Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:25
Reklama KD Market

Substancje niedozwolone u zawodowych kierowców

Substancje niedozwolone u zawodowych kierowców

W czerwcu tego roku u prawie 130 tys. kierowców zawodowych CDL wykryto w organizmie niedozwolone substancje odurzające. Blisko 97 tys. nie może z tego powodu wykonywać zawodu, z czego 72 tys. nie podjęło nawet pierwszych kroków w celu powrotu.

Wyraźnie widać, że ta grupa zawodowa pod tym względem nie bardzo różni się od reszty społeczeństwa, a negatywne skutki pandemii również tu wyrządzają poważne spustoszenie.

Kierowcy zawodowi muszą mieć się na baczności, gdyż są oni pod ciągłą obserwacją organizacji stworzonej przy Departamencie Transportu pod nazwą Drug & Alcohol Clearinghouse.

Szczegółowe informacje na temat przepisów dotyczących testów na narkotyki i alkohol (Federal Drug & Alcohol Testing Regulations) można odnaleźć na portalu www.fmcsa.dot.gov. W dalszej części artykułu przybliżymy nieco ten temat.

Kto musi poddawać się testom na narkotyki i alkohol?

Wszyscy kierowcy posiadający komercyjne prawo jazdy CDL i pracujący na pojazdach komercyjnych – CMV, Commercial Motor Vehicle, których waga przekracza 26 tys. GVWR lub przewożący więcej niż 16 pasażerów (wliczając kierowcę), a operujący na publicznych drogach muszą być poddawani testom na zawartość narkotyków i alkoholu w organizmie. Jedynym wyjątkiem są kierowcy CDL operujący komercyjne pojazdy na prywatnych posesjach bez dostępu do dróg publicznych.

Kiedy kierowca musi się poddać testom?

Przed zatrudnieniem (pre-employment). Każdy pracodawca przed zatrudnieniem musi wysłać kandydata na pracownika na obowiązkowy test na obecność narkotyków. Oczywiście wynik testu powinien być negatywny.

Po wypadku (post-accident). Kierowca CDL uczestniczący w wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub w wypadku, gdzie są ranni lub unieruchomione pojazdy (i otrzymał mandat), musi poddać się testom. Istnieją ramy czasowe, których nie może przekroczyć. Test na alkohol musi być wykonany w ciągu 8 godzin, a test na obecność narkotyków – 32 godzin od momentu wypadku.

Testy losowe (random testing). Na testy losowe (na obecność narkotyków) kierowca musi być przygotowany przez cały czas, nawet kiedy nie pracuje i odpoczywa w domu. Natomiast testy losowe na alkohol mogą być wykonane tylko wtedy, kiedy jest on w pracy (on duty) albo bezpośrednio przed lub tuż po jej zakończeniu. W chwili poinformowania o wylosowaniu kierowca musi natychmiast udać się do wskazanego laboratorium. Poważne opóźnienie w stawieniu się na drug test jest równoznaczne z odmową zrobienia testu. Wynik testu uznawany jest wówczas jako pozytywny.

W przypadku uzasadnionego podejrzenia (reasonable suspicion). Kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem substancji odurzających inspektor DOT może go wysłać na test. Takie decyzje zazwyczaj są podejmowane na podstawie wyglądu, zachowania, zaburzeń mowy lub zapachu kierowcy.

Powrót do służby (return to duty). Kierowca CDL, którego test był pozytywny, bądź który odmówił wykonania testu, w celu powrotu do obowiązków służbowych musi poddać się odpowiedniemu procesowi – RTD, Return To Duty. Proces zakończony jest egzaminem/testem.

Testy kontrolne (follow up). Specjalista od walki z nałogami, tzw. Substance Abuse Professional, SAP to osoba, która podpisuje końcowy raport RTD i to on decyduje, ile testów na obecność alkoholu i narkotyków i w jakim okresie musi zaliczyć kierowca powracający do zawodu. Minimum to sześć niezapowiedzianych testów w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy od momentu powrotu do służby. Maksymalny okres wynosi pięć lat.

Które substancje są niedozwolone?

Testy są tak skonstruowane, aby wykrywały narkotyki i ich pochodne z pięciu następujących niedozwolonych substancji:⁃ Marihuana⁃ Kokaina⁃ Opiaty – pochodne opium i kodeiny⁃ Amfetamina i metamfetamina⁃ Fencyklidyna – PCPWięcej info na stronie www.transportation.gov/odapc/part-40-dot-5-panel-notice/

Konsekwencje

Pozytywny wynik testu na obecność narkotyków czy alkoholu (koncentracja alkoholu .04 lub większa) lub odmowa wykonania testu to automatyczne i natychmiastowe zawieszenie w czynności zawodowych (prowadzenie pojazdów komercyjnych CMW). Pracodawca musi przedstawić kierowcy listę dostępnych terapeutów SAP. Moment wybrania odpowiedniego terapeuty SAP jest pierwszym krokiem na drodze do powrotu za kierownicę ciężarówki.

Wykrycie, że kierowca bierze narkotyki czy nadużywa alkoholu (jak i odmowa wykonania testu) nie odbija się negatywnie tylko na nim samym, ale również na jego rodzinie. Długi okres bez pracy a zarazem bez solidnych dochodów to gwarantowane konflikty. Warto przypomnieć, że główną przyczyną rozwodów w Ameryce są finanse lub raczej ich niedobór.

Nawet po zakończeniu procesu „Return to duty” i ponownym zatrudnieniu, kierowcy często są zestresowani, gdyż testy kontrolne sprawiają, że czują się inwigilowani i pod ciągłą obserwacją.

Zawód kierowcy zawodowego CDL należy do jednych z najbardziej obwarowanych regulacjami i przepisami, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa. Czy zatem wiedząc o tym, że w każdej chwili można być wylosowanym na test kontrolny, warto ryzykować karierę i zażywać niedozwolone substancje z nadzieją, że nic złego się nie wydarzy?

I na koniec kilka rad od weteranów autostrad:

  • Narkotyki – unikaj jak ognia.
  • Alkohol – nie pij dzień przed wyjazdem w trasę.
  • Lekarstwa – przed zażyciem upewnij się, że nie zawierają substancji niedozwolonych.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama