Doroczny Bal Amarantowy – White Red Ball – jest znany chicagowskiej Polonii jako bardzo eleganckie wydarzenie, jest to bal debiutantek reprezentujących charytatywną organizację Legionu Młodych Polek. W tym roku 83. rocznica tego balu odbędzie się 4 marca w Hilton Hotel Grand ballroom, przy ulicy 720 S. Michigan Ave. w Chicago. Komitet balu serdecznie państwa zaprasza, bilety można zakupić na stronie internetowej: www.lypw.org.
Prosimy państwa i polskie biznesy również o donacje i ogłoszenia w naszej księdze balu, co również można dokonać na naszej stronie internetowej, wchodząc na zakładkę „Program book and upload” (donacje i bilety 100% tax deductible).
Chcielibyśmy państwu w skrócie przybliżyć historię powstania Legionu Młodych Polek. Organizacja została założona w 1939 roku 2 września przez Helen Lenard Piekło i jej grupę przyjaciół. Celem organizacji było niesienie pomocy żołnierzom i ludności cywilnej w Europie podczas drugiej wojny Światowej poprzez wysyłanie żywności, sprzętu medycznego i ambulansów medycznych. Przez wiele dekad po obecne czasy Legion wykazuje swój filantropijny charakter i zachęca wolontariuszy do współpracy, jak również zajmuje się promowaniem polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Na balu tańczy się Polskie tańce narodowe, jak polonez czy słynny mazur tańczony przez wcześniejsze debiutantki w balowych czerwonych sukniach. Debiutantki natomiast w pięknych długich białych balowych sukniach tańczą przeurocze walce i są wprowadzane na bal przez swoich ojców. Jest to przepiękna polonijna tradycja i łączy całą Polonię w tym charytatywnym wydarzeniu. Bal Amarantowy jest największym corocznym przedsięwzięciem Legionu Młodych Polek i odbywa się każdego roku z wyjątkiem 2021 roku, kiedy restrykcje związane z pandemią covidu nie pozwoliły na zorganizowanie tego szczytnego wydarzenia. Po rocznej przerwie bal 2022 był absolutnym sukcesem zarówno w liczbie osób uczestniczących, jak również w zebranych donacjach.
W księdze programowej co roku przedstawiany jest raport, w którym umieszczone są zebrane fundusze i na co zostały przeznaczone – każdy uczestnik balu dostaje taką księgę. W ubiegłym roku i latach poprzednich pomagaliśmy domom samotnych matek i wielu innym organizacjom w potrzebie, jak również fundusze były przekazane na Ukraine Relief Program. Po balu w 2022 roku Legion Młodych Polek w kooperacji z Polsko Amerykańskim Stowarzyszeniem Lekarzy w Ameryce zorganizował zbiórkę sprzętu medycznego w Bazylice Świętego Jacka dla walczącej Ukrainy z brutalnym najeźdźcą. Ta piękna akcja całkowicie oparta na wolontariuszach pomogła zaopatrzyć osiem szpitali na Ukrainie.
Bal łączy się z prezentacją debiutantek, pięknymi tańcami, ale również z pomocą niesioną tam, gdzie najbardziej jest oczekiwana. W tym roku mamy 11 debiutantek: Emilia Dubiel, Katie Bozek, Kamila Wojdyla, Julie Chyzynski, Veronica Marganska, Natalia Czarecka, Eliza Incledon, Elisabeth Skorupa, Emilia Radlinski, Veronica Chudoba, Ania Smetek. Przewodniczącą balu jest Jaclyn Krysińska, współprzewodniczącą Bozenna Haszlakiewicz, prezes Legionu Kathy Lesny Evans, Ania Krysińska – komitet mediów (tel. 847-529-2555).
Przygotowania do balu łączą się również z wieloma wydarzeniami, jak tzw. tea party, odbywające się raz w miesiącu, gdzie debiutantki mogą się zapoznać ze sobą, jak również z komitetem balu, uczone są, jak pozyskiwać sponsorów do naszego balu charytatywnego, ale też uczestniczą osobiście w akcjach charytatywnych, między innymi w przygotowywaniu prezentów dla bezdomnych (Tea party odbyło się w All saints Parish PNCC). Jedną z pięknych tea party były świętojanki, które odbyły się w siedzibie Polish National Alliance (PNA), dziewczyny plotły cudowne wianki, na andrzejkach z kolei zapoznały się z tradycjami, takimi jak lanie wosku czy ustawianie butów w szeregu, i poznały inne wróżby mówiące o ich przyszłości czy zamążpójściu. W grudniu odbyło się świąteczne spotkanie – Wigilia, wieczór nawiązywania kontaktów przez debiutantki, odbył się w domu debiutantki z poprzedniego roku – u Mayi Pawlusiewicz.
Po okresie bożonarodzeniowym rozpoczęły się próby do balu, które odbywają się w siedzibie Polish National Alliance w każdą niedzielę przez kolejnych osiem tygodni. Jest to wspaniały czas emocji, zacieśnienia kontaktów pomiędzy debiutantkami oraz ojcami i córkami, którzy uczą się tańców i specjalnej choreografii prowadzonej przez Richarda Owsianego, prezesa Polish Museum of America. Zachęcamy całą Polonię do uczestniczenia w balu, do przeżycia niezapomnianych chwil, a państwa, którzy posiadają córki, do rejestracji w charakterze kandydatek do Balu Amarantowego w przyszłych latach. Wszystkie szczegółowe informacje uzyskają czytelnicy na naszej stronie internetowej www.Lypw.org.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizowanie dorocznego Balu Amarantowego. Całej Polonii życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2023.
Do zobaczenia na balu 4 marca 2023.
Komitet Balu Amarantowego