Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 19:21
Reklama KD Market
Reklama

Radni zatwierdzili przyszłoroczny budżet Chicago

Radni zatwierdzili przyszłoroczny budżet Chicago

Chicagowscy radni zatwierdzili w poniedziałek – choć niejednomyślnie i po intensywnej debacie – budżet Chicago na 2023 rok przedstawiony przez burmistrz Lori Lightfoot, która za nieco ponad trzy miesiące ubiega się o reelekcję. Budżet opiewający na 16,4 mld dolarów przeszedł niewielką przewagą głosów, mimo że był tak zaprojektowany, aby uniknąć napięć i kontrowersji.

W przyszłorocznym budżecie burmistrz Lori Lightfoot – czwartym w jej kadencji i ostatnim przed przyszłorocznymi wyborami municypalnymi – nie znalazła się podwyżka podatku od nieruchomości, mimo że wcześniej Lightfoot mówiła, że będzie ona konieczna. Zmianę decyzji burmistrz tłumaczyła popandemicznym ożywieniem gospodarczym i nadwyżką w kasie miejskiej. Budżet nie wprowadza też żadnych nowych opłat i kar.

Radni przegłosowali budżet większością głosów 32:18. Po głosowaniu Lightfoot chwaliła swój projekt i dotychczasowe osiągnięcia, mimo że w radzie miejskiej ma coraz mniej sojuszników, w tym wśród radnych, z którymi niegdyś dzieliła tzw. progresywne idee.

Niektórzy radni krytykowali budżet za to, że choć zwiększa wydatki na policję, nie zawiera wystarczających środków na nowe etaty w departamencie i zapobieganie masowemu przechodzeniu policjantów na emeryturę. Inni wyrażali niezadowolenie, że mimo obietnic wyborczych Lightfoot do tej pory nie utworzyła miejskiego Departamentu ds. Środowiska, zastępując go mniejszą agencją, która nie podlega pod biuro burmistrza.

Przewidywany deficyt w przyszłorocznym budżecie wynosi 128 mln dol. i jest najniższy w kadencji burmistrz Lightfoot. Prognozowaną lukę budżetową burmistrz ma zamiar zamknąć rosnącymi dochodami z podatków.

Wśród nowych inwestycji, jakie znalazły się w przyszłorocznym budżecie, są dodatkowe nakłady na bezpieczeństwo publiczne i policję, przystępne cenowo mieszkania i nową inicjatywę małych domów. Budżet zakłada też zwiększenie wpłat na miejski fundusz emerytalny, pieniądze na pomoc migrantom wysyłanym do Chicago z innych stanów oraz środki na tzw. „usługi reprodukcyjne” związane z napływem do Chicago kobiet ze stanów, gdzie ograniczona została aborcja.

Przypomnijmy, że spośród 50 radnych wybranych w 2019 r. na 4-letnią kadencję już 15 odeszło lub zapowiedziało odejście z rady miasta. Trzech z nich – Raymond Lopez (15. okręg miejski) , Sophia King (4. okręg) i Roderick Sawyer (6. okręg) zadeklarowali swój start w wyborach na burmistrza.

Budżet wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku, zaś kolejne wybory na burmistrza i radnych Chicago odbędą się 28 lutego.

(jm)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama