Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:17
Reklama KD Market

Otoczeni geo-ogrodzeniem

Otoczeni geo-ogrodzeniem

Ileż to razy opuszczając jakiś sklep natychmiast otrzymujemy jego reklamy na naszych smartfonach? Jak często wchodząc na teren jakiegoś biznesu momentalnie na ekranie naszego telefonu pojawiają się najświeższe promocje przez niego oferowane? Czy ktoś nas cały czas obserwuje czy to raczej jakieś czary?

Na szczęście nikt nas nie obserwuje zza najbliższego rogu, a jedynie zimne oko satelity nieustannie podąża za naszym telefonem, pozwalając w ułamku sekundy określić nasze położenie. Technologia pozwalająca na skojarzenie naszej pozycji z miejscem, w którym akurat się znajdujemy (bądź właśnie opuściliśmy) jest określana z angielskiego jako „geofencing”. Tajemniczy geofencing tłumaczony na język polski to nic innego jak wirtualne ogrodzenie, geograficzne ogrodzenie lub jak kto woli – geo-ogrodzenie.

Specjaliści, głównie od marketingu, tworzą na mapach wirtualne ogrodzenia wokół wybranych miejsc (sklepy , truck stopy, biura, urzędy itp.). Kiedy przekraczamy taką wirtualną barierę, nasz telefon natychmiast zostaje tam zlokalizowany i serwery przesyłają odpowiednie informacje.

Technologia ta sprawdza się wyjątkowo dobrze w transporcie drogowym, przyczyniając się do znacznej poprawy produktywności. Przykładowo aplikacja Trucker Path używa geofencingu, aby kontrolować 20 tys. miejsc parkingowych, gdzie kierowcy mogą bezpiecznie i legalnie wypoczywać. Każdy posiadacz Trucker Path jest na bieżąco informowany o ilości wolnych miejsc w danej lokalizacji geograficznej. Dodatkowo aplikacja pyta o czas oczekiwania na załadunek lub rozładunek u konkretnego spedytora, co pozwala na lepsze zaplanowanie najbliższych godzin.

Ten kto nigdy nie siedział za sterami 18-kołowca i nie doznał stresu związanego z dostarczeniem ładunku na czas, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są takie drobne niuanse.

Firma Trimble w 2019 r. opublikowała skromną bazę danych zawierającą niewielką ilość lokalizacji. Od tego czasu systematycznie ją powiększa, stosując równocześnie nowy rodzaj geofencingu, tzw. polygonal geofencing, który zwiększa precyzję, z jaką namierzane są na przykład magazyny i hurtownie.

W porównaniu z poprzednimi, teraźniejsza wersja wskazuje dokładnie wjazdy i wyjazdy z miejsca załadunku i rozładunku, jak i – dzięki funkcji sub-geofences – potrafi nawigować kierowcę przez wskazany teren (np. zakładu pracy, w którym pobieramy ładunek). Ponieważ kierowca jest perfekcyjnie prowadzony przez komputer, nie marnuje czasu na korygowanie złego kursu. Dodatkowo statystyki wskazują, że znacznie zmniejsza się możliwość kolizji w wyniku nieprawidłowych dyrektyw.

Sub-geofences to nowe narzędzie w rękach kierowców ciężarówek, więc nie wszyscy jeszcze wiedzą, z jakich aplikacji korzystać, aby ułatwić sobie życie na drodze. Krótki sondaż pośród naszych klientów wyłonił dwie aplikacje, które zostały już sprawdzone w akcji. Pierwsza to app stworzony przez Trimble pod nazwą TIMMS (Trimble Indoor Mobile Mapping Solution), a kolejny – o większej ilości użytkowników i wysokich notach – to Route4Me, który reklamuje się następującym sloganem: „Delivery, Pickups, Sales and other Business Routes in Seconds”.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama