Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 06:47
Reklama KD Market

„Król Roger” już za tydzień w chicagowskim Harris Theater

„Król Roger” już za tydzień w chicagowskim Harris Theater
Brittany Nelson, Michal Pecak, Deborah Vandergrift

W Muzeum Polskim w Ameryce oraz w Konsulacie RP w Chicago odbyły się z spotkania z artystami i twórcami „Króla Rogera” – pierwszej w historii Chicago opery wystawionej po polsku. Przedstawi ją jeden z głównych domów operowych.

Premiera „Króla Rogera” zaplanowana jest na 18 listopada w chicagowskim Harris Theater. Będzie to równocześnie otwarcie jubileuszowego, pięćdziesiątego sezonu w historii Chicago Opera Theater. Ashley Magnus, dyrektor wykonawcza COT zapytana o powody wyboru opery Karola Szymanowskiego wskazała natychmiast na misję Chicago Opera Theater polegającą na prezentowaniu dzieł nigdy wcześniej niewystawianych w Chicago oraz na ukłon Chicago Opera Theater w stronę polskiej społeczności Wietrznego Miasta.

Na kilkanaście dni przed premierą, twórcy „Króla Rogera” zorganizowali dwa spotkania z Polonią. Pierwsze z nich odbyło się 5 listopada w Muzeum Polskim w Ameryce. W panelu ekspertów poświęconym Karolowi Szymanowskiemu i jego operze wzięli udział: Michał Pęcak – asystent dyrygenta Chicago Opera Theater, który był odpowiedzialny za przygotowanie amerykańskich artystów do poprawnego śpiewania po polsku, Brittany Nelson – dyrektor operacyjna COT oraz Deborah Vandergrift – dyrektor produkcji COT.

Michał Pęcak szczegółowo przeanalizował muzykę i libretto „Króla Rogera” i opisał znaczenie tego dzieła w dorobku artystycznym Karola Szymanowskiego. Doskonale przedstawił też czynniki, które zainspirowały kompozytora do zajęcia się historią króla władającego Sycylią w XII wieku.

Deborah Vandergrift ujawniła natomiast kilka szczegółów dotyczących scenografii oraz wizji, jaką „Królowi Rogerowi” nadał reżyser przedstawienia Dylan Evans.

Uczestnicy spotkania mogli też wysłuchać dwóch najbardziej znanych i najbardziej lirycznych arii „Króla Rogera”, a więc „Pieśni Roksany” w wykonaniu Jacqueline Piccolino oraz „Pieśni Pasterza” w interpretacji Karlosa Piñero-Mercado – młodych artystów Chicago Opera Theater.

Głównymi atrakcjami poniedziałkowego spotkania w Konsulacie RP w Chicago byli Iwona Sobotka (sopran) i Mariusz Godlewski (baryton), którzy 18 i 20 listopada wcielą się w role Roksany i Króla Rogera. Ich krótkie występy zostały poprzedzone wiązanką polskich piosenek wykonanych przez śpiewaczki zespołu „Lira”. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o ogromnym wkładzie „Liry” przy produkcji „Króla Rogera”. Spora część z liczącego niemal 150 osób chóru, który pojawi się na deskach Harris Theater to właśnie artyści tego jedynego w Stanach Zjednoczonych zawodowego zespołu specjalizującego się w polskim śpiewie i tańcu.

Występy artystów poprzedziły wystąpienia konsula generalnego RP w Chicago, Pawła Zyzaka, dyrektor artystycznej Lira Ensemble Lucyny Migały oraz dyrektor artystycznej Chicago Opera Theater, wybitnej dyrygentki Lidii Yankovskayej. W gronie zaproszonych gości, oprócz przedstawicieli najważniejszych organizacji polonijnych znaleźli się również konsulowie Ukrainy, Niemiec i Kolumbii.

Artystów przygotowujących się do premiery „Króla Rogera” czekają finalne dni wytężonej pracy, której efekt zobaczymy 18 i 20 listopada w Harris Theater.

Bilety na „Króla Rogera” można nabyć na chicagooperatheater.org. Na czytelników „Dziennika Związkowego” czeka 15% zniżka po użyciu kodu promocyjnego POLSKA.

(Informacja własna „Dziennika Związkowego”)

Zdjęcia: Łukasz Dudka


Muzeum 3

Muzeum 3

IMG_0187

IMG_0187

7

7

6

6

5

5

4

4

3

3

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama