Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 14:10
Reklama KD Market

W październiku rusza „500+” na przedmieściach

W październiku rusza „500+” na przedmieściach
fot. Depositphotos.com/Cook County Government/Facebook

500 dol. miesięcznie dla mieszkańców powiatu Cook o niskich dochodach

Już w październiku ruszają zapisy do programu oferującego mieszkańcom przedmieść powiatu Cook o niskich dochodach miesięczne wypłaty w wysokości 500 dol. przez dwa lata. Kwalifikujące się gospodarstwa domowe, które złożą aplikację, będą wybrane na zasadzie loterii. Podania można składać bez względu na status imigracyjny. Program jest odpowiednikiem „chicagowskiego 500+”, który wiosną cieszył się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców.

W ramach programu pod nazwą Cook County Promise Guaranteed Income Pilot 3250 rodzin na przedmieściach powiatu Cook będzie mogło otrzymywać gotówkowe wypłaty w wysokości 500 dol. miesięcznie przez okres dwóch lat. Szacuje się, że do programu zakwalifikuje się 36 proc. wszystkich mieszkańców powiatu Cook.

Aby wziąć udział w loterii, należy mieszkać na przedmieściach powiatu Cook, mieć ukończone 18 lat i dochód nieprzekraczający 250 proc. federalnego progu ubóstwa. Oznacza to, że roczny dochód czteroosobowej rodziny nie powinien przekraczać 69 375 dol., dwuosobowej – 45 775, zaś w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego – 33 975 dol.

Aplikacje będą przyjmowane tylko przez dwa tygodnie, od 6 do 21 października i tylko w internecie, lecz już teraz można zapisać się na otrzymywanie powiadomień i ważnych informacji dotyczących loterii na stronie: engagecookcounty.com/promise (w pierwszej zakładce można zmienić język na polski).

Spośród gospodarstw, które złożą wniosek do udziału w programie, powiat wybierze pięć tysięcy kwalifikujących się rodzin na zasadzie loterii. Pierwsze wypłaty trafią do mieszkańców już w grudniu.

Władze zapewniają, że wniosek nie będzie zawierał pytań dotyczących obywatelstwa czy statusu imigracyjnego danej osoby.

Wylosowani uczestnicy mogą wykorzystać pieniądze w sposób, jaki uznają za stosowny dla zaspokojenia swoich potrzeb – czytamy w opisie programu na stronie internetowej. Pieniądze nie mogą być jedynie wydane na nielegalną czy kryminalną działalność.

Z programu wykluczeni są pracownicy powiatowi oraz osoby, które wcześniej wzięły udział w programach wypłat gotówkowych w Chicago (Chicago Resilient Communities Pilot) lub w Evanston.

Administrację programu władze powiatowe powierzyły organizacji GiveDirectly, która już obsługiwała podobny program w Chicago. Według komunikatu prasowego, kilka agencji będzie pracować nad dotarciem do grup mniejszościowych i społeczności imigranckich poprzez organizowanie akcji zapisów i rozpowszechnianie materiałów w różnych językach, w tym polskim.

Szefowa powiatu Cook, Toni Preckwinkle, która w listopadowych wyborach powszechnych ubiega się o reelekcję, powiedziała podczas środowej konferencji prasowej, że choć program ma charakter pilotażowy, nie interesują jej „tymczasowe rozwiązania odwiecznych problemów”. Obiecała, że wprowadzi program na stałe. Nie sprecyzowała jednak, jak powiat miałby za niego zapłacić. Wersja pilotażowa jest finansowana przez rząd federalny na mocy ustawy American Rescue Plan.

Preckwinkle ma nadzieję, że mnożące się w całym kraju lokalne programy dochodu podstawowego dadzą rządowi federalnemu do zrozumienia, że powinien się zająć tą sprawą na szerszą skalę.

Podczas gdy mieszkańcy przedmieść będą otrzymywać miesięczne wypłaty i wydawać je na swoje potrzeby, naukowcy będą badać wpływ dochodu podstawowego na życie mieszkańców. Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego mają mierzyć „mobilność ekonomiczną, stabilność finansową, zdrowie fizyczne i psychiczne” uczestników programu, jak i tych, którzy złożyli wniosek, ale nie zostali wylosowani.

Jeszcze wiosną, gdy ruszał chicagowski program, Toni Preckwinkle zapowiadała, że jej program podstawowego dochodu dla najbardziej potrzebujących na przedmieściach będzie największy w kraju. Potwierdziła to w czwartkowym komunikacie prasowym:

„Dzięki inwestycji o wartości 42 milionów dolarów ten dwuletni program pilotażowy jest największą w historii Stanów Zjednoczonych inicjatywą dochodu gwarantowanego finansowaną ze środków publicznych. Zapewni tysiącom mieszkańców stabilne podstawy ekonomiczne – wielu po raz pierwszy w życiu. Powiat Cook jest dumny, że przewodzi rządowi w amerykańskim ruchu dochodu gwarantowanego. Dzięki tej historycznej inwestycji chcemy pokazać krajowi, co może osiągnąć dochód gwarantowany na dużą skalę”.

Chicagowski program wypłat gotówkowych, do których wnioski przyjmowane były na przełomie kwietnia i maja br., cieszył się ogromną popularnością. Przyjęto ponad 176 tysięcy wniosków. Miesięczne wypłaty w wysokości 500 dol. są już rozprowadzane wśród 5 tysięcy wylosowanych osób.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie engagecookcounty.com/promise.


2-3

2-3

2-2

2-2

2-1

2-1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama