Miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, atakowane od miesięcy przez rosyjskie wojska, ma dla najeźdźców większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny; ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny - ocenił w poniedziałek sekretarz Departamentu Obrony USA Lloyd Austin.
Nie spekulowałbym jednak, czy i kiedy ta miejscowość może zostać opanowana przez siły agresora - dodał Austin, który przebywa z wizytą w Jordanii.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie utrzymują, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii.
Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się doniesienia, że siły rosyjskie przejęły kontrolę ogniową nad drogą w kierunku Czasiw Jaru, czyli ostatnim szlakiem komunikacyjnym wykorzystywanym przez ukraińskie wojska do zaopatrywania garnizonu w Bachmucie. W ocenie niezależnego projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT) sytuacja obrońców Bachmutu jest już krytyczna, a Rosjanom brakuje zaledwie 5,5 km do całkowitego okrążenia miasta.
W niedzielę Austin przybył do Jordanii, która jest pierwszym celem jego podróży do krajów Bliskiego Wschodu. Szef Pentagonu odwiedzi również Izrael i Egipt. Głównym celem tych wizyt będzie omówienie współpracy Waszyngtonu z sojusznikami z tej części świata w kwestiach dotyczących polityki wobec Iranu - powiadomiła agencja Reutera. (PAP)