Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 19 listopada 2024 21:39
Reklama KD Market

Europ perspektywa

John Burton, ambasador UE w Stanach Zjednoczonych przebywał z dwudniową wizytą roboczą w Chicago w dniach od 28 do 29 listopada, 2005. Burton jest byłym premierem i ministrem różnych resortów w Irlandii. Za jego kadencji Irlandia odnosiła największe sukcesy ekonomiczne.

Burton wygłosił kilka przemówień w czasie pobytu w Chicago. Udzielił także kilku eksluzywnych wywiadów dla Chicago Tribune, Chicago SunTimes oraz dla polskiego miesięcznika Polish News. W tym ostatnim opowiadał o swoich wakacjach spędzonych w Polsce, podkreślał także ważność polonijnych inwestycji w Polsce.

Burton spotkał się w Chicago z przedstawicielami korpusów dyplomatycznych państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym także z przedstawicielami Polskiego Konsulatu w Chicago.

Ambasador Burton wygłosił 29 listopada wykład pt. "Europejska perspektywa" na forum Illinois Global Partnership. W prezentacji tej uczestniczyło wielu przedstawicieli korpusów dyplomatycznych z Europy, Ameryki Południowej, Azji, przedstawiciele władz lokalnych, biznesmeni z Chicago reprezentujący lokalne biznesy, jak również międzynarodowe korporacje.

Władze Illinois reprezentował Emil Jones, przywódca Senatu Stanowego oraz Jack Lavin, dyrektor wykonawczy Departamentu Handlu Illinois.
Romuald Popławski, prezes U.S. Global, były dyrektor biura Handlu Illinois był jednym z kilku przedstawicieli polonijnego środowiska.

Richard Paullin, dyrektor wykonawczy Illinois Global Partnership koordynował spotkanie z ambasadorem Unii Europejskiej. Głównego mówcę zaprezentował Alvin J. Robertson, członek zarządu IDP.

John Burton, ambasador i szef delegacji Unii Europejskiej omawiał bieżące stosunki pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Stanami Zjednoczonymi, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy handlowej stanu Illinois z Unią Europejską.

Zwracał także uwagę na ogromne znaczenie negocjacji handlowych, które będą miały miejsce w najbliższych tygodniach w Hongkongu z ramienia światowej Organizacji Handlu (WTO), tzw Doha Round. W związku ze wzrostem znaczenia ekonomicznego krajów azjatyckich, i Chin. UE i Stany Zjednoczone zmuszone są do przykładania coraz większej uwagi do rynków azjatyckich i wymiany gospodarczej z nimi.

Na potrzeby tego artykułu służącemu polonijnemu odbiorcy, koncentrujemy się na omówieniu kilku wiodących aspektów wymiany handlowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności zaś ze stanem Illinois a UE.

John Burton podkreślał w swoim przemówieniu ważność współpracy ekonomicznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a krajami Unii Europejskiej. "Nasza pomyślność i nasz rynek pracy zależy od naszej wzajemnej współpracy", powiedział. "Stany Zjednoczone i Unia Europejska tworzą wspólnie transatlantycką ekonomię wartości $ 2,5 tryliona (trillion), która pozwala na zatrudnienie 14 milionów pracowników (7 milionów w samych Stanach Zjednoczonych) (...) Dwustronna wymiana handlowa przekracza ponad milliard dolarów obrotu każdego dnia. Amerykańskie firmy odnoszą większe zyski z europejskich inwestycji niż z ich wszystkich inwestycji w pozostałych regionach świata. Europejskie firmy posiadają 75% bezpośrednich zagranicznych inwestycji w USA".

Według ambasadora Burtona "Unia Europejska jest największą światową inwencją do propagowania pokoju". Dla potrzeb amerykańskich słuchaczy wyjaśnił podstawowe fakty związane z UE, która składa się z 25 państw członkowskich. Potencjał ekonomiczny UE jest zbliżony do Stanów Zjednoczonych. Swoim obszarem obejmuje kraje od Irlandii, poprzez Wielką Brytanię aż po kraje Srodkowej i Wschodniej Europy, obejmuje wszystkie kraje Europy Zachodniej z wyjątkiem Szwajcarii i Norwegii.
"Unia Europejska reprezentuje obecnie różnorodne kultury, języki i tradycje 455 milionów mieszkańców", podkreślał Burton. "Stan Illinois, podobnie, stał się również domem dla prężnych grup narodowościowych wywodzących się z Irlandii, Niemiec, Włoch, Polski i innych krajów Unii Europejskiej".
Europejskie firmy i europejscy konsumenci zakupili towary, usługi na łączną sumę ponad 7 miliardów dolarów (USD) w 2004 roku. Oznacza to jedną czwartą ogólnej wartości towarów sprzedanych całemu światu przez stan Illinois.

Europejskie firmy zainwestowały ponad 22 miliardy dolarów (USD) w stanie Illinois w 2003 roku, co stanowiło 54% wszystkich inwestycji zagranicznych w stanie Illinois w tym samym roku. Oznacza to, że europejskie firmy są największym inwestorem zagranicznym w stanie Illinois. Szacunkowo około 157,000 pracowników znajduje zatrudnienie w Illinois dzięki inwestycjom krajów Unii Europejskiej.

Organizatorami wtorkowego spotkania z ambasadorem Johnąem Burtonem były następujące organizacje: the Illinois Global Partnership Inc. (IGP), the International Trade Association of Greater Chicago, the National Strategy Forum, Groupe Professional Francophone, EuroChicago i inne.
"Celem naszej działalności jest promocja biznesu Illinois poza granicami kraju w ramach globalnej ekonomii, dlatego też cieszymy się, że możemy organizować spotkanie takie jak to", powiedział Richard Paullin, dyrektor wykonawczy the Illinois Global Partnership podczas spotkania. "Sprawy które omawia ambasador są bardzo ważne dla mieszkańców stanu Illinois i dla naszej współpracy z Unią Europejską".

The Illinois Global Partnership jest organizacją, która została powołana przez Roda Blagojevicha, gubernatora stanu Illinois latem b.r. do prowadzenia i wzmacniania międzynarodowej współpracy gospodarczej stanu Illinois. W jej zarządzie zasiadają doświadczeni biznesmeni, jak również przedstawiciele władz stanu Illinois.

John Burton został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych 1 listopada 2004 roku.
Tekst i zdjęcie:
Andrzej Mikołajczyk

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama