Ponad 60 nowych obywateli amerykańskich pochodzących z kilkudziesięciu krajów świata zostało zaprzysiężonych podczas specjalnej ceremonii naturalizacji, która odbyła się we wtorek na chicagowskim Daley Plaza. Była zorganizowana w celu upamiętnienia przypadającego 17 września Dnia Konstytucji i Obywatelstwa. We wtorek przypadał też Krajowy Dzień Rejestracji do Głosowania.
Sześciu imigrantów z Polski i pięciu z Ukrainy było wśród 63 nowo naturalizowanych obywateli z 31 krajów świata, którzy we wtorek 20 września ślubowali lojalność Stanom Zjednoczonym.
Wtorkowa uroczystość zaprzysiężenia nowych obywateli amerykańskich była jeszcze bardziej uroczysta niż zwykle, bo była połączona z oficjalnymi obchodami U.S. Constitution & Citizenship Day i zorganizowana przez Biuro Sekretarza Stanu Illinois w National Voter Registration Day.
Aby stać się pełnoprawnym obywatelem, kandydaci musieli wyrecytować przed sędzią Rebeccą R. Pallmeyer słowa przysięgi, w której deklarują przestrzegać konstytucji oraz praw Stanów Zjednoczonych.
– Zaprzysiężeni w cieniu strzelistej rzeźby Picassa, mamy nadzieję, że nowi obywatele odniosą spektakularny sukces w swoim nowym kraju i pomogą mu sprostać ideałom zawartym w Konstytucji – powiedziała Pallmeyer, która jest prezesem sądu federalnego Dystryktu Północnego Illinois.
W ceremonii wzięli również udział prokurator federalny Dystryktu Północnego Illinois, John Lausch i sekretarz stanu Illinois Jesse White, który przywitał nowych obywateli. Uroczystość prowadziła znana prezenterka pogody w telewizji ABC 7 Chicago Cheryl Scott.W sobotę 17 września minęła 235. rocznica podpisania amerykańskiej konstytucji.
Co roku tysiące imigrantów składa przysięgę naturalizacyjną przed sądem federalnym Dystryktu Północnego Illinois. Uroczystym zaprzysiężeniom przewodniczą sędziowie federalni. Ceremonie zaprzysiężenia, które na co dzień odbywają się w budynku sądu federalnego, były tymczasowo wstrzymane po wybuchu pandemii COVID-19. Od ponad roku są również organizowane w innych lokalizacjach, jak np. na stadionie Wrigley Field czy w Chicagowskim Ogrodzie Botanicznym.
Największa w historii sądu federalnego Dystryktu Północnego Illinois ceremonia naturalizacji odbyła się jednak w lutym br. w chicagowskim Auditorium Theatre. Przysięgę na wierność amerykańskiej konstytucji złożyły wówczas 472 osoby pochodzące z 82 krajów świata, w tym 29 z Polski.
Według danych Urzędu ds. Obywatelstwa i Usług Imigracyjnych (USCIS), w roku fiskalnym 2020 naturalizowano około 625 tys. osób. Wiele z nich złożyło wnioski o obywatelstwo za pośrednictwem strony internetowej urzędu. Z tej opcji, według USCIS, skorzystało już łącznie ponad siedem milionów imigrantów. Pierwszy krok to założenie konta na stronie: myaccount.uscis.gov.
W związku z Krajowym Dniem Rejestracji do Głosowania władze przypominają, że głosować w wyborach w Illinois mogą tylko osoby posiadające amerykańskie obywatelstwo, które do dnia lub w dniu wyborów powszechnych skończyły 18 lat i mieszkają w danym obwodzie wyborczym co najmniej 30 dni przed datą wyborów. Prawa do głosowania nie mają osoby pozbawione wolności i przebywające w jakimkolwiek zakładzie karnym na skutek wyroku skazującego. Wyborcy zarejestrowani w Illinois nie mogą głosować poza stanem.
Mieszkańcy Illinois, którzy spełniają powyższe warunki, mogą zarejestrować się do głosowania w oddziałach Sekretarza Stanu oraz online na stronie ova.elections.il.gov do 23 października br.