Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 20 listopada 2024 04:23
Reklama KD Market

K. Majewski burmistrzem Hamtramck

Dr. Karen Majewski została wybrana 9 listopada burmistrzem Hamtramck, polskoamerykańskiego miasteczka pod Detroit.

Urodzona w Chicago Karen Majewski obejmie swój urząd oficjalnie 1 stycznia 2006 roku. Dotychczas pełniła urząd przewodniczącej rady miejskiej.
Jak nas poinformowała, 4 kandydatów startowało w prawyborach, które odbyły się w sierpniu br. W listopadowych wyborach pokonała Toma Jankowskiego, który był burmistrzem miasta przez ostatnie dwie kadencje.

Według badań statystycznych z 2000 roku w Hamtramck mieszkało 22, 976 osób, z tego 5,263 posiada polskie pochodzenie, oznacza to 22,9% ogólnej populacji.

Imigranci stanowią w Hamtramck duży odsetek ludności, około 56.3%, a w liczbach wynosi to 9,432 osoby. Większość imigrantów pochodzi z Europy (5,307), następną grupę stanowią imigranci z Azji (3,944).

Spory odsetek stanowi w tym mieście ludność pochodzenia muzułmańskiego z takich krajów jak Bangladesz, Jemen, Bośnia oraz Amerykanie pochodzenia arabskiego.

Różnorodność etniczna i wyznaniowa stanowi duże wyzwanie dla władz miasta Hamtramck już od wielu lat.

Przed rokiem doszło w Hamtramck do konfrontacji pomiędzy arabskimi imigrantami a chrześcijanami. Muzułmanie domagali się od władz Hamtramck zgody na emitowanie przez głośniki umieszczone na meczetach tradycyjnego wezwania do modlitwy, pięć razy dziennie.

Celem, jaki stawia sobie Karen Majewski jest pomoc w nawiązaniu współpracy pomiędzy nowymi mieszkańcami Hamtramck i wieloletnimi rezydentami miasta.

Amerykanie polskiego pochodzenia już od wielu dekad pełnią urząd burmistrza. Pojawiają się w dokumentach historycznych takie nazwiska jak Skrzycki, Jezewski, Wojtowicz, Zych, Jankowski i inni.

Karen Majewski jest pierwszą kobietąburmistrzem miasta Hamtramck. Urząd ten jest na częściowym etacie. Nadal będzie wykonywał, swoją pracę badawczą jako historykwykładowca i kurator polskiej biblioteki w Orchard Lake.

Tuż po wyborze na burmistrza Hamtramck została ona uhonorowana tegoroczną nagrodą Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku za książkę "Prawdziwi Polacy i zdrajcy" ("Traitors and True Poles. Narrating a Polish American Identity, 18801939") na temat polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych. Skoncentrowała się w swojej pracy na przeglądzie literatury emigracyjnej w latach 1881 i 1939. Korzystała przy jej pisaniu z archiwów uniwersyteckich i państwowych w Polsce, także archiwum PolskoAmerykańskiego Zrzeszenia Historyków.

Książka Karen Majewski "Traitors and True Poles. Narrating a Polish American Identity, 18801939" to niezwykła publikacja, dająca przegląd literatury polonijnej, tj. pisanej po polsku przez Polaków w USA dla Polaków osiedlających się w Ameryce.

Przedmiotem jej analizy jest około trzystu dzieł  powieści, opowiadań i mniejszych szkiców. Były to utwory sensacyjne, obyczajowe, romanse i satyra na niektóre zjawiska życia Polonii amerykańskiej.
Karen Majewski została uhonorowana wyróżnieniem "Distinguished Service Award" przez PolskoAmerykańskie Zrzeszenie Historyków w 2002 roku za jej działalność naukową na rzecz Zrzeszenia i na rzecz Polonii.

Dr. Majewski urodziła się w południowej części Chicago. Fascynuje się kulturą ludową. W czasie zjazdu amerykańskich historykow , który odbywał się w 2002 roku w Chicago uczestniczyła w polonijnym festiwalu jaki miał miejsce na południu Chicago. Wspominała wówczas w rozmowie z Expatpol o współpracy z zespołami węgierskimi, które występowały na scenie.

Dr Karen Majewski pełniła do niedawna funkcję dyrektora PolskoAmerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego.

Tegoroczną nagrodę Polskiego Instytutu Naukowego wręczył dr Tadeusz Gromada, dyrektor wykonawczy PIN.

Gratulujemy dr. Karen Majewski wyróżnienia Polskiego Instytutu Naukowego, zwycięstwa w wyborach na burmistrza Hamtramck i powodzenia w nowej roli.
Andrzej Mikołajczyk

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama