Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:01
Reklama KD Market

Ruszyła loteria wizowa DV-2024 – zgłoszenia tylko do 8 listopada!

Ruszyła loteria wizowa DV-2024 – zgłoszenia tylko do 8 listopada!
fot. PETER FOLEY/EPA/dvprogram.state.gov/

W październiku ruszyła loteria wizowa DV-2024, w której po raz kolejny bierze udział Polska. Dla osób zainteresowanych wyjazdem do USA na stałe i podjęciem tam pracy to nadal realna, choć nikła szansa na legalną imigrację. Jak co roku pada pytanie: czy nieudokumentowani mogą brać udział w loterii wizowej? Zapytaliśmy o to prawnika imigracyjnego.

Niewiele ponad trzy tygodnie pozostały do ostatecznego terminu składania wniosków o udział w loterii wizowej DV-2024. Kolejna loteria ruszyła 5 października i ponownie udział w niej brać mogą obywatele Polski. Choć podania przyjmowane są do 8 listopada, amerykański Departament Stanu sugeruje, żeby nie czekać do ostatniego tygodnia, gdyż zwiększony napływ zgłoszeń może spowodować opóźnienia w funkcjonowaniu loteryjnej strony internetowej. Do rozlosowania jest 55 tysięcy wiz imigracyjnych, które przypadną szczęśliwcom z wyznaczonych krajów całego świata.

Podania ze zdjęciem można składać wyłącznie drogą elektroniczną do północy (czasu wschodniego), do wtorku 8 listopada 2022 r. na witrynie internetowej dvprogram.state.gov. Prawo zezwala na wypełnienie tylko jednego zgłoszenia przez uczestnika lub w jego imieniu. Departament Stanu korzysta z technologii wykrywania wielokrotnych zgłoszeń, a więc próba wysłania wielu podań skończy się dyskwalifikacją uczestnika.

Departament Stanu ostrzega również przed rozmaitymi płatnymi serwisami mającymi zwiększyć szanse aplikanta – to oszustwa. Rejestracja w loterii jest całkowicie bezpłatna i kończy się otrzymaniem numeru weryfikacyjnego, który należy zapisać i zachować, gdyż stanowi on klucz do „amerykańskiego snu”. Fałszywe są również e-maile i powiadomienia o rzekomym wylosowaniu oraz informacje o konieczności dokonania wpłaty w celu uruchomienia procedury.

Kto może wysłać zgłoszenie? Podstawowym warunkiem jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia lub przynajmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego.

Spośród poprawnych zgłoszeń komputer wylosuje uczestników zgodnie z zasadami dostępności wiz dla każdego regionu oraz kraju. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś został wytypowany w loterii, jest odwiedzenie strony dvprogram.state.gov/ESC i sprawdzenie statusu uczestnika za pomocą wspomnianego numeru weryfikacyjnego, co będzie możliwe od 6 maja 2023 r. Departament Stanu nie wysyła listów ani powiadomień drogą e-mailową – wszelkie tego typu wiadomości są fałszywe.

Dopiero po wylosowaniu, 55 tys. szczęśliwców z całego świata będzie musiało przejść szczegółowy proces weryfikacyjny, obejmujący m.in. sprawdzanie stanu zdrowia i niekaralności. W roku fiskalnym 2021 do udziału w loterii wizowej zgłosiło się 11,8 mln obcokrajowców – prawie o połowę mniej niż 23,1 mln chętnych w roku poprzedzającym.

Z ostatnich danych zamieszczonych na stronie internetowej Departamentu Stanu wynika, że w ub. roku do loterii wizowej napłynęło 27 858 zgłoszeń z Polski. Liczba ta systematycznie spada – w 2020 r. zgłoszeń z Polski było 46 496, a w 2019 – 72 844. Przypomnijmy, że tuż przed pandemią, w listopadzie 2019 r. Polska została włączona do ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Ostatnie statystyki dotyczące zwycięzców pochodzą z edycji loterii DV-2018. Wynika z nich, że prawo ubiegania się o zieloną kartę wylosowało 863 Polaków. Polska wróciła na listę krajów mogących brać udział w loterii w roku budżetowym 2013 po sześciu latach przerwy.

Departament Stanu udostępnił tłumaczenie szczegółowych instrukcji udziału w loterii na język polski. Można je uzyskać, wpisując hasło „DV-2024 Polish” w okno wyszukiwarki Google lub pod adresem: https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2024-Instructions-Translations/DV-2024-instructions-Polish-10-04-2022.pdf.

Co roku powraca pytanie, czy w loterii wizowej mogą brać udział nieudokumentowane osoby przebywające na terenie Stanów Zjednoczonych. W punkcie 10. sekcji często zadawanych pytań jest zapis, że zgłoszenie może nastąpić z USA lub z dowolnego miejsca na świecie. Problem dla osoby nieudokumentowanej, która wyśle zgłoszenie, rozpoczyna się tak naprawdę dopiero w momencie, kiedy zostanie wylosowana. Potwierdza to Magdalena Grobelski, adwokat imigracyjna z Chicago.

– Proszę pamiętać, że osoby, które mieszkają obecnie w Stanach Zjednoczonych, a nie są na wizie studenckiej lub na innej ważnej wizie bądź nie kwalifikują się na sekcję 245(i), nie powinny brać udziału w loterii. Nawet jeśli ktoś zostanie wylosowany, zakwalifikuje się na waiver i wyjedzie do Polski, istnieje wielkie ryzyko, że nie zdąży z przeprowadzeniem tego procesu. Na waiver czeka się obecnie z powodu pandemii aż 24 miesiące – powiedziała Grobelski.

Prawnik zaznacza, że na sekcję 245(i) i zapłacenie tysiąca dolarów kary kwalifikują się tylko niektóre osoby, które mają petycję rodzinną lub pracowniczą złożoną przed 30 kwietnia 2001 r. Każda sytuacja jest inna, dlatego w razie wątpliwości warto skontaktować się z prawnikiem imigracyjnym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama