Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 16 stycznia 2025 01:50
Reklama KD Market

Ryszard Stadniuk - To był dobry rok

Rok 2004, w którym Robert Sycz i Tomasz Kucharski zdobyli w dwójce podwójnej wagi lekkiej złoty medal olimpijski, był uważany za jeden z najlepszych w historii polskiego wioślarstwa. Następny okazał się jeszcze bardziej udany.


"W mistrzostwach świata w Gifu polskie osady zdobyły złoty i brązowy medal - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk. - Podobny wynik mieliśmy w 1998 roku, ale teraz nasza reprezentacja jest znacznie silniejsza. To był dobry sezon."


Polska w mistrzostwach świata w Gifu zdobyła 27 punktów olimpijskich. W klasyfikacji mężczyzn przegrała tylko z Niemcami i Nową Zelandią.


"Szkoda tylko, że nasz sukces nie został dostrzeżony przez media i nagłośniony - dodał Ryszard Stadniuk. - Rozumiem, że mistrzostwa świata zbiegły się na początku września z występami piłkarskiej reprezentacji, ale myślę, że zasłużyliśmy na więcej uwagi."


Kadrowicze w 2005 roku nie mieli problemów z realizacją zaplanowanych zgrupowań i startów. Reprezentacyjne osady mogły wylecieć wcześniej do Japonii na zgrupowanie aklimatyzacyjne. "Potem był tego efekt w czasie startu" - powiedział Ryszard Stadniuk.


W osadach kobiecych międzynarodowy poziom utrzymują Magdalena Kemnitz oraz Ilona Mokronowska, w dwójce podwójnej wagi lekkiej. "Liczymy, że w najbliższych latach ten stan zmieni się - podkreślił prezes Stadniuk. - W Wałczu utworzyliśmy ośrodek szkoleniowy dla kobiet. Rezultaty pracy powinny z czasem przyjść".


Wielką wagę szefowie PZTW przywiązują do współpracy ze środowiskiem akademickim.


"Zazdrościmy krajom anglosaskim popularności wioślarstwa wśród studentów - powiedział prezes PZTW. - Bardzo byśmy chcieli, aby jeżeli nie w każdej wyższej uczelni, to przynajmniej w tych największych była ósemka wioślarska".


Największym problemem polskiego wioślarstwa jest brak sprzętu. Kadrowicze korzystają z nowoczesnych łódek czy wioseł. Znacznie gorzej jest w klubach. Dzięki sukcesowi w Gifu władze Szczecina chcą kupić nową łódkę. Dwóch zawodników z miejscowego AZS-u (Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski) pływało w czwórce podwójnej, która zdobyła złoty medal.


Nowa łódka będzie miała napis "Szczecin" i w ten sposób propagowała na światowych torach stolicę Pomorza Zachodniego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama