Zawodnicy zagraniczni będą mogli występować bez ograniczeń w meczach lig żużlowych - postanowiło w środę Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego (PZM), zmieniając tym samym decyzję z 18 listopada, ograniczającą do jednego liczbę cudzoziemców w zespołach ligowych.
Jak poinformował PZM, w wydanym w środę komunikacie, ograniczenie liczby zawodników zagranicznych zniesione zostało po zapoznaniu się z opinią Departamentu Prawnego Ministerstwa Sportu. Decyzja dotyczy meczów drużynowych mistrzostw Polski (ekstraliga), pierwszej i drugiej ligi i ma zastosowanie zarówno do zawodników z krajów Unii Europejskiej jak i z pozostałych krajów.
Jednocześnie prezydium ZG PZM zobowiązało Główną Komisję Sportu żużlowego do uwzględnienia tych zmian w regulaminach zawodów na torach żużlowych na 2006 rok.
W opinii departamentu prawnego Ministerstwa Sportu zapis ograniczający liczbę cudzoziemców nie może dotyczyć zawodników pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Byłoby to sprzeczne z obowiązującą w Unii Europejskiej zasadą swobodnego przepływu pracowników. Polska, wchodząc w 2004 roku do Wspólnoty, nie wprowadziła żadnych ograniczeń w tej dziedzinie.
PZM postanowił ostatecznie, że zniesienie ograniczeń w zatrudnianiu zawodników zagranicznych dotyczyć będzie wszystkich obcokrajowców, bez względu na kraj pochodzenia.
W trakcie dyskusji nad kształtem i regulaminem rozgrywek na 2006 rok prezesi klubów ekstraligi wnioskowali, by w przyszłym sezonie limit zagranicznych zawodników zwiększyć z jednego do dwóch. Otwierająca się, po środowej decyzji, możliwość zatrudniania nieograniczonej liczby obcokrajowców wcale ich jednak nie cieszy.
"Nie można dopuścić, by w lidze jeździli sami obcokrajowcy. Myślę, że jedynym wyjściem byłaby nieformalna umowa między prezesami klubów o wprowadzeniu limitu - takie +gentlemen agreement+" - powiedział prezes Atlasu Wrocław Andrzej Rusko.
Ograniczenia zatrudniania zawodników z Unii Europejskiej nie obowiązują także w innych dyscyplinach. W piłce nożnej, od czasu precedensowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tzw. sprawie Bosmana (1995), kraje Unii nie stosują limitów obcokrajowców. Według wprowadzanych właśnie przez UEFA i FIFA zasad, docelowo wszystkie kluby będą musiały posiadać w 25- osobowej kadrze co najmniej ośmiu zawodników z macierzystej federacji. Zasadę tę władze światowej piłki uzgodniły z Unią Europejską.