Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:20
Reklama KD Market

Zielone karty po liftingu

Zielone karty po liftingu

United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) rozpoczął od 23 stycznia wydawanie zaprojektowanych zielonych kart i zezwoleń na pracę z zabezpieczeniami, mającymi lepiej chronić dokumenty przed fałszerstwami. Od razu uspokajamy – nie ma obowiązku wymiany już wydanych dokumentów. Co więcej, ważność zachowują nawet dokumenty, których ważność już wygasła, jeśli ich posiadacz wystąpił oficjalnie o ich wymianę.  

fot. uscis.gov

Wprowadzenie nowego wzoru dokumentów przez urząd imigracyjny nie jest niczym niezwykłym. Robi się to raz na kilka lat ze względów bezpieczeństwa. Dokumenty potwierdzające stały pobyt oraz zezwolenie na pracę zmieniały w przeszłości swój wygląd. Starsi stażem imigranci pamiętają „zielone karty”, które zielonymi były tylko z nazwy – dominował na nich kolor czerwony, niebieski i różowy. Tym razem tak nie jest – dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w USA pozostaje zielony, podobnie jak na wydawanych dotychczas kartach, które wydawane są od maja 2017 roku. 

Bez odcisku palca

Zmieniły się jednak zabezpieczenia dokumentu, który według oficjalnej terminologii nosi nazwę Form I-551. Z awersu (strony z większym zdjęciem) zniknął zupełnie wizerunek odcisku palca. Nieco inna jest także grafika przedstawiająca Statuę Wolności. Zmieniono usytuowanie napisów i nadruki zabezpieczające na zdjęciach. Poprawiono także na obu stronach hologramy. Podobne zabezpieczenia wprowadzono także na dokumentach potwierdzających prawo do zatrudnienia – Employment Authorization Documents (EADs).  Według komunikatu USCIS nowe wzory dokumentów są dowodem na  „proaktywne podejście do zagrożeń polegających na manipulacjach i fałszowaniu zabezpieczonych dokumentów”. W nowym formacie zielone karty mają być jeszcze trudniejsze do podrobienia. 

Bez obowiązku wymiany

Urząd imigracyjny bardzo wyraźnie podkreśla, że wprowadzenie nowego wzoru zielonych kart i EADs nie oznacza, że obecnie używane dokumenty tracą swoją ważność.  Co więcej, nie ma gwarancji, że imigrant otrzymujący po 23 stycznia zieloną kartę otrzyma dokument w nowym formacie. USCIS zastrzega sobie bowiem, że w pierwszej kolejności nadal będą wydawane dokumenty poprzedniego wzoru, aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów. 

Zielone karty z poprzednich lat zachowają swoją ważność do daty ich wygaśnięcia, a nawet jeszcze dłużej, bo urząd imigracyjny nie nadąża z wydawaniem nowych dokumentów i ich wymianą. Jak widać, zewnętrzny lifting dokumentów nie przełożył się na poprawę sprawności funkcjonowania urzędu. W październiku przedłużono ważność wygasających zielonych kart do 24 miesięcy poza datę ich ważności, pod warunkiem, że imigrant wypełnił i przesłał do USCIS wniosek I-90 (Application to Replace Permanent Resident Card) o ich wymianę. Przy podejmowaniu zatrudnienia pracownik z przeterminowaną zieloną kartą powinien więc oprócz dokumentu I-551 przedstawić jako załącznik pokwitowanie złożenia w USCIS Formularza I-90. 

Automatyczne przedłużenie ważności ma zapobiec perturbacjom na rynku pracy – zwalnianiu osób, które nie ze swojej winy nie zdążyły z wymianą dokumentu. Z informacji na stronie USCIS wynika, że potwierdzenie złożenia Form I-90 powinno zawierać następującą formułę: This notice, together with your Form I-551, Permanent Resident Card (also known as the Green Card), provides evidence of your lawful permanent resident status for 24 months from the expiration date on your Permanent Resident Card. You remain authorized to work and travel. This notice, presented with your expired Permanent Resident Card, is evidence of your status and work authorization. Podróżowanie za granicę z przeterminowaną zieloną kartą może być jednak problematyczne, zwłaszcza przy planowanej dłuższej nieobecności w USA. Teoretycznie (jak to można przeczytać w oficjalnej instrukcji powyżej) jest to możliwe wraz z potwierdzeniem złożenia I-90, ale eksperci imigracyjni zalecają przed wyjazdem zasięgnięcie porady prawnika. 

Sprawdź starą zieloną kartę

Jak informuje USCIS, w użyciu znajdują się także starsze zielone karty nieposiadające daty ważności. Można z nich dalej korzystać, ale urząd imigracyjny rekomenduje ich wymianę na nowe, lepiej zabezpieczone dokumenty. USCIS przypomina jednak, że kilka formatów starych zielonych kart straciło już dawno ważność i powinno się je wymienić na nowe. Są to m.in. Form AR-3Form AR-103 oraz I-151. Jeśli więc posługujemy się starymi dokumentami, warto to sprawdzić.

 O wymianę karty stałego pobytu powinno się także wystąpić w przypadku, gdy stary dokument straci ważność w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a także, gdy został utracony lub uszkodzony. Inne przypadki to: ukończenie 14 lat (jeśli dokument nie traci ważności przed 16. urodzinami), zmiana nazwiska (np. po zawarciu małżeństwa) lub zmiana statusu imigracyjnego np. z pobytu warunkowego na stały. 

Wniosek I-90 o wymianę zielonej karty można złożyć zarówno pocztą, jak i online. W tym ostatnim przypadku otrzymuje się natychmiast potwierdzenie przyjęcia wniosku i dostęp do informacji o aktualnym statusie rozpatrywanej sprawy. 

A może naturalizacja?

Według danych Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w USA mieszka dziś prawie 13 milionów cudzoziemców z prawem stałego pobytu. Większość z nich nie musi występować o nowe zielone karty, jeśli zdecyduje się na wypełnienie wniosku o naturalizację i przyjęcie obywatelstwa. Prawo ubiegania się o ten zaszczyt nabywa się najczęściej po pięciu latach pobytu na statusie permanentnego rezydenta, a w przypadku małżonków obywateli USA – po zaledwie trzech latach. Naturalizacja stanowi zakończenie legalizacyjnej ścieżki i dopiero złożenie przysięgi obywatelskiej daje imigrantowi pełne prawa wyborcze. Poza możliwością ubiegania się o urząd prezydenta oczywiście. 

Jolanta Telega[email protected]


sledz 2023 flyer_www

sledz 2023 flyer_www

Redesigned Green Card 2023

Redesigned Green Card 2023


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama