Na dorocznej Gali Chicago Society został zaprzysiężony nowy zarząd tej działającej od 1912 roku pod auspicjami Związku Narodowego Polskiego organizacji. Na jej czele jako 63. prezes w jej historii stanął Christopher Grzadziel. Po raz pierwszy w historii wręczona została Nagroda „Członka Roku” im. Romualda Matuszczaka, zmarłego w ubiegłym roku zasłużonego działacza tej polonijnej organizacji, której czterokrotnie był prezesem. Uroczystość zaprzysiężenia oraz wręczenia dorocznych nagród odbyła się 28 stycznia w Park Ridge Country Club.
Relację dźwiękową przygotował Andrzej Baraniak. Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos
– Ilość czasu i wysiłku jaki śp. Romuald Matuszczak włożył w tę organizację jest bezprecedensowa i trudną do ocenienia. Ustanawiając doroczną nagrodę jego imienia chcemy oddać mu hołd i uczcić zaangażowanie i poświęcenie z jakim na rzecz Chicago Society przez dziesiątki lat pracował – powiedział w uzasadnieniu wyróżnienia prowadzący galę Adam Konopka.
Nagroda będzie przyznawana corocznie członkowi Chicago Society spoza grona osób pracujących w zarządzie organizacji, który najbardziej ucieleśnia ducha wysiłku i zaangażowania Romualda Matuszczaka w służbie dla tej organizacji.
Pierwszym laureatem tego wyróżnienia w uznaniu za wieloletnią, zaangażowaną służbę na rzecz organizacji oraz Polski i Polonii został Richard Ciesla. Laureat przez wiele lat pracował społecznie uczestnicząc w przygotowaniach i przeprowadzaniu wielu organizowanych przez Chicago Society imprez. Po odejściu w 2022 roku z zarządu organizacji zadeklarował dalszą pracę charytatywną i sponsorską. Wyróżnienie w imieniu przebywającego obecnie na Florydzie Richarda Ciesli z rąk wdowy po śp. Romualdzie Matuszczaku, Harriet Chris Matuszczak oraz ich dzieci, odebrali członkowie najbliższej rodziny nagrodzonego.
Natomiast laureatem przyznawanej do tej pory dorocznej nagrody Chicago Society w 2023 roku został Legion Młodych Polek. W otoczeniu licznej grupy działaczek statuetkę wraz z czekiem na 2 tysiące dolarów z rąk prezesa Christophera Grzadziela odebrała prezes Legionu Kathy Lesny-Evans.
– Bardzo się cieszymy i jesteśmy zaszczyceni, że Chicago Society nagrodziło nas swoją nagrodą w tym roku. Zostaliśmy uhonorowani za to wszystko, co udało nam się wcześniej i w roku ubiegłym zrobić. Po napaści Rosji na Ukrainę wspólnie z młodymi lekarzami ze Związku Lekarzy Polskich zebrałyśmy i wysłałyśmy przez Polskę do Ukrainy środki opatrunkowe i inne produkty medyczne o wadze 35 ton i wartości blisko pół miliona dolarów. Następnego dnia po naszym ubiegłorocznym Balu Debiutantek rozpoczęłyśmy już tę pomoc organizować. Taka intensywna akcja trwała przez dwa tygodnie i na początku kwietnia transport został skierowany do Polski z przeznaczeniem dla walczących Ukraińców. 4 marca w Hotelu Hilton organizujemy 83. edycję charytatywnego Balu Amarantowego. Towarzyskiego debiutu dostąpi na nim 11 uroczych dziewcząt z polskim rodowodem. Serdecznie wszystkich państwa zapraszamy do udziału – powiedziała prezes Kathy Lesny-Evans.
Impreza organizowana jest w okresie postu, żeby nie konkurować z innymi wydarzeniami charytatywnymi. Jednak jej uczestnicy nie muszą obawiać się złamania reguł Wielkiego Postu, bo Chicagowska Archidiecezja udziela dyspensy, a duchowni uczestniczą w tym najbardziej ekskluzywnym towarzysko-charytatywnym wydarzeniu chicagowskiej Polonii. W tym roku swoją obecność zapowiedział biskup Andrzej Wypych.
Legion Młodych Polek został założony 2 września 1939 roku z inicjatywy Helen Lenard-Pieklo celem niesienia pomocy Polsce i Polakom napadniętym przez hitlerowskie Niemcy. W ciągu miesiąca do Legionu wstąpiło 300 pań. W tym samym czasie na pomoc zebrano 2500 dolarów. Pomocowe działania, szczególnie dla żołnierzy polskich walczących na Zachodzie oraz weteranów tych walk były prowadzone w czasie wojny i po jej zakończeniu. Pomoc była również kierowana do rodaków w Polsce po zakończeniu wojny, wspierano zespoły, szkoły i instytucje pożytku publicznego. Od paru dekad pomoc finansowa kierowana jest do środowiska polonijnego w Chicago. Jej beneficjentami są zespoły folklorystyczne, harcerze, fundusze stypendialne, Muzeum Polskie, fundacje i inne organizacje zajmujące się niesieniem pomocy potrzebującym. Wielomilionowe środki przeznaczane na ten cel w głównej mierze są pozyskiwane na Balu Debiutantek, który od 1946 roku jest główną impreza charytatywno-towarzyską Legionu i całej chicagowskiej Polonii. Legion jest także organizatorem folklorystycznych „Świętojanek”, plenerowej imprezy organizowanej w okolicach 24 czerwca.
Końcowym akordem części oficjalnej było zaprzysiężenie przez sędziego Johna Wasilewskiego członków nowego zarządu. Kierował nim będzie Christopher Grzadziel. Zenon Kurdziel jest I wiceprezesem. Funkcję drugiego wiceprezesa piastuje Andy Haszlakiewicz. Jan S. Płachta odpowiada za sprawy finansowe. Skarbnikiem jest Ray Golenia, a dotychczasowy prezes Adam Konopka został nominowany na stanowisko honorowego dyrektora.
Dziękując za powierzoną funkcję prezes Christopher Grzadziel podziękował za zaufanie i zapowiedział energiczną pracę dla dobra całej organizacji. Z wielkim uznaniem mówił o życiowej postawie Romualda Matuszczaka, który swoje życie poświęcił dla Chicago Society i jest postacią godną do naśladowania przez młodych. Wyraził przekonanie, że osoby, które w przyszłości będą laureatami staną się symbolami bezwarunkowej pracy dla innych, aby w ten sposób oddać cześć śp. „Ro” Matuszczakowi.
W części artystycznej gali wystąpiła solistka zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” Olivia Głód, która przy akompaniamencie Mieczysława Dzisia między innymi zaśpiewała „Białe róże” oraz „Kukułeczkę”. Wiązankę tańców ludowych wykonali tancerze Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Lechici”. Na zakończenie występu zatańczyli poloneza prosząc do tańca obecnych na gali gości. Za swoją ponad 50-letnią pracę artystyczną w środowisku chicagowskiej Polonii zostali uhonorowani przez gospodarzy czekiem na 500 dolarów.
W gronie gości honorowych obok wymienionych już powyżej obecni byli między innymi: prezes krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula oraz sekretarz ZNP Alicja Kuklińska, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego James Robaczewski z żoną, prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć i honorowy prezes tej organizacji Jan Kopeć, a także I wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Walter Bochenek i wielu innych.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP