Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 15 stycznia 2025 18:15
Reklama KD Market

Po spotkaniu ministra Arkadiusza Mularczyka z prezesem KPA Frankiem Spulą

Spotkanie prezesa Franka Spuli z ministrem Arkadiuszem Mularczykiem w Konsulacie Generalnym RP w Chicago fot.

W niedzielę, 5 lutego br., w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się spotkanie prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka J. Spuli z wiceministrem spraw zagranicznych Arkadiuszem Mularczykiem, który jest także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za straty wyrządzone podczas II wojny światowej. 

Chicago było ostatnim etapem amerykańskiej wizyty ministra Mularczyka. 

Podczas spotkania z prezesem Spulą,  minister Mularczyk odniósł się między innymi do  swoich rozmów, jakie odbył w Nowym Jorku i Waszyngtonie z amerykańskimi politykami na temat reparacji wojennych dla Polski od Niemiec oraz poruszył kwestię zaangażowania  Polonii w akcję pisania petycji do Kongresu.

Jak dowiedział się  „Dziennik Związkowy”, Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania  planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji i popiera starania Polski o odszkodowania od Niemiec oszacowane w raporcie na 6,22 bilionów złotych – 1,3 bilionów euro. Wkrótce można się spodziewać oficjalnego oswiadczenia KPA w tej sprawie.

(Informacja własna Dziennika Związkowego)

A. Mularczyk: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową 

Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową; to ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią – podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy – dodał.

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) popiera starania Polski o odszkodowania za straty wojenne spowodowane agresją Niemiec i okupacją w latach 1939-1945. Kwestia ta, podkreśla, wciąż stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski. „Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji” – głosi oświadczenie komitetu wykonawczego KPA przesłane w piątek PAP przez Małgorzatę Schulz, wiceprezes ds. promocji i mediów.

“Ważna decyzja(…). Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II Wojnę Światową. To ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią w DC, Nowym Jorku i Chicago. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy!” – napisał Arkadiusz Mularczyk w sobotę na Twitterze.

Wiceszef MSZ przebywał w USA na przełomie stycznia i lutego; w Waszyngtonie spotkał się z przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu, w tym z deputowaną do Izby Reprezentantów, Demokratką Marcy Kaptur oraz republikańskim senatorem Tedem Cruzem. Rozmowy dotyczyły m.in. reparacji wojennych oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W Nowym Jorku Mularczyk spotkał się z zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ilze Brands Kehris oraz z Miroslavem Jencą, zastępcą szefa ONZ ds. Europy, Azji Centralnej i Ameryk. W Chicago Mularczyk spotkał się m.in. z Kongresem Polonii Amerykańskiej.

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia tego roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama