA, oferowanym w ponad pięciu tysiącach placówek w całym kraju. Funkcja Tax-Aide Locator umożliwia odnalezienie adresu placówki koło ciebie.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama