Komitet balu serdecznie dziękuje Czytelnikom za zapoznanie się z artykułem w poprzednim numerze „Dziennika Związkowego”. Przypominamy Państwu jeszcze raz, że bal odbędzie się w tym roku 4 marca w Hilton Hotel Grand Ballroom, 720 S. Michigan Avenue w Chicago. Bilety można kupić online na stronie Legionu Młodych Polek: www.lypw.org. Tegoroczne debiutantki to: Katie Bożek, Veronica Chudoba, Julie Chyzynski, Natalia Czernecka, Emilia Dubiel, Eliza Incledon, Veronica Margańska, Emilia Radliński, Elisabeth Skorupa, Ania Smetek i Kamila Wojdyla.
Przewodniczącą balu jest Jaclyn Krysińska, Master of Ceremony – Malgorzata Kot. Choreografem – Richard Owsiany. Prezeską Legionu jest Kathy Evans. Do tańca jak zwykle zagra nam orkiestra Antoniego Kawalkowskiego. Poloneza zatańczy komitet balu, następnie ojcowie zaprezentują córki i zatańczą ze swoimi debiutantkami. Mazura będą tańczyć byłe debiutantki w czerwonych balowych sukniach. Będzie to na pewno magiczna, nie do zapomnienia noc, pełna emocji, wrażeń i radości.
Jeszcze raz przypomnijmy, że bilety ciągle jeszcze można nabyć na naszej stronie internetowej www.lypw.org. Ostateczny termin zakupu biletów upływa 19 lutego 2023 r. Przypomnijmy czytelnikom, że jest to bal charytatywny i zebrane fundusze będą przekazane na szczytne cele, tak jak w roku poprzednim – fundusze między innymi zostały przekazane na Ukrainian Relief czy domy samotnych matek.
Królową balu zostanie ta debiutantka, która zbierze najwięcej funduszy i zostanie nagrodzona stypendium ufundowanym przez Legion Młodych Polek. Teraz przedstawimy kolejno wszystkie debiutantki, piękne i mądre, i o szlachetnych sercach, bo lubią pomagać jako wolontariuszki w wielu organizacjach. Organizacja Legionu Młodych Polek, jak i bal powstał całkowicie z pracy wolontariuszek. Legion otrzymał na Gali Chicago Society nagrodę roku 28 stycznia za pracę filantropijną.
Zapraszamy wszystkich państwa na 83. Bal Amarantowy. Bilety na stronie www.lypw.org.
Dr Violette Kolcan
Sponsorship co-chair of White Red Ball
Katie Mari Bozek jest uczennicą czwartej klasy Lake Park High Schoolw Roselle. Jest absolwentką Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago, gdzie przez 12 lat dobrze poznała polską historię, kulturę, język polski oraz nawiązała wspaniałe przyjaźnie.Jest córką polskich emigrantów – dumną ze swoich polskich korzeni. Jej rodzina kultywuje polskie zwyczaje i tradycje oraz umiejętność mówienia w języku polskim.Katie została wolontariuszem w Elmhurst Hospital. Poprzez odpowiednią organizację swojego czasu, pogodziła uczestnictwo w wolontariacie z utrzymaniem wysokiej średniej w klasach o rozszerzonym poziomie nauki. Poza tym, kilka dni w tygodniu pracuje w LifeTime Fitness oraz udziela korepetycji młodszym dzieciom w swojej okolicy. W czasie wolnym Katie lubi czytać, grać na pianinie i spotykać się z przyjaciółmi. Swoją przygodę z grą na pianinie rozpoczęła już w zerówce, natomiast w szkole średniej zainteresował ją drugi instrument, na którym postanowiła nauczyć się grać – był to flet.W przyszłym roku Katie planuje kontynuować naukę na jednym z uniwersytetów na Florydzie, na kierunku medycznym i ma nadzieję, że w przyszłości zostanie lekarzem.Jako nowy członek Legionu Młodych Polek, Katie pragnie zainspirować i zachęcać inne dziewczęta polskiego pochodzenia do angażowania się na rzecz polskiej społeczności, szerzenia polskiej kultury i jej wyjątkowych tradycji – dziedzictwa przodków.
Natalia Czernecka jest studentką trzeciego roku Dominican University w Chicago. Obecnie pracuje nad uzyskaniem tytułu licencjata nauczania w szkole średniej ze specjalnością języka angielskiego. Stara się zostać nauczycielką, sama ucząc się umiejętności komunikacji, słuchania, współpracy, zdolności adaptacyjnych, empatii i cierpliwości. W wolnych chwilach Natalia pasjonuje się również pisaniem. Jej celem jest opublikowanie dwóch książek, zanim skończy dwadzieścia pięć lat, i nadal ciężko pracuje nad doskonaleniem osiągnięć osobistych i akademickich. Potrafi również pięknie malować. Jej rodzice są polskimi imigrantami, co czyni ją polską Amerykanką pierwszego pokolenia. Znajomość języka polskiego, geografii i historii poszerzała, ucząc się w Polskiej Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego w Niles. Jej miłość do polskiej kultury wzrosła po wielu wizytach w Polsce, a zwłaszcza w rodzinnym mieście jej rodziców, Woli Rzędzińskiej. Natalia z dumą szerzy swoją polską kulturę i dziedzictwo poprzez swoje liczne amerykańskie koneksje. To dla niej bardzo ważne, że może chwalić się swoimi polskimi potrawami, zwyczajami i tradycjami z innymi, którzy nie są zaznajomieni z polską kulturą. Natalia jest dumna z przynależności do organizacji Legionu Młodych Polek, ponieważ może to pozwolić, by jej piękne dziedzictwo wpłynęło na jej liczne związki tutaj, w Stanach. Legion pozwala jej wchodzić w interakcje i pogłębiać swoje doświadczenia z polską kulturą i nowo znalezionymi przyjaciółmi z jej rdzennej kultury.
Veronica Chudoba jest uczennicą czwartej klasy w Niles West High School w Skokie. Dzięki swojej zdeterminowanej osobowości jest we wszystkich klasach z wyróżnieniem i AP z wszystkimi A na świadectwie, co roku otrzymuje Red Honor Roll, a także jest częścią National Honor Society. Jej ulubionymi przedmiotami są anatomia i rachunkowość, a podczas dalszej edukacji na studiach zamierza realizować oba kierunki. W szkole udziela korepetycji w wolnych chwilach i jest członkinią drużyny Varsity Tennis. Uczestniczy również w klubach takich jak: DECA, ASL, Polski Klub i Zdrowia Psychicznego, starając się zaangażować tak bardzo, jak tylko potrafi. Jej najbardziej czasochłonnym zajęciem pozaszkolnym jest łyżwiarstwo figurowe, ponieważ robi to od 6 roku życia i nadal jeździ na łyżwach codziennie. Pracuje również jako asystent trenera i pomaga dzieciom w zajęciach Learn to Skate. Absolwentka polskiej szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie, zdała maturę z geografii, historii i gramatyki oraz egzamin certyfikatowy ze znajomości języka polskiego. Jeszcze w tym roku przystąpi do testu Seal of Biliteracy. Uwielbia odwiedzać Polskę, zwłaszcza Rzeszów i Zakopane, skąd pochodzi jej rodzina. W tym roku wstępuje do Legionu Młodych Polek i cieszy się, że zapoczątkuje nową tradycję w swojej rodzinie, aby jeszcze bardziej umocnić swoje polskie korzenie. Miejmy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana przez wiele pokoleń.
Julie Chyzynski jest studentką pierwszego roku na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). Julie studiuje pedagogikę matematyczną i planuje zostać nauczycielką matematyki w chicagowskich szkołach średnich. Jako córka polskich emigrantów urodzona w Stanach Zjednoczonych, Julie jest niesamowicie dumna ze swojego dziedzictwa i polskiej społeczności chicagowskiej. Julie jest absolwentką polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki i przez ostatnich 8 lat tańczy w Zespole Pieśni i Tańca „Polonia” pod kierownictwem Pani Anny Krysińskiej, gdzie odkryła swoją pasję do szerzenia polskiej kultury i tradycji poprzez śpiew i taniec. Julie uwielbia pogłębiać swoją wiedzę o Polsce poprzez liczne wizyty w kraju i reprezentować polską kulturę na występach na festiwalach folklorystycznych. Julie jest członkiem PRCUA i PNA, i również udzielała się w polskich klubach uczniowskich i studenckich w Lane Tech High School i UIC. Julie jest podekscytowana tym, że bierze udział w Balu Amarantowym, i robi plany na dalszą współpracę z Legionem Młodych Polek.
Emilia Dubiel jest uczennicą szkoły średniej Lane Tech College Prep High School, gdzie zalicza przedmioty o zaawansowanym profilu i uczestniczy w różnych szkolnych klubach związanych z tematyką walki z rakiem piersi, wolontariatu oraz szerzenia polskiej kultury w amerykańskiej szkole. W maju 2023 r. Emila ukończy Szkołę Polska im. św. Ferdynanda po 12 latach nauki. Jako córka polskich emigrantów urodzona w Stanach Zjednoczonych, bardzo lubi odwiedzać swoją rodzinę z okolic Krosna na Podkarpaciu i pogłębiać swoją wiedzę o Polsce. Dużą część jej życia stanowi przynależność do Związku Harcerstwa Polskiego, co pomogło jej rozwinąć swoje umiejętności przywódcze i pracy zespołowej, a także pomogło wyostrzyć jej instynkt przetrwania. Obecnie służy jako przyboczna drużyny Turnie w Hufcu Tatry w Chicago. Bardzo lubi podróżować z plecakiem po Stanach Zjednoczonych wraz ze swoją grupą wędrowniczą. Jej wielką pasją jest taniec i przez ostatnie 12 lat rozwija tę pasję w Studio of Performing Arts JUMP. Emilia jest pierwszą w rodzinie debiutantką na Balu Amarantowym. W przyszłości chciałaby kontynuować swoją edukację na studiach wyższych, na wydziale pielęgniarstwa lub weterynarii.
Eliza Ashley Incledon jest trzecią debiutantką LYPW w swojej rodzinie – po matce (Anna Kosarzecki-Incledon, Queen 1987) i siostrze (Mia Anastasia Incledon, Queen 2020).Eliza jest w ostatniej klasie liceum i dzięki dobrym ocenom wyróżniona jest członkostwem w Honor Sentinel Scholar w Evangelical Christian School w Fort Myers, Florida. Eliza pochodzi z okolic Chicago i uczęszczała do szkoły Holy Family Catholic Academy oraz do polskiej szkoły w Palatine im. Fryderyka Chopina. Teraz poświęca dużo czasu na naukę, ale też ma wiele zainteresowań, takich jak na przykład muzyka i pływanie. Jest członkinią różnych klubów szkolnych: matematycznego, szachowego, pływackiego, National Honor Society (NHS), International Thespian Society, a także należy do chóru, Fiddlesticks Bobby-Nichols Charity Foundation, jest mentorem w katolickim kościele św. Jana XXIII i wolontariuszką. Brała udział w konferencji GlobalNext International Leadership w Anglii. Jesienią 2023 roku planuje dostać się na studia.
Veronica Marganska jest 18-letnią uczennicą Hersey High School. Jej ulubione przedmioty to psychologia i socjologia. Chciałaby studiować na Indiana University, na wydziale psychologii i architektury. Większość wolnego czasu spędza, ćwicząc na siłowni z przyjaciółmi i gotując dla rodziny. Jest również członkinią szkolnego Polskiego Klubu i drużyny lekkoatletycznej, gdzie dzieli się wszystkimi swoimi polskimi tradycjami z przyjaciółmi i nauczycielami, i jest jedną z najlepszych lekkoatletek w swojej drużynie, zajmując pierwsze i drugie miejsca w każdym wyścigu. Lubi co roku jeździć na Camp Vista i spotykać się ze wszystkimi swoimi polskimi przyjaciółmi. Tak poznała swoją najlepszą przyjaciółkę Mayę Pawlusiewicz, która wprowadziła Veronicę do Legionu Młodych Polek, i od tamtej pory są nierozłączne. Najbliższego lata będzie doradcą wychowawcy na obozie i jest bardzo podekscytowana spędzaniem czasu ze swoimi obozowiczami. Jest także zapaloną miłośniczką zwierząt. Ma cztery psy, które bardzo kocha. Cieszy się, że zostanie tegoroczną debiutantką Balu Amarantowego.
Emilia Radlinski uczęszcza do Saint Viator High School w Arlington Heights, gdzie jest w trzeciej klasie licealnej. Jest pilną uczennicą, która podejmuje najwyższe wyzwania nauki, biorąc zaawansowane kursy, które przygotowują ją do nauki na poziomie uniwersyteckim. Uprawia lekkoatletykę i również gra w drużynie field hockey. Oprócz osiągnięć w nauce i sporcie Emilia w tym roku zda maturę i ukończy polską szkołę im. Trójcy Świętej. Również działa w Związku Harcerstwa Polskiego, podejmując różne role w drużynach harcerskich i wędrowniczych. Jest dumna, że może pomagać przy kultywowaniu polskości w szeregach młodszych harcerek. Oprócz pracy harcerskiej, Emilia bierze udział w harcerskim zespole pieśni i tańca Lechici, który jest najstarszym zespołem folklorystycznym w Chicago. Działając w harcerstwie, kontynuuje rodzinną tradycję, bo jej rodzice spotkali się poprzez tę organizację. Dodatkowo pasjonuje się muzyką, grając na fortepianie od dziesięciu lat pod kierunkiem Pani Ciężóbka. Również śpiewa w szkolnym chórze. Bierze udział w corocznych konkursach pianistycznych oraz występuje w różnych koncertach. W przyszłości Emilia ma zamiar studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szczególnie zainteresowana jest genetyką. Jest wdzięczna za okazję brania udziału w Balu Amarantowym i cieszy się, że będzie mogła zdobyć wiedzę i doświadczenie, które będzie jej bardzo pomocne w osiągnięciu jej celów.
Elisabeth Skorupa jest uczennicą drugiej klasy szkoły średniej im. Victora J. Andrew w Tinley Park w stanie Illinois. Dumna ze swojego polskiego dziedzictwa, Elisabeth uczęszczała do polskiej szkoły od 4. roku życia, gdzie zaczęła interesować się polską historią i kulturą. Matka Elisabeth, dr Anna Maria Węgierek Skorupa pochodzi z Katowic, a ojciec Elisabeth, Kenneth Skorupa, jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Elisabeth jest wzorową uczennicą i chętnie uczestniczy w różnych zajęciach pozalekcyjnych w swojej szkole: należy do rady uczniowskiej, pisze do szkolnej gazetki i jest członkinią klubu medycyny sportowej. Jest także akademickim korepetytorem i wolontariuszką w szkolnej sali treningowej. Elisabeth jest znakomitą lekkoatletką, gra w szkolnej drużynie siatkówki oraz gra w siatkówkę klubową. Lubi wiele aktywności sportowych i jest również uzdolniona muzycznie, gra na pianinie i gitarze oraz uwielbia słuchać muzyki. Zgłosiła się na ochotnika do kilku organizacji i była wychowawcą obozu juniorów, asystentką biblioteki, a także opiekunką do dzieci. Elisabeth chciałaby w przyszłości pracować w branży medycznej, dlatego dużą wagę przykłada do zajęć z matematyki i nauk ścisłych w swojej szkole średniej. W 2019 roku pomagała swojej mamie, dr Węgierek, w organizacji konferencji Polki dla Kobiet, ale jak mówi, nie jest to ostatni raz, w przyszłości chciałaby nadal wspierać programy dla kobiet.
Anna Smetek jest 16-letnią wzorową uczennicą z wyróżnieniami w Marist High School w Chicago. Jest Amerykanką polskiego pochodzenia pierwszego pokolenia oddaną swojej kulturze i polonistyce. Anna została otoczona polskimi tradycjami i wartościami dzięki rodzicom. Jest członkinią polskiego zespołu folkloru góralskiego w USA, „Siumni”. Zespół występował w całych Stanach Zjednoczonych i różnych krajach podczas licznych festiwali. Anna jest wielokrotną zdobywczynią nagród za taniec i śpiew, lubi śpiewać w kościele. Ponadto, po ukończeniu Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Zbigniewa Herberta, obecnie uczy młodsze pokolenia języka, kultury i geografii polskiej. Lubi pomagać społeczności i podobnie jak jej rodzina jest częścią Fundacji You Can Be My Angel, fundacji pomagającej dzieciom cierpiącym na raka. Anna jest pasjonatką stawiania sobie wyzwań; uczęszcza na wszystkie kursy AP i na poziomie college’u w swojej szkole średniej i lubi uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, takich jak samorząd uczniowski, National Honor Society (NHS), Spanish Honor Society (SNHS), Klub Polski oraz gra w piłkę nożną i tenisa. Poprzedniego lata spędziła dwa tygodnie jako uczestniczka programu wzbogacającego wiedzę, ucząc się prawa na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ma nadzieję, że w przyszłości będzie kontynuowała studia i karierę prawniczą. Aby kontynuować swoje polskie tradycje, Anna wstąpiła do Legionu Młodych Polek w nadziei, że dowie się więcej o tradycjach rodzinnych i wartościach Polski.
Kamila Wojdyla jest uczennicą szkoły średniej Willow Canyon High School w Surprise, Arizonie, gdzie uzyskała Międzynarodowy Certyfikat Wykształcenia Średniego w ramach Międzynarodowego Programu Akademii Cambridge. Ukończyła Polską Szkołę im. św. Jana Pawła II przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix, uzyskując najwyższą ocenę z egzaminu maturalnego oraz tytuł Najlepszego Absolwenta.W 2019 roku Kamila uzyskała certyfikat ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej poprzez uczestnictwo w koloniach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w 2020 roku wróciła na kolonie, łącząc się wirtualnie.Ponieważ mocno wierzy w pracę i pomoc na rzecz polskiej i amerykańskiej społeczności, Kamila jest członkinią National Honor Society w szkole, regularnie bierze udział w dorocznym parafialnym Festiwalu Polskim i udziela się w Kongresie Polonii Amerykańskiej w Arizonie. W wolnym od nauki czasie Kamila lubi tańczyć i rysować. Po ukończeniu szkoły średniej w maju, Kamila zacznie studia w Northern Arizona University, aby uzyskać licencjat z historii.
Tekst: Legion Młodych Polek
Zdjęcia: Victor Studio