Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 10:44
Reklama KD Market

Włochy. Śledztwo w sprawie pogróżek wobec senator ocalałej z Holokaustu

Prokuratura w Mediolanie poinformowała w piątek o wszczęciu śledztwa w sprawie pogróżek, często o charakterze antysemickim, skierowanych pod adresem włoskiej senator, byłej więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Liliany Segre.

92-letnia parlamentarzystka i działaczka społeczna we wtorek złożyła na posterunku karabinierów w stolicy Lombardii 24 zawiadomienia o groźbach i obelgach.

Ocalała z Holokaustu Segre, mianowana dożywotnią senator, ma od kilku lat policyjną ochronę z powodu pogróżek, jakie już wcześniej otrzymywała, głównie w mediach społecznościowych. Stoi na czele powołanej z jej inicjatywy senackiej komisji do walki z mową nienawiści, której także sama pada ofiarą ku oburzeniu opinii publicznej i całej klasy politycznej.

To ona w październiku przewodniczyła pierwszemu po wyborach posiedzeniu Senatu. Wywołała wtedy powszechne wzruszenie, gdy mówiła, że po tym, gdy w wyniku ustaw rasowych faszystowskiego reżimu Włoch w 1938 roku musiała opuścić swoją szkolną ławkę, zajęła najważniejsze miejsce w Senacie.

Zawiadomienia, jakie złożyła, dotyczą mowy nienawiści o charakterze zniesławiającym i antysemickim oraz życzeń śmierci, kierowanych w mediach społecznościowych i poczcie elektronicznej.

Wśród osób, zaskarżonych przez senator Segre jest - jak ujawniły media - kucharz i prezenter telewizyjny Gabriele Rubini, którego medialny pseudonim to Chef Rubio. Jest on autorem licznych skrajnie krytycznych wypowiedzi na temat Izraela. Wojsko tego kraju nazwał "nazistowskim" i oskarżył o "czystki etniczne" wobec Palestyńczyków, apelując do senator, by je potępiła.

Mediolańska prokuratura w reakcji na 24 zawiadomienia wszczęła dochodzenie w sprawie pogróżek, znieważenia i podżegania do nienawiści rasowej - podała agencja ANSA.

W obronie znieważanej senator wypowiedział się konsul honorowy Izraela w kilku regionach Włoch Marco Carrai.

"Chef Rubio zapomina, że w przeciwieństwie do swoich tatuaży, ten, który ma na ręce senator Segre, jest numerem, bo takie robiono wysłanym do obozów zagłady jako najwyższy dowód nienawiści, bo odbierano im także imię" - stwierdził Carrai.

"To przykre - dodał - że wielu młodych ludzi nie zna historii, ale wpatrzonych jest w osobnika, który podżega do nienawiści, jak ten szef kuchni".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama