Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 13:17

Bliżej Polski ze Szkołą gen. Władysława Andersa

Jesteśmy w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego w polskich szkołach. Przed Szkołą im. gen. Władysława Andersa pod dyrekcją pani Wiesławy Dziedzic stoją kolejne wyzwania, aby w sposób atrakcyjny, urozmaicony, na bazie doskonalenia umiejętności językowych przybliżać uczniom historię i kulturę Polski. Staramy się oprócz korzystania z podręczników zachęcać uczniów do udziału w konkursach i wydarzeniach z życia Polonii, a poprzeczkę mamy wysoko ustawioną. W ostatnim czasie udało nam się wyjść z dziećmi poza mury szkoły, uczestnicząc w dwóch ważnych wydarzeniach w Polsce.

Uczniowie kl. VI, której wychowawcą jest Jadwiga Cisowska – Natalia Cichowski, Filip Domon, Emmanuel Klimczuk i Natalia Rachwalska, wzięli udział w XIII edycji konkursu „Być Polakiem”, który skierowany był do młodzieży polonijnej z całego świata. W tym roku tematem zadania literackiego w grupie wiekowej 10-13 lat, była „Historia mojej rodziny”. Wśród wyróżnionych uczestników konkursu znalazły się prace Natalii Rachwalskiej „Życie wierszem pisane” i Emmanuela Klimczuka ”Powrót do przeszłości”. To zaszczyt być uhonorowanym w konkursie, na który wpłynęło 1250 prac z 40 krajów. Warto dodać, że życie pradziadków Natalii splata się w latach ich młodości z losami gen. Władysława Sikorskiego i jego żony Heleny.

Wyróżnieni uczniowie zostali zaproszeni do Polski. Koszty pobytu uczestnika pokrywali organizatorzy. Z zaproszenia skorzystała Natalia Rachwalska. Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Laureatów przyjęła w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej marszałek pani Elżbieta Witek. W spotkaniu brała też udział córka ambasador RP we Włoszech pani Anna Maria Anders, która wyrażała satysfakcję z tego, że uczennica szkoły, której patronem jest jej ojciec, znalazła się w gronie wyróżnionych. Natalii podczas pobytu w Polsce towarzyszyli jej tata Mateusz i siostra Izabella. Jak zapewniają, było dostojnie, pięknie i radośnie. Dużo się działo! Świadczą o tym słowa Natalii „ja chyba śnię”. Jesteśmy dumni z osiągnięć uczniów i ogromnego zaangażowania pana Mateusza, który uczynił dla swoich córek pobyt w Polsce imponującym wyzwaniem rodzinnym, turystycznym i medialnym.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego cała szkoła kibicowała naszym dwom drużynom z kl. VII biorącym udział w II Polonijnym Turnieju Gry „Miś Wojtek”. Do finału, rozgrywanego w Warszawie od 8 do 13 maja zakwalifikowali się Karolina Wodzińska i Michał Franczyk, którzy wraz z rodzicami i wychowawczynią Dorotą Malinowską udali się do Polski. To duży sukces naszego zespołu znaleźć się w gronie 20 najlepszych drużyn wśród 60 startujących.

Pobyt w Warszawie dzieci, rodzice i pani Dorota wspominają z sentymentem. Karolinka z Michałem podkreślają, że rozgrywki turniejowe przeplatane były zwiedzaniem stolicy, zabawami z rówieśnikami. Z uśmiechem wspominają przejażdżkę tramwajem, posługiwanie się mapą i odszukiwanie, jakimi środkami komunikacji można dotrzeć do ciekawych miejsc. Dzieci mają satysfakcję, że będąc wśród rówieśników z 19 krajów rozrzuconych po całym świecie, gdzie na co dzień każdy mówi w innym języku, nie było problemu z komunikacją. Język polski połączył ich wszystkich.

Również w Pierwszej Edycji Turnieju Gry „Miś Wojtek” do finału zakwalifikowali się uczniowie z tej samej klasy Oskar Bryła i Rafał Modzelewski, ale sytuacja epidemiczna uniemożliwiła im wyjazd do Polski.

Dzieci marzą już o następnych wakacjach w Polsce.

Przed nami kolejny rok szkolny. Uczniowie są gotowi stanąć do nowych konkursów. Będą zachęcali koleżanki i kolegów do podejmowania niecodziennych zadań, których na pewno nie będzie brakowało, ponieważ rok szkolny 2022/2023 będzie dla Szkoły im. gen Wł. Andersa rokiem jubileuszowym – 45-lecia istnienia. Mamy bogaty program. Będziemy wychodzić poza klasę szkolną, szeroko otwierać drzwi dla nowych pomysłów. Dołożymy starań, by Polska nie była tylko kartą w podręczniku, ale miejscem, które można dotknąć, posmakować i pokochać. Będziemy bliżej Polski. Mamy wspaniałych uczniów, rodziców i nauczycieli, więc na pewno będzie to możliwe.

Oj! Będzie się działo, będzie wzniośle, będzie radośnie! Uczcimy razem polskiej mowy moc!

Już dzisiaj zapraszamy!

Tekst: Jadwiga Cisowska

Zdjęcia: Mateusz Rachwalski/Szkoła Andersa


Jak informuje naszą gazetę  p. Mateusz Rachwalski, tata laueratki  Natalii Rachwalskiej, w roku szkolnym 2021/22 nagrodzone dzieci to:

Karolina Wodzińska – Gra “Miś Wojtek”

Michał Franczyk – gra “Miś Wojtek”

Emmanuel Klimczuk – “Być Polakiem” 2022 (na zdjęciu z rodziną, nie mógł odebrać nagrody w Warszawie)

Natalia Rachwalska – “Być Polakiem” 2022, której siostra Izabella towarzyszyła w Sejmie RP i na uroczystej gali za Zamku Królewskim.


Od Redakcji

Wiecej informacji na stronie  konkursu:  swiatnatak.pl, na Facebooku i w Kronice Konkursu “Być Polakiem”. W niej: prace wszystkich laureatów, wybrane fragmenty prac wyróżnionych i nazwiska wszystkich uczestników wraz z zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji.

http://bycpolakiem.pl/wp-content/uploads/2022/08/kronika_2022_internet.pdf

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama