Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 00:02
Reklama KD Market

Belgia. Trzy niedźwiedzie zamarzły na lotnisku w Liege po 24 godzinach w lodowatym samolocie

Belgia. Trzy niedźwiedzie zamarzły na lotnisku w Liege po 24 godzinach w lodowatym samolocie
Wargacz leniwy w ogrodzie zoologicznym Smithsonian National Zoological Park w Waszyngtonie fot. Wikipedia

Trzy niedźwiedzie zamarzły na lotnisku w belgijskim Liege po spędzeniu 24 godzin w lodowatym samolocie zablokowanym przez obfite opady śniegu. Sprawę bada walońska minister ds. dobrostanu zwierząt Celine Tellier - informują belgijskie media.

Samolot katarskich linii lotniczych wylądował na lotnisku Liege w sobotę 21 stycznia z dziewięcioma wargaczami leniwymi na pokładzie. Jak podaje telewizja VRT, niedźwiedzie przybyły z Peru i ostatecznie miały trafić do Indonezji przez lotnisko Liege, które specjalizuje się w transporcie zwierząt.

Ze względu na obfite opady śniegu, które nawiedziły region w ten weekend, nie można było rozładować ładunku samolotu. Niedźwiedzie były uwięzione w zamarzniętym samolocie przez wiele godzin. Dopiero w niedzielę wczesnym popołudniem, ponad 24 godziny po przyjeździe, klatki ze zwierzętami mogły zostać rozładowane. Trzy z dziewięciu niedźwiedzi nie przeżyły zimna, o czym poinformował rzecznik lotniska Christian Delcourt.

Walońska minister ds. dobrostanu zwierząt Céline Tellier (Ecolo) jest zszokowana i bada sprawę, aby ustalić, kto jest za to odpowiedzialny. „Jeśli trzeba będzie zastosować kary, to zostaną podjęte” – powiedziała francuskojęzycznej stacji radiowej Bel-RTL.

W piątek 20 stycznia cały region LiEge nawiedziły obfite opady śniegu. Lotnisko zostało całkowicie sparaliżowane, a szczególnie północna strefa, w której muszą parkować samoloty, stała się niedostępna z powodu oblodzenia.

Wargacze leniwe pochodzą z Indii i dlatego najlepiej trzymać je w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza, czyli o 20 stopni wyższej niż w Liege w ten weekend. Niedźwiedzie są regularnie chwytane i wykorzystywane w cyrkach, mimo że są gatunkiem zagrożonym.

Na całym świecie pozostało tylko od 7 tys. do 10 tys. wargaczy leniwych - informuje telewizja VRT.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama