Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 09:15
Reklama KD Market

Gdy spóźnisz się z rozliczeniem podatków

fot. stevepb/Pixabay.com

Za rok podatkowy 2022 powinniśmy rozliczyć się do 18 kwietnia roku 2023. Choć mamy o trzy dni więcej, niektórym i tak może zabraknąć czasu. Rozważmy, jakie konsekwencje wynikają z zaniedbania posłania podatkowego zeznania.

Czy musisz złożyć podatkową deklarację?Może tak, może nie. Nie muszą deklaracji podatkowych słać osoby o niewielkich przychodach, wynoszących mniej niż kwota wolna od podatków, dla których podatki wynoszą zero. Kwota wolna wynosi tyle, ile nasza ulga standardowa (standard deduction): 12,950 dol. dla osoby samotnej (13,850 dol. na zeznaniu za rok 2023), dwa razy tyle dla małżeństw i jeszcze więcej dla seniorów.

Seniorom o umiarkowanych przychodach świadczenia Social Security nie są brane pod uwagę. Wyjaśniam to dokładnie w artykule „Kto nie musi rozliczać się z podatków”, dostępnym na sieci.

Jeżeli nie poślesz zeznania w terminieKonsekwencje spóźnienia się z wysłaniem zeznania zależą od tego, czy za dany rok niedopłaciliśmy podatki, czy je nadpłaciliśmy. Jak wiemy, pracodawcy i inni płatnicy potrącają nam zaliczki podatkowe, a roczna deklaracja podatkowa służy temu, by wyrównać rachunki z Urzędem Podatkowym.

Jeżeli wyszedłeś z fiskusem na zero i nie jesteś mu nic winien, to za brak podatkowej deklaracji nie poniesiesz żadnych konsekwencji, bo rozliczać się nie musisz. Jeżeli to IRS jest ci winien jakiś zwrot, a ty się nie rozliczysz, to twoja strata. IRS sam ci nadwyżki zaliczek podatkowych nie wyśle.

Kiedy karyJeżeli za dany rok jesteśmy winni podatki, to grozić nam mogą dwie podstawowe kary: kara za zwłokę w posłaniu deklaracji i kara za niezapłacenie podatków.

· Kara za zwłokę rozliczenia podatków. Za posłanie zeznania po terminie IRS nalicza grzywnę (failure to file penalty) w wysokości 5 proc. za każdy miesiąc (lub część miesiąca) od wysokości należnych podatków, lecz nie więcej niż 25 proc. należności. Gdy opóźnisz się z rozliczeniem o 60 dni lub więcej, zapłacisz minimum 450 dol. kary w roku 2023 lub 100 proc. zaległości zależnie od tego, co jest mniejsze.

· Kara za zwłokę zapłaty podatków (failure to pay) wynosi pół procent za każdy miesiąc zwłoki, do 25 proc. należności.

Jaka jest kara za opóźnienie rozliczenia, gdy nadpłaciliśmy podatki w ciągu roku i to IRS jest nam winny pieniądze? Odpowiedź brzmi: kary nie ma żadnej. Ale jeżeli chcemy odzyskać nadpłacone zaliczki podatkowe, trzeba rozliczyć się w ciągu 3 lat, inaczej pieniądze przechodzą na skarb państwa.

Wniosek: Jeżeli nadpłaciłeś podatki, to za brak podatkowej deklaracji IRS nie wymierzy ci żadnej grzywny. Karą jest po prostu fakt, że nie dostaniesz tax refund.

Przykłady karPowiedzmy, że za miniony rok musisz dopłacić 1,000 dol. podatków. Oto trzy scenariusze:

Scenariusz 1: Do 18 kwietnia 2023 roku złożyłeś wniosek o przedłożenie terminu, a czek na 1,000 dol. posłałeś dwa tygodnie później, 1 maja, po otrzymaniu wypłaty. Kara late payment penalty wyniesie pół procenta od tysiąca, czyli 5 dol. plus dolar z groszami za odsetki.

Scenariusz 2. Nie ubiegałeś się o przedłużenie terminu. Deklarację podatkową razem z czekiem na tysiąc dolarów posłałeś 1 maja. Grzywna za opóźnienie rozliczenia wyniesie 50 dol. (5 proc. od 1,000 dol.) plus trochę za odsetki.

Scenariusz 3: Deklarację za rok 2022 ślesz po pięciu latach razem z czekiem na 1,000 dol. IRS upomni się o maksymalną grzywnę w wysokości 25 proc. należności (250 dol.) plus odsetki za pięć lat, w sumie może nawet pięćset dolarów.

Odsetki od zaległości podatkowychIRS ma w swoim arsenale dużo innych kar: za frywolne zeznanie podatkowe, za niedopłacenie podatków, za niedoszacowanie darowizn i spadków, za oszustwo podatkowe, zatajenie przychodu z zagranicy itp. Przeczytaj https://www.irs.gov/payments/penalties.

Najbardziej dotkliwe na dłuższą metę okazać się mogą odsetki, bo liczone są już pierwszego dnia powstania zaległości, niezależnie od jej przyczyny. Odsetki kapitalizowane są dziennie (compounded daily). Stopa odsetek publikowana jest przez IRS co trzy miesiące i równa się federalnej krótkoterminowej stopie procentowej (federal short-interest rate, https://www.federalreserve.gov/releases/h15/) plus 3 proc., obecnie 7-8 proc.

Wniosek o przedłużenie terminuDo 18 kwietnia w tym roku można złożyć wniosek o przedłużenie terminu: IRS Form 4868, Application for Automatic Extension of Time to File. Można to robić na papierze albo elektronicznie. IRS nie zatwierdza tych wniosków i nie odpowiada – przedłużenie terminu udzielone jest automatycznie na pół roku. Przedłużenie nie zwalnia nas jednak z konieczności zapłacenia podatków. Trzeba wypisać czek na przybliżoną kwotę i posłać razem z wnioskiem 4868.

Gdy jest po terminieJeżeli jest już po terminie, zalegasz z podatkami, ale nie uczyniłeś do tej pory nic, to powinien posłać zeznanie podatkowe i czek jak najszybciej, by zminimalizować kary. Ale jeżeli to IRS jest ci winny pieniądze, to nie denerwuj się, bo kar nie będzie żadnych. Spokojnie wyślij deklarację, gdy będziesz w stanie, i czekaj na zwrot nadpłaty. Jeżeli tego zrobisz, to po trzech latach pieniądze ci przepadną.

Kiedy dostaniesz zwrot nadpłaconych podatkówIRS przeciętnie śle zwrot nadpłaconych podatków w ciągu 21 dni dla zeznań słanych elektronicznie, ale potrzebuje znacznie więcej czasu, nawet do pół roku, w przypadku zeznań papierowych.

IRS ma użyteczną witrynę, gdzie dowiesz się, kiedy dostaniesz pieniądze. Na sieci szukaj “Where is my tax refund” albo “Get refund status”. Trzeba wpisać tam swój SSN, status podatkowy i kwotę nadpłaty.

Czy brak rozliczenia wpływa na emeryturęPan Jan pracował kilkanaście lat na dobry numer Social Security. W grudniu ubiegłego roku zdecydował wrócić do Polski i za rok 2022 się nie rozliczył. Czy ten rok będzie mu się liczył do emerytury Social Security? To zależy.

Jeżeli pracujesz najemnie i pracodawca odprowadza za ciebie zaliczki podatkowe i składki na Social Security, to zaniedbanie posłania rozliczenia niczego nie zmienia w kwestii emerytury, bo składki zostały już zapłacone. Inaczej jest w przypadku osób pracujących na własny rachunek. One powinny same płacić kwartalnie zaliczki do IRS, a po roku kalendarzowym obliczyć i uregulować podatki i składki Social Security. Jeżeli ktoś tego nie robił, to będzie miał lukę w historii pracy. Lukę w zatrudnieniu można wypełnić do trzech lat wstecz, a w tym celu obliczyć należne podatki dochodowe, a od przychodu netto uregulować składki na Social Security. Trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia omówionych powyżej kar i odsetek.

Wniosek: Lepiej rozliczać się z Urzędem Podatkowym sumiennie i przed terminem, bo nie ma z nim żartów.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama