Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 09:49
Reklama KD Market

Kandydaci startujący w wyborach na wrześniowym zebraniu wydziału stanowego KPA

Kandydaci startujący w wyborach na wrześniowym zebraniu wydziału stanowego KPA
Prezes Michael Niedziński

Przedstawienie programu wyborczego kandydatów startujących w wyborach, nowej mapy okręgów miejskich i obwodów wyborczych w Chicago oraz zaproszenie Muzeum Holokaustu w Skokie do współpracy były najważniejszymi punktami z długiej listy spraw do omówienia podczas wrześniowego spotkania wydziału stanowego KPA.

 Członkowie stanowego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej,  w poniedziałek, 26 września spotkali się z kandydatami na urzędy lokalne w listopadowych wyborach powszechnych. 

Do sali parafialnej Hayes Hall kościoła Matki Bożej Matki Kościoła, Our Lady Mother of Church w Chicago przybyli: Kathy Salvi – kandydatka na senatora Stanów Zjednoczonych, Patrycja „PR”Karlin – kandydatka do Senatu Illinois, 20 dystrykt, Christinanahan McGovern – kandydatka do Senatu stanu Illinois, 18 dystrykt.

Podczas krótkich prezentacji kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze, w których kładziono nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, ekonomicznego i edukację.

Kathy Salvi

Kathy Salvi zapewniła, że każdy kto jest liderem w swojej społeczności,  jest żywo zainteresowany tym, co się dzieje w jego sąsiedztwie, stanie i państwie. Po wyborze na urząd będzie chciała stworzyć nowe miejsca pracy, obniżyć koszty utrzymania i cen energii, a wspierając organy ścigania zadbać o bezpieczeństwo publiczne, a także edukację dzieci. 

Patrycja „PR”Karlin

Patrycja „PR”Karlin za ważne uważa podjęcie działań mających na celu: wzmacnianie pozycji rodziców w wychowaniu dzieci zgodnie z przyjętymi w ich rodzinach wartościami, zwalczanie przestępczości, wspieranie policji, stworzenie systemu prawa chroniącego ofiary i karzącego przestępców, obniżenie podatków od nieruchomości, odpowiedzialne gospodarowanie wydatkami rządowymi, walkę z korupcją, wspieranie szkół.

Christine Shanahan McGovern

Christine Shanahan McGovern jest Republikanką. Hołduje takim wartościom: jak wiara, rodzina i wolność. Pragnie uzdrowienia ekonomii, zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Będzie wspierała policję. Uważa, że edukacja jest bardzo ważna. Reprezentując wszystkich mieszkańców zadba o świadczenia dla emerytów i weteranów.

Marija Tomic

Marija Tomic startuje na radną miejskiego w 45. okręgu wyborczym. Lubi dzielnicę Jefferson Park, ale  zauważyła, że tu jakość życia jest inna niż wtedy, kiedy była dzieckiem, ponieważ wzrosła przestępczość, są kradzieże i strzelaniny, a lokalne firmy walczą o przetrwanie. Jej celem będzie przeciwstawienie się tym negatywnym zjawiskom.

Herbert Hebein kandydat na posła stanowego w Illinois 35. okręgu. Kandydat jest m.in. za obniżeniem podatków, cięciem wydatków, zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, ochroną życia nienarodzonych dzieci. Ponadto będzie wspierał małe firmy, policję i  powstrzymywał przed indoktrynacją dzieci.

Monika Myśliwiec-Gałuszka – przedstawicielka Chicagowskiej Komisji Wyborczej w związku z wyborami powszechnymi w dniu 8 listopada 2022 roku zapoznała zebranych z nową mapą okręgów miejskich i obwodów wyborczych sporządzoną po przeprowadzeniu w Stanach Zjednoczonych spisu ludności. Komisja Wyborcza Chicago utworzyła tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt obwodów wyborczych w pięćdziesięciu okręgach wyborczych redukując w ten sposób siedemset siedemdziesiąt dziewięć okręgów wyborczych. W związku ze zmianą wielu wyborców w Chicago znajdzie się w nowych okręgach miejskich i obwodach wyborczych lub zostanie przydzielonych do nowych lokali wyborczych.

Przed wyborami wyborcy z Chicago otrzymają korespondencyjnie nową kartę rejestracyjną na wybory z informacją o nowym okręgu miejskim i obwodzie wyborczym.

 Monika Myśliwiec-Gałuszka poinformowała, że do pomocy przy wyborach potrzebni są sędziowie elekcyjni, dwujęzyczni wolontariusze oraz dostarczyła na zebranie informacje o nadchodzących wyborach i formularz do głosowania w języku polskim.

Prezes Michael Niedziński opowiedział o rozpoczętej współpracy z Muzeum Holocaustu i Centrum Edukacyjnym (The Illinois Holocaust Museum and Education Center) nad projektem o martyrologii Polaków podczas II wojny światowej, do którego został zaproszony 25 sierpnia, podczas wizyty w placówce.

Uaktualnione zostały informacje na temat zmian w pakiecie przepisów Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO) oraz ważnej Rezolucji 664.

Przypomnijmy, Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO) są to dwa oddzielne przepisy, które zmniejszają świadczenia z tytułu Social Security dla pracowników i uprawnionych do ich otrzymywania członków rodziny, jeśli pracownik otrzymuje (lub jest uprawniony do otrzymania) emerytury opartej na zarobkach z tytułu zatrudnienia nieobjętego przez Social Security.

Z aktualnie dostępnych informacji wynika, że pierwsza przeszkoda do uchylenia WEP i GPO została pokonana, ponieważ projekt zmian poparło 292 kongresmenów, a obowiązujące przepisy nakazują głosowanie nad każdym projektem ustawy, który otrzymał 290 głosów. Do historycznego głosowania mającego na celu odrzucenie lub modyfikację WEP/GPO prawdopodobnie dojdzie we wrześniu. Kolejną przeszkodą może okazać się głosowanie przez Izbę. Jeśli ustawa zostanie uchwalona zwykłą większością głosów (218 z 435), projekt trafi do Senatu, gdzie zostanie przekazany innej komisji i, jeśli zostanie opublikowany, zostanie poddany pod debatę i głosowanie.

Inną ważną do pokonania trudnością jest zdobycie dla ustawy współtowarzyszącej, która już znajduje się w Senacie 60 głosów w miejsce posiadanych 40.

Irene Patulska zwróciła się do Polonii z apelem, aby do 30 września 2022 roku zorganizować akcję telefoniczną. 

Dzwoniąc do biura przewodniczącej Izby Nancy Pelosi należałoby nakłonić ją do wprowadzenia H.R.82 pod głosowanie w aktualnej formie, bez żadnych zmian czy poprawek. 

Polonia musi wykonać 10 tysięcy telefonów. Numery telefonów do biur przewodniczącej Pelosi: Waszyngton D.C. (202) 225-4965, San Francisco: (415) 556-4862.

Podczas spotkania przypomniano, że Rezolucja 664, House Resolution 664, upamiętniająca rocznicę inwazji na Polskę i uznanie znaczenia sojuszu USA z Polską została skierowana do Komitetu ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki jesienią ubiegłego roku i tam nadal pozostaje w oczekiwaniu na dalsze działania komisji. Nawiązując do obecnego trudnego czasu w związku z trwającą wojną na Ukrainie można założyć, że szanse na uchwalenie tej rezolucji są znacząco większe, stąd też powstała inicjatywa, aby aktywnie oddziaływać na przedstawicieli w Kongresie USA, aby współtworzyli tę rezolucję. Przedstawione zostały nowe detale kampanii na rzecz poparcia rezolucji.

Prezes Michael Niedzinski odczytał treść proklamacji upamiętniającą 17 września, czyli dzień, w którym podczas II wojny światowej Polska została zaatakowana przez Sowietów.

Kopia proklamacji została przekazana Georgowi Otto przez senatora stanowego Roberta Martwicka juniora.

Bożenna Haszlakiewicz omawiając przygotowania do dorocznego bankietu, który odbędzie się w niedzielę, 30 października, w restauracji Allegra Banquets zaapelowała o udział w imprezie oraz dokonywanie wpisów do księgi pamiątkowej. Przeczytała listę osób, które zostaną uhonorowane Nagrodami Dziedzictwa.

Andy Cichowski otrzymał podziękowanie

Andy Cichowski otrzymał podziękowanie za pomoc przy modernizacji wnętrza budynku nowej siedziby wydziału stanowego.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_4254

DAR_4254

DAR_4247

DAR_4247

DAR_4243

DAR_4243

DAR_4240

DAR_4240

DAR_4239

DAR_4239

DAR_4236

DAR_4236

DAR_4233

DAR_4233

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama