Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej wprowadziło do statutu związku kilkanaście zmian, dotyczących walki ze zjawiskami patologicznymi w krajowym futbolu. Przyjęto m.in. uchwałę o abolicji i Piłkarski Kodeks Etyczny.
Pierwsza uchwała przyjęta przez delegatów nie dotyczyła jednak spraw korupcyjnych. Zarząd PZPN został zobowiązany do wystąpienia do prezydenta RP o nadanie Kazimierzowi Górskiemu Orderu Orła Białego z okazji przypadającej w marcu 2006 roku 85. rocznicy urodzin.
Kazimierz Górski, honorowy prezes PZPN, nie pojawił się na zjeździe, gdyż jest chory i przebywa w szpitalu. Skierował jednak do uczestników zgromadzenia przesłanie, w którym podkreślił, że polski futbol ma w ostatnim czasie najgorszą opinię od lat. Wyraził jednak nadzieję, że związek zrobi wszystko, by odzyskać zaufanie kibiców.
Na początku obrad głos zabrał prezes PZPN Michał Listkiewicz. "Od ostatniego zjazdu minął rok. Przez ten czas wydarzyło się w polskiej piłce dużo dobrego, ale i sporo złego. Polską wstrząsnęła afera korupcyjna, powstała po wypowiedziach prasowych Piotra Dziurowicza, który dzisiaj, mimo zaproszenia, nie stawił się na obrady".
"Podobne afery miały miejsce w Niemczech, Włoszech, Czechach, Brazylii. Nigdzie jednak nie podjęto tak drastycznych kroków w celu uzdrowienia sytuacji, jak u nas - podkreślał prezes PZPN - wprowadziliśmy obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez sędziów i obserwatorów piłkarskich, każdy sygnał o korupcji jest natychmiast kierowany do odpowiednich instytucji państwowych".
Listkiewicz podkreślił, że afera korupcyjna wymusiła dokonanie zmian w statucie PZPN, które pozwalałyby na skuteczną walkę z patologiami w futbolu. "Trzeba zmienić archaiczne przepisy, które nie są dostosowane do rzeczywistości. Nasz statut wymaga wielu korekt, ale zarząd PZPN proponuje, aby na dzisiejszym zjeździe ograniczyć się tylko do poprawek dotyczących możliwości walki z korupcją" - mówił.
Propozycja zarządu związku została poddana pod głosowanie, w którym delegaci opowiedzieli się za tym, aby decydować tylko poprawkach do statutu dotyczących patalogii w polskiej piłce, głównie korupcji.
Przeciwny takiemu rozwiązaniu był prezes rady nadzorczej Ekstraklasy S.A Krzysztof Dmoszyński. Chciał, aby zjazd zajął się wszystkimi propozycjami zmian statutowych, m.in. dotyczącymi ordynacji wyborczej władz PZPN czy też zmianą liczby delegatów piłkarskich. Dmoszyński wnioskował, aby zjazd odroczyć na trzy miesiące i przez ten czas opracować nowy statut PZPN. Jego propozycja nie znalazła uznania komisji statutowej i delegatów.
Delegaci skupili się zatem jedynie na poprawkach, dotyczących walki z patologiami w futbolu. Wprowadzono m.in. zapis, że PZPN jako jedyny reprezentant piłki nożnej w kraju i zagranicą przestrzega zasad uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym oraz może podejmować wszelkie dopuszczalne prawem działania zmierzające do zapewnienia przestrzegania zasad fair play i uczciwej rywalizacji sportowej, opartej na zasadzie równych szans konkurentów i skutecznego wyeliminowania zjawisk korupcji oraz innych form oszustwa sportowego.
Delegaci zdecydowali także o dodaniu do statutu przepisu, mówiącego: "Osoba fizyczna bądź osoba prawna posiadająca akcje, udziały lub inne tytuły uczestnictwa w klubie sportowym nie może posiadać akcji, udziałów lub innych tytułów uczestnictwa w innym klubie sportowym, uczestniczącym we współzawodnictwie sportowym w dyscyplinie piłki nożnej, ani też zasiadać w jego organach".
Przegłosowano także zapis mówiący, że w celu wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości w futbolu, PZPN może podejmować uchwały i decyzje wiążące wszystkich członków związku oraz ludzi ze środowiska piłkarskiego.
Zdecydowano także, iż członkami organów dyscyplinarnych i jurysdykcyjnych PZPN mogą być wyłącznie osoby nie karane za przestępstwa umyślne.
Przyjęto także uchwałę o abolicji, co oznacza, że do 31 marca 2006 można ujawniać nieprawidłowości, które miały miejsce w czasie rozgrywek w przeszłości i kluby nie będą za nie ukarane np. odebraniem punktów czy degradacją do niższej ligi. Abolicja nie dotyczy osób fizycznych.
Zjazd zdecydował także o powołaniu specjalnego zespołu, który zajmie się przygotowaniem nowego statutu związku. W jego skład wejdą przedstawiciele klubów pierwszej i drugiej ligi, środowiska sędziowskiego i trenerskiego, okręgowych związków piłki nożnej, piłkarstwa kobiecego, futsalu, Ministerstwa Sportu, PKOl, mediów i niezależni prawnicy.
Delegaci przegłosowali także przyjęcie Piłkarskiego Kodeksu Etycznego, opracowanego przez prof. Józefa Lipca z Komisji Etyki PZPN.
"Komisja doszła do wniosku, że niezależnie od działań doraźnych w sprawach korupcyjnych, polskiemu piłkarstwu potrzebne jest przypomnienie pewnych zasad. Kodeks odpowiada m.in. na pytanie, dlaczego trzeba być uczciwym. Dlatego że to jest sport. Wrogowie czystego futbolu powinni zostać poza stadionami, aby nie przeszkadzać prawdziwym kibicom" - powiedział Józef Lipiec.