Gazeta Chicago Tribune ostrzegła konsumentów w serii artykułów - zapoczątkowanych w wydaniu niedzielnym 11 grudnia 2005 r. ("Toxic risk on your plate", strona tytułowa) - przed spożywanim ryb i owoców morza skażonych rtęcią.
Nie jest to nowy temat. O przypadkach zatrucia człowieka rybami skażonymi rtęcią pisał m.in. Readers Digest już trzy lata temu.
Chicago Tribune nagłośniła problem i nadała mu najwyższą rangę wychodząc artykułem z pierwszej strony i kontynuując temat przez kilka następnych wydań.
Opierając się na wynikach własnych badań reporterzy Tribune stwierdzili, że rząd i przemysł rybny nie zrobili nic by ochronić konsumenta przed wysoce niebezpieczną rtęcią w czasach, w których spożycie ryb jest w modzie. Amerykanie jedzą coraz więcej ryb w przekonaniu, że są zdrowe.
Z ustaleń dochodzenia dziennikarskiego wynika, że supemarkety w rejonie metropolii chicagowskiej rutynowo sprzedają owoce morza mocno skażone rtęcią, wysoce toksycznym metalem, który może powodować opóźnienia rozwojowe u dzieci oraz problemy neurologiczne u dorosłych.
Badanie gazety wykazało też, że owoce morza w naszej metropolii były skażone w tak wysokim stopniu, że kwalifikowały się do konfiskaty przez inspektorów federalnych za naruszenie przepisów dotyczących bezpie czeństwa i higieny produktów rybnych, ale oczywiście nie zostały skonfiskowane.
Ponadto testy wykazały, że skażenie ryb rtęcią przybrałoa tak dużą skalę, że prawie niemożliwe jest, by konsument znalazł na rynku bezpieczny produkt rybny. Dobrym tego przykładem jest np. tuńczyk w puszkach.
śledztwo "Trybuny" potwierdziło, że od dekad rząd pozwala społeczeństwu amerykańskiemu na spożywanie ryb niebezpiecznych dla zdrowia, a na dodatek odpowiednie władze kontrolujące sektor rybny, zawsze bagatelizowały zagrożenie i nie podejmowały podstawowych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz wprowadzały w błąd konsumenta odnośnie realnego zagrożenia zdrowia.
Eksperci medyczni są zgodni co do tego, że spożywanie ryb jest korzystne dla zdrowia - ponieważ m.in. są one źródłem białka o niskiej zawartości tłuszczu - ale pod warunkiem, że nie zawierają substancji toksycznych.
(ao)
Rtęć w rybach
- 12/15/2005 06:48 PM
Reklama