Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 20 listopada 2024 00:44
Reklama KD Market

Co z cmentarzem?

Chicago (Inf. wł., CT, CST) - Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie nakazał władzom miasta Chicago przerwanie dopełniania formalności związanych z zakupieniem terenu, na którym znajdują się dwa cmentarze sąsiadujące z lotniskiem O'Hare. Plac na którym znajdują się cmentarze potrzebny jest do rozbudowy lotniska.

Zakaz wydany przez Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie ma charakter tymczasowy. Sąd ten w najbliższym czasie wyda ostateczną decyzję w tej kwestii.

Przypomnijmy, że niedawno Federalny Sąd Rejonowy w Chicago zezwolił władzom miasta Chicago na kontynuowanie prac przygotowawczych związanych z rozbudową lotniska O'Hare.

Władze miasta podjęły starania na rzecz wykupienia prywatnych rezydencji i biznesów, czekając na ostateczny werdykt sądowy w sprawie przeniesienia dwóch cmentarzy, St. Johannesa oraz małego, zabytkowego Resthaven.
Władze miasta wyraziły nadzieję, że Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie zezwoli im na zakupienie terenu cmentarzy St. Johannesa i Resthaven.

Na cmentarzu St. Johannesa pochowanych zostało około 1,500 osób przez ostatnich 156 lat.

Władze miasta zapewniły, że nie podejmą żadnych prac na terenie cmentarza, dopóki nie zostanie ogłoszony werdykt w sprawie apelacyjnej.

Jak już informowaliśmy, koszty całości projektu rozbudowy O'Hare opiewają na 15 mld dol. Projekt uwzg lędnia m.in. wybudowanie dwóch nowych pasów startowych, modernizację i rekonfigurację istniejących pasów oraz budowę nowego terminalu.

Zdaniem federalnego zarządu ds. lotnictwa cywilnego - Federal Aviation Administration, FAA - dzięki rozbudowie lotniska, spóźnienia samolotów zostaną zredukowane o 68 procent, a liczba lotów zwiększy się o jedną trzecią do 1.2 mln.

Ukończenie projektu jest przewidziane na rok 2013.
Według FAA nawet najkrótsza zwłoka w realizacji projektu wyrządza mu nieodwracalną krzywdę, podnosi jego koszty i naraża podatników na dodatkowe wydatki.

W rezultacie realizacji projektu około 2,600 osób i 200 biznesów zostałoby zmuszonych do przeprowadzki.

Rozbudowie lotniska najmocniej sprzeciwiają się władze miasteczek Bensenville, Elk Grove Village i Des Plaines oraz kościół St. John, właściciel cmentarza St. Johannesa.

Warto przypomnieć, że władze miasta Chicago już otrzymały od władz federalnych 337 mln dol. - o 37 mln dol. więcej niż prosiły - w funduszach początkowych na rozbudowę lotniska O'Hare.

Niniejsza kwota pokryje około 10 procent kosztów pierwszej fazy projektu.
W pierwszej fazie planowana jest m.in. budowa nowego pasa startowego oraz przedłużenie dwóch istniejących pasów do 2007 roku.
(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama