Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 08:18
Reklama KD Market

Polska 2050 do rządu ws kolejnej fali epidemii: uruchomić dostęp do testów, szczepić seniorów, zapewnić rehabilitację (WIDEO)

Uruchomienie dostępu do darmowych testów, szczepienia dla osób po 60. roku życia, otwieranie nowych oddziałów rehabilitacyjnych dla tych, którzy przeszli Covid-19 - takie działania według przedstawiciele Polski 2050 powinien podjąć obecnie rząd w obliczu nadciągającej kolejnej fali epidemii.

Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni, powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w środę przed siedzibą resortu zdrowia, że w obliczu narastających problemów takich, jak m.in. inflacja, wszyscy chcieliby zapomnieć już o pandemii Covid-19. Jednak, jak zaznaczył, realia są inne, ponieważ statystyki wzrostu zachorowań pokazują, że pandemia wraca.

"Pandemia z nami jest i pandemia wraca. Widzimy statystyki wzrostu zachorowań, sygnały płynące z Europy i krajów świat, że wirus jest z nami, mutuje, że jest znowu groźny i że jesień może być trudna" - powiedział Kobosko.

Ocenił, że choć kolejne miesiące mogą być trudne dla polskiej służby zdrowia, rząd nic nie robi w tej sprawie. "Widzimy lekceważący stosunek do narastającego problemu" - stwierdził dodając, że według rządu nie trzeba teraz podejmować żadnych działań, a "Ministerstwo Zdrowia zacznie coś robić dopiero kiedy zapełnią się szpitale".

Kobosko przedstawił też trzy kroki, które zdaniem Polski 2050 rząd powinien już teraz podjąć. Pierwszy z nich to ponowne uruchomienie dostępu do darmowych testów na obecność koronawirusa. Polityk Polski2050 zaznaczył, że od 1 kwietnia tego roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów i Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje testów PCR, a koszty te są przerzucone na pacjentów.

"Po drugie szczepienia dla seniorów" - powiedział Kobosko dodając, że od kwietnia w Polsce czwartą dawką szczepionki mogą się szczepić osoby powyżej 80. roku życia. "To dobrze, ale zdecydowanie niewystarczające" - ocenił i apelował, by szczepić osoby powyżej 60. roku życia.

Trzeci postulowany przez Polskę2050 krok dotyczy rehabilitacji po chorobie. Kobosko oświadczył, że w placówkach ochrony zdrowia powinny być uruchamiane nowe oddziały i poradnie rehabilitacyjne dla pacjentów zmagającym się ze skutkami Covid-19.

Prof. Demkow podkreśliła, że lekarze boją się, że "znowu będą pracować w chaosie i bezradnie patrzeć na to, że nie są w stanie skutecznie pomóc pacjentom".

Przypomniała, że kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała zalecenie do utworzenia systemu monitorowania ścieków pod kątem obecności koronawirusa w wodzie ściekowej. "Postulujemy utworzenie krajowego systemu nadzoru ścieków, którego zadaniem będzie monitorowanie obecności wirusa i jego wariantów w ściekach jako element wczesnego ostrzegania” - powiedziała prof. Demkow. Dodała, rząd powinien też przygotować wytyczne oraz procedury, jak pobierać i analizować próbki, a także kto powinien za to płacić.

Ekspertka zwracała również uwagę na konieczność poprawy edukacji zdrowotnej. Podkreśliła, że zbyt mało osób się zaszczepiło. W jej opinii ważne jest także, by wrócić do starych nawyków m.in. dezynfekcji i maseczek "tłumacząc ludziom, że maseczkę nakładamy przede wszystkim w trosce o innych".

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 7 do 13 lipca wykryto w Polsce 7569 zakażeń, a 24 osoby zmarły z powodu COVID-19. W szpitalach przebywa 694 pacjentów. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 020 679 przypadków. Zmarło 116 449 osób z COVID-19.

Według rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza w Polsce nadal dominuje wariant BA.2 Omikrona - wywołuje on 60 proc. zakażeń związanych z wirusem SARS-CoV-2. Na coraz bardziej dominujące w wielu krajach subwarianty BA.4 i BA.5 przypada u nas 35-40 proc. tych infekcji.

Od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa - o skierowaniu pacjenta na test decyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19. Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi z niepokojącym objawami, to będzie to szybki test antygenowy - bezpłatny dla pacjenta. Test PCR może zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Jest on wykonywany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.(PAP)

Autor: Daria Kania


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama