Liczba przedawkowań z opioidów nadal rośnie
Nowy mobilny punkt leczenia narkomanii pojawił się na pustej działce w rejonie ulic Pulaski i Van Buren na zachodzie Chicago. To odpowiedź władz na rekordową liczbę śmiertelnych przedawkowań związanych z opioidami w Chicago i powiecie Cook.
Specjalny autobus UIC jest jednym z dwóch tego rodzaju, przystosowanych jako centrum leczenia uzależnień i zatwierdzonych przez lokalny wydział federalnej administracji ds. egzekwowania przepisów narkotykowych (Drug Enforcement Administration, DEA). Trzy dni w tygodniu autobus oferuje użytkownikom mniej uzależniające opcje narkotyków, a nawet czyste igły.
Agencja DEA rozpoczęła kampanię uświadamiającą niebezpieczeństwa płynące z zażywania narkotyków i pokazującą śmiertelne skutki przedawkowań.
W całym kraju mamy do czynienia z drastycznym wzrostem liczby zgonów z powodu przedawkowań. W powiecie Cook i samym Chicago statystyki również poszły w górę. Do większości przedawkowań przyczynia się fentanyl – syntetyczny opioid stosowany w kokainie, metaamfetaminie i lekach na receptę.
Producenci narkotyków dosypują fentanyl do narkotyków, ponieważ jest tani w produkcji i generuje dodatkowy zysk dla dilerów.
W zeszłym tygodniu w tylnej uliczce w rejonie ulic Belmont i Halsted w dzielnicy Lake View na ziemi znaleziono trzy osoby. Dwóch mężczyzn zmarło z powodu prawdopodobnego przedawkowania. Trzecią ofiarę, kobietę, udało się uratować dzięki podaniu Narcanu i reanimacji. Badania toksykologiczne tych ofiar są w toku.
W 2021 roku w powiecie Cook doszło do 1930 zgonów z powodu przedawkowań opioidów – według Biura Lekarza Sądowego Powiatu Cook (Cook County Medical Examiner’s Office). W 2020 roku było ich 1846. Od początku 2022 roku było już 868 zgonów z przedawkowań. Można się spodziewać, że liczby te będą nadal rosnąć, gdyż nie przeanalizowano jeszcze wszystkich zgonów z bieżącego ani ubiegłego roku.
Średnia wieku śmiertelnych ofiar przedawkowań w 2021 r. wynosi 47 lat – wynika z analiz stacji WBEZ. Ponad 76 proc. ofiar to mężczyźni, a 54 proc. to osoby czarnoskóre, mimo że ich populacja w powiecie Cook wynosi tylko 24 proc.
Liczba śmiertelnych przedawkowań wzrasta w całym kraju od ponad dwóch dekad. W latach 90. wiele zgonów spowodowanych było opioidowymi lekami przeciwbólowymi. Później wzrosła liczba zgonów z powodu heroiny, a ostatnio z powodu fentanylu i innych syntetycznych opioidów.
Eksperci podpowiadają, że noszenie przy sobie naloksonu może uratować czyjeś życie.
(jm)