Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 7 stycznia 2025 21:11

Czy masz dług? Tu możesz znaleźć odpowiedź

Dług wcale nie musi być dużą sumą pieniędzy. Możliwe, że nawet o nim nie wiesz. Dlaczego warto regularnie stawiać sobie pytanie, czy masz dług? A przy okazji - jak sprawdzić zadłużenie.

Skąd się biorą długi

Nie da się ukryć, że wielu z nas lubi zakupy. Płacimy za nie już nie tylko gotówką, coraz chętniej kupujemy na raty. Część klientów banków sięga po karty kredytowe, chętnie korzystamy też z usług abonamentowych. Ponadto na głowie mamy rachunki, czynsz, nierzadko ratę kredytu. Nietrudno się w tym wszystkim pogubić. A jeszcze trudniej trzymać się ustalonych terminów płatności zwłaszcza, gdy te przypadają na różne dni w ciągu miesiąca.

Zadłużonym można stać się, zupełnie o tym nie wiedząc. W miarę możliwości warto jednak panować nad własnymi finansami. Jeśli dotychczasowe metody zarządzania domowymi środkami zawiodły, warto zmienić nawyki. Na początek dobrze jest sprawdzić, czy nie przeoczyliśmy np. terminu spłaty raty kredytu lub pożyczki. W tym momencie warto dowiedzieć się, jak sprawdzić zadłużenie.

Zaglądamy do rejestrów dłużników

Niekiedy swoje finansowe sprawy zaczynamy porządkować dopiero w momencie otrzymania pisma o zaleganiu ze spłatą danego zobowiązania. Tymczasem własną sytuację finansową warto badać regularnie, zwłaszcza gdy planujemy wnioskować o kredyt w banku. Do dyspozycji mamy rejestry dłużników. Warto wiedzieć o istnieniu pięciu najważniejszych.

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., ERIF BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., KBIG S.A., KIDT BIG S.A. - te nazwy warto zapamiętać. Warto też regularnie odwiedzać strony największych biur informacji gospodarczej w naszym kraju. Tym bardziej, że fakt posiadania zadłużenia możemy sprawdzić bez wychodzenia w domu. Wystarczy założyć bezpłatne konto. Po jego autoryzowaniu możemy pobrać raport na temat swoich finansów. Pamiętajmy, że w rejestrach dłużników możemy sprawdzić wyłącznie samych siebie. Nie otrzymamy dostępu np. do danych na temat małżonka czy rodzica.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej

Jak już zostało wspomniane, z rejestru dłużników możemy pobrać informacje wyłącznie na swój temat. Dodajmy, że na listach biur informacji gospodarczej widnieją zarówno negatywne, jak i pozytywne wpisy. Wierzyciel może umieścić pozytywną wzmiankę, np. na temat prowadzonych przez nas konsekwentnych i regularnych płatności. Kto jeszcze ma wgląd do informacji na temat długów?

Osoba prywatna nie może przeglądać wpisów dotyczących innej osoby prywatnej. Może to natomiast zrobić inna firma. Musi jednak posiadać odpowiednią umowę z biurem informacji gospodarczej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż rejestry dłużników mogą udostępniać wierzycielom informacje na temat konsumentów m.in. po to, aby upewnić się, że ci będą w stanie płacić za oferowane usługi.

Dług jako szansa na zmianę nawyków konsumenckich

Należy pamiętać, że wezwanie do zapłaty nie powinno wzbudzać w nas poczucia winy i stawać się przyczyną stresu. Warto podejść do takiego zdarzenia zdroworozsądkowo i możliwie szybko przystąpić do działania. Warto na początek znaleźć przyczynę problemu i zastanowić się, gdzie i kiedy powstało zadłużenie. Kolejny krok to kontakt z wierzycielem w celu możliwie szybkiego uregulowania zaległych należności.

A jeśli już udało nam się spłacić dług, z pewnością warto rozpatrzyć zmianę nawyków konsumenckich i podejścia do wydawania pieniędzy. Dobrze postawić na regularny monitoring przychodów i wydatków, wprowadzić optymalizacje w domowym budżecie, jak również zautomatyzować płatności. Na wszelki wypadek warto od czasu do czasu sprawdzić raport w którymś z rejestrów dłużników. Tego typu działania to szansa na obniżenie ryzyka na wygenerowanie kolejnego długu. 

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama