Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 01:48
Reklama KD Market

Litwa. Wilno obchodzi 700. rocznicę założenia

Litwa. Wilno obchodzi 700. rocznicę założenia
fot. Pixabay.com

Wilno obchodzi 700. rocznicę założenia. 25 stycznia 1323 roku nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie pisanym. Uroczystości urodzinowe, które potrwają przez cały roku, zainaugurowało w środę w południe uroczyste podniesienie flagi miasta z wizerunkiem św. Krzysztofa, patrona Wilna, na stołecznym placu Ratuszowym.

Główne przesłanie jubileuszowego programu, w którym wiele jest też polskich akcentów, brzmi: "Wilno - przez 700 lat młode". Mer litewskiej stolicy Remigijus Szimaszius podkreśla, że hasło nawiązujące do młodości oznacza, iż „miasto jest w ciągłym ruchu, kroczy do przodu, ciągle się odnawia”.

Program uroczystości jest bardzo bogaty – wycieczki, wystawy, koncerty festiwale, konferencje. Wilno będzie świętowało przez cały rok, a kulminacja obchodów jest rozłożona na dwa dni: 25 stycznia i 25 lipca, gdy jest wspominany św. Krzysztof, patron miasta.

Data narodzin Wilna nawiązuje do pierwszej pisemnej wzmianki o tym mieście. 25 stycznia 1323 roku wielki książę litewski Giedymin wystosował list do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast, w którym zapraszał rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim.

W liście Giedymin obiecywał chłopom, że przez 10 lat będą mogli uprawiać ziemię bez płacenia podatków, a kupcom - że zostaną zwolnieni od płacenia cła. Książę zapewniał też o tolerancji wobec chrześcijan i informuje, że wystosował list do papieża Jana XXII, w którym zapowiada, że zamierza się ochrzcić.

W środę w wileńskiej Wierzy Giedymina została otwarta wystawa jednego eksponatu, kopii listu księcia Giedymina sprowadzonej do Wilna z sąsiedniej Łotwy, przechowywanej w Archiwum Miejskim w Rydze.

„Nie zachował się żaden z oryginalnych listów Giedymina, dlatego ten zapis jest najbardziej autentycznym dokumentem poświadczającym narodziny Wilna. To właśnie dzięki tej kopii wiemy o pierwszej wzmiance o Wilnie” – mówi Ruta Kaczkute, dyrektor Litewskiego Muzeum Narodowego.

W Wilnie na Dziedzińcu w Wielkim Pałacu Władców w środę został też odsłonięty pomnik „Przykazania wielkiego księcia litewskiego Giedymina dla Wilna i Litwy”, a wieczorem w wielkiej sali renesansowej Pałacu Władców odbędzie się uroczysty koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Cappella Concertante Vilnense.

W środę wieczorem w Wilnie rozpocznie jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć, organizowanych od pięciu lat na urodziny stolicy, Wileński Festiwal Światła, który o ciemnej porze dnia przekształca miejską architekturę w świetlne obrazy. Przez najbliższe wieczory wilnianie i goście miasta będą mogli podziwiać wyjątkowy nocny pokaz ognia, muzyki i świateł, a na fasadzie Katedry Wileńskiej będzie prezentowany tzw. świetlny portal historii miasta.

Inga Romanovskiene, dyrektor agencji rozwoju biznesu i turystyki w stolicy Litwy Go Vilnius podkreśla, że „Wilno jest miastem wielokulturowym i takim było zawsze”.

„Wiele kultur i narodów tu się splatało przez wieki i jest to w widoczne chociażby w architekturze Wilna” – mówi Romanovskiene. Podkreśla, że „historia Wilna jest nierozłącznie związana z historią Polski” i że „praktycznie każde większe przedsięwzięcie w ramach obchodów to odzwierciedli”.

Szefowa agencji Go Vilnius w bogatym programie wskazuje na projekt kulinarny.

„Kuchnia wileńska, litewska jest kojarzona głównie z cepelinami i chłodnikiem, ale jeżeli zgłębimy historię kulinarną miasta, odnajdziemy wiele innych ciekawych potraw” – mówi Romanovskiene. Informuje, że wileńskie restauracje przygotowały stare, historyczne dania i będą je serwowały przez cały rok.

W inauguracji obchodów 700. rocznicy założenia Wilna uczestniczą też przedstawiciele miasta partnerskich, w tym z Polski – Warszawy, Lublina, Gdańska, Łodzi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski pogratulował Wilnu 700-lecia, zauważając, że Litwę i Ukrainę łączy bliska historia i wspólne przeznaczenie do bycia wolnymi.

"Wilno, stolica Litwy, zaczyna obchodzić 700. urodziny, a przez cały ten czas historia naszego narodu była ściśle związana. Mamy wspólne przeznaczenie do bycia wolnymi. (…) Być może rozumiemy to teraz lepiej, niż kiedykolwiek w naszej historii" - powiedział Zelenski w swoim tradycyjnym nocnym przemówieniu wideo.

Obchody urodzin Wilna są nową tradycją. Idea obchodzenia urodzin zrodziła się przed sześciu laty w ramach rozpoczętych przygotowań do obchodów jubileuszu 700-lecia miasta.

Wilno jest stolicą Litwy i największym miastem kraju. Jego powierzchnia wynosi około 400 km kw., z czego ponad 40 proc. zajmują tereny zielone. W Wilnie mieszka ponad 540 tys. osób. Według ostatniego spisu ludności, Litwini stanowią 63,2 proc. mieszkańców miasta, Polacy – 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini – 3,5 proc., przedstawiciele innych narodowości – 4,8 proc.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


Charles Michel, President of the European Union Council visits Ukraine, Kyiv - 19 Jan 2023

Charles Michel, President of the European Union Council visits Ukraine, Kyiv - 19 Jan 2023

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama