Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 06:35

11 kandydatów zarejestrowało się w wyborach na burmistrza Chicago

fot. Ewa Malcher

Czy wszyscy trafią na listę głosowania?

Burmistrz Lori Lightfoot formalnie potwierdziła walkę o reelekcję, składając w siedzibie Chicagowskiej Rady Wyborczej ponad 40 tysięcy podpisów poparcia jej kandydatury w lutowych wyborach. Lightfoot dopełniła tej formalności w poniedziałek, 28 listopada – ostatnim dniu wyznaczonego terminu. O najwyższy urząd w mieście chce ubiegać się w przyszłorocznych wyborach w sumie 11 kandydatów, ale czy wszyscy trafią na listę głosowania (ballot)? W lutym chicagowscy wyborcy będą głosować także na kandydatów na skarbnika i sekretarza miasta, radnych oraz członków rad policyjnych w 22 dystryktach CPD. 

Kandydaci startujący 28 lutego w wyborach municypalnych w Chicago mieli czas do poniedziałku, 28 listopada do godz. 5.00 pm, aby w siedzibie Chicagowskiej Rady Wyborczej przedłożyć wymaganą liczbę podpisów zarejestrowanych wyborców.

– Proces rozpoczął się 21 listopada, a do poniedziałku, 28 listopada zostało złożonych 345 petycji z podpisami poparcia dla kandydatów w wyborach municypalnych. W tym 11 kandydatów złożyło swoje petycje w wyborach na fotel burmistrza – powiedziała we wtorek, 29 listopada Monika Myśliwiec-Gałuszka, koordynatorka ds. polskich w Chicagowskiej Radzie Wyborczej.

Kandydaci ubiegający się o stanowisko burmistrza, sekretarza i skarbnika miejskiego potrzebują minimum 12,5 tys. podpisów wyborców w całym mieście, a na radnych w 50 okręgach miejskich – co najmniej 473 podpisy wyborców zamieszkałych w granicach okręgu, w którym dany kandydat startuje. Sztaby wyborcze gromadzą zazwyczaj więcej podpisów, aby zapobiec usunięciu kandydata z listy do głosowania (ballot). Dyskwalifikacja kandydata następuje zwykle po zakwestionowaniu przez rywali wiarygodności części podpisów na petycjach nominacyjnych. Zastrzeżenia co do legalności podpisów na petycjach i inne ewentualne nieprawidłowości można zgłaszać do 5 grudnia.

– Petycje osób, które ustawiły się w kolejce przed godziną 9:00 rano w pierwszym dniu (21 listopada), wezmą udział w loterii, która rozstrzyga o kolejności nazwisk kandydatów na karcie wyborczej. Loteria zostanie przeprowadzona 6 grudnia o godzinie 10 rano w siedzibie Chicago Election Board – powiedziała Gałuszka-Myśliwiec.

Biznesmen i filantrop, doktor nauk teologicznych Willie Wilson poinformował, że złożył o godz. 9 am 21 listopada ponad 61 tys. podpisów. Komisarz powiatu Cook Brandon Johnson miał złożyć w tym samym terminie ok. 42 tys. podpisów, a były szef kuratorium chicagowskiej oświaty publicznej (CPS) Paul Vallas – 41 tys., radna Sophia King – 37 tys., aktywista Ja’Mal Green – 30 tys., a stanowy poseł Kam Buckner – 24 tys. podpisów. Ta szóstka kandydatów weźmie udział w loterii.

Ponieważ kongresmen USA Jesús „Chuy” García był jedynym kandydatem, który złożył swoje petycje nominacyjne między godziną 4 pm a 5 pm w ostatnim dniu (28 listopada) dopełniania formalności, otrzyma ostatnie miejsce na karcie do głosowania, które – z punktu widzenia statystycznego – jest niemal równie atrakcyjne jak pierwsze.

Garcia, który uważany jest za najgroźniejszego rywala burmistrz Lightfoot, powiedział, że przedłożył u władz elekcyjnych ponad 48 tys. podpisów, które zebrał zaledwie w ciągu trzech tygodni.

Latynoski kongresmen stwierdził, że jego kandydatura będzie siłą jednoczącą w Chicago. „To jest zwycięska kampania” – przekonywał García.

Burmistrz Lightfoot w poniedziałek rano, składając swoją dokumentację, oświadczyła, że zebrała ponad 40 tysięcy podpisów od chicagowskich wyborców.

Podkreślała, że nie przejmuje się tym, na którym miejscu zostanie umieszczone jej nazwisko na karcie głosowania, ponieważ ma przewagę w porównaniu do innych mało znanych kandydatów.

„Oni (red. wyborcy) wiedzą, kim jestem” – powiedziała burmistrz Lightfoot.

Ponadto w wyborach na burmistrza zarejestrowali 28 listopada swoje kandydatury: policjant Frederick Collins, kierowca ciężarówki Johnny Logalbo i radny Roderick Sawyer.

Do poniedziałku (28 listopada) takich formalności dopełniło też 210 kandydatów do 50-osobowej Rady Miasta Chicago. Najwięcej kandydatów zgłosiło się do wyborów na radnego w 21. okręgu miejskiego na południu Chicago, gdzie 14 kandydatów ubiega się o miejsce zajmowane przez odchodzącego na emeryturę radnego Howarda Brookinsa Jr.

Wybory municypalne odbędą się w Chicago 28 lutego. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska minimalnej wymaganej większości 50 proc. plus jeden głos, to 4 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów (run-off). W dogrywce pojedynkować się będą zdobywcy największej liczby głosów w pierwszej turze.

Przy tak zatłoczonym polu walki mało prawdopodobne jest, aby ktoś wygrał burmistrzowski fotel już w pierwszej turze.

Wyborcy 28 lutego 2023 r. będą również głosować na członków Rad Policyjnych w 22 dystryktach Chicago Police Department (CPD).

Więcej informacji, w tym nazwiska wszystkich kandydatów, można znaleźć na stronie internetowej Chicagowskiej Rady Wyborczej (CBE): chicagoelections.com i jej polskojęzycznej wersji: chicagowybory.com.

Można też kontaktować się z polskim przedstawicielem w CBE, Moniką Myśliwiec-Gałuszką, e-mail: [email protected], tel. 312-269-5702.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama