Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 05:52

Kongres przyjął ustawę, która ma zapobiec strajkowi kolejarzy

fot. Pixabay.com

Senat w czwartek po południu przegłosował ustawę, która ma oddalić widmo strajku kolejarzy. Dzień wcześniej przyjęła ustawę Izba Reprezentantów. Zatwierdzone zapisy miały w czwartek trafić do prezydenta Joe Bidena do podpisu. Biały Dom wcześniej ostrzegał, że akcja strajkowa kolejarzy mogłaby sparaliżować gospodarkę tuż przed świętami. Związki zawodowe kolejarzy walczą nie tylko o podwyżki, ale także płatne urlopy chorobowe.

Senat USA w czwartek przegłosował ustawę, która narzuca kilkunastu związkom zawodowym reprezentującym 115 tys. pracowników kolejowych wstępne porozumienie kontraktowe osiągnięte we wrześniu.

Za ustawą zagłosowało 80 ze 100 senatorów po tym, jak dzień wcześniej znaczącą większością przyjęła ją Izba Reprezentantów.

Niższa izba Kongresu przegłosowała również oddzielnie wymóg siedmiu dni płatnego urlopu chorobowego dla pracowników kolei – środek, którego nie poparł Senat. Przyjęta w Kongresie ustawa miała trafić w czwartek po południu na biurko prezydenta Bidena, który wzywał Kongres do podjęcia tych działań.

Przyjęcie legislacji oznacza, że pracownicy kolei otrzymają ok. 24-procentową podwyżkę płac do 2024 r. i trochę lepsze warunki dotyczące zwolnień chorobowych. Ze względu na sprzeciw większości Republikanów Senat jednocześnie odrzucił projekt zapewnienia kolejarzom 7 dni wolnych w razie choroby – zamiast tylko jednego dnia, który mają obecnie. Za tym rozwiązaniem opowiadały się związki zawodowe, a także prezydent Biden.

Sprawa zwolnień lekarskich była głównym powodem, dla którego największe związki kolejarzy odrzuciły porozumienie wynegocjowane we wrześniu przy mediacji Białego Domu. Bez interwencji Kongresu, związkowcy zaczęliby 9 grudnia strajk, który według ekspertów mógłby sparaliżować amerykańską gospodarkę tuż przed świętami, wstrzymując dostawy paliw, wody i żywności w całym kraju.

Jak stwierdził po głosowaniu prezydent Biden – który często podkreśla, że jest „najbardziej prozwiązkowym prezydentem USA w historii” – zamknięcie kolei byłoby „gospodarczą katastrofą dla naszego narodu”.

„Społeczności utrzymają dostęp do wody pitnej. Farmerzy i ranczerzy będą wciąż mieć możliwość dostarczania żywności na rynki i żywienia swojej trzody. A setki tysięcy Amerykanów utrzyma swoje miejsca pracy” – oznajmił prezydent. Dodał, że choć wahał się przed narzucaniem porozumienia odrzuconego przez związkowców, to „konsekwencje (strajku) byłyby po prostu zbyt wielkie dla pracujących rodzin w całym kraju”.

Dwa największe związki reprezentujące maszynistów domagały się zmiany surowej polityki kadrowej, która – ich zdaniem – utrudnia obecnie wzięcie wolnego przy rosnącym obciążeniu pracą po tym, jak koleje towarowe zredukowały prawie o jedną trzecią swoich pracowników w ostatnich latach.

(tos, PAP)


Black Friday shopping in Miami, USA - 25 Nov 2022

Black Friday shopping in Miami, USA - 25 Nov 2022

United State Supreme Court, Washington, Usa - 01 Nov 2022

United State Supreme Court, Washington, Usa - 01 Nov 2022

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama