Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 15:29
Reklama KD Market

Kuźnia operowych talentów w Des Plaines

Kuźnia operowych talentów w Des Plaines
fot. Materiały promocyjne

Dziesiąta edycja warsztatów operowych Chicago Summer Opera

20 czerwca rozpoczęła się dziesiąta edycja „Chicago Summer Opera” – warsztatów dla młodych śpiewaków operowych, których ukoronowaniem będzie seria sześciu oper wystawionych w Prairie Lake Theater w Des Plaines. Na niespełna tydzień przed pierwszymi spektaklami rozmawiamy z Alexem Soare, dyrektorem wykonawczym Chicago Summer Opera oraz Michaelem Pecakiem, synem polskich imigrantów, jednym z dyrygentów biorących udział w tegorocznej edycji CSO.

Pierwsze warsztaty odbyły się dokładnie 10 lat temu. Ich inicjatorami byli muzycy o rumuńskich korzeniach – kompozytor, pianista i dyrygent Cordut Birsan – Dyrektor Artystyczny oraz Alex Soare – bas-baryton, Dyrektor Wykonawczy Chicago Summer Opera. W pierwszej edycji wzięło udział zaledwie 16 młodych artystów, a na jej zakończenie wystawiono tylko jedną operę. W tym roku w warsztatach weźmie udział ponad 120 śpiewaków, którzy zaprezentują swoje umiejętności na jednym z 12 przedstawień. W programie tegorocznego Chicago Summer Opera znalazło się bowiem aż sześć oper, z których każda zostanie wystawiona dwukrotnie.

W warsztatach biorą udział osoby, które dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę. Najmłodsi uczestnicy mają zaledwie 19 lat, najstarsi, niewiele ponad trzydzieści. Zanim staną na scenie, przez miesiąc biorą udział w zajęciach ze śpiewu, interpretacji, aktorstwa, a nawet w warsztatach mających pomóc im we właściwy sposób pokierować swoją artystyczną karierą. Później odbywają się próby oraz premiery oper. Dla większości młodych artystów są to pierwsze w ich karierze występy w pełnowymiarowych operach z prawdziwą orkiestrą.

W niesłychanie wymagającym świecie opery tylko najlepsi z najlepszych mają szansę na osiągnięcie sukcesu, ale jak mówi Alex Soare, „Każdy powinien poświęcić się temu, co kocha robić. Nigdy w żadnym zawodzie nie ma stuprocentowej gwarancji odniesienia sukcesu, ale warto podjąć ryzyko i poświęcić się temu, co tak naprawdę się kocha”. Do udziału w tegorocznej edycji Chicago Summer Opera zgłosiło się ponad 400 chętnych, tylko najlepsi z nich wezmą udział w zajęciach pod okiem grupy doskonałych nauczycieli i u boku doskonałych muzyków. Największą grupę stanowią oczywiście studenci muzycznych wydziałów na amerykańskich uczelniach, ale są również tacy, którzy nieco później odkryli swoją pasję do opery. W gronie tegorocznych uczestników jest na przykład lekarz pracujący na izbie przyjęć.

Ukoronowaniem tegorocznej edycji Chicago Summer Opera będzie seria 12 przedstawień sześciu oper:

„Serse” Heorge’a Frederica Handla (13 i 16 lipca), „Cendrillon” Julesa Masseneta (14 i 16 lipca), „Czarodziejski Flet” (15 i 17 lipca) i „Cosi fan tutte” (11 i 13 sierpnia) Mozarta, „Lincoronazione di Poppea” Claudio Monteverdiego (10 i 13 sierpnia) oraz „The Tender Land” Aarona Coplanda (12 i 14 sierpnia). Jak powiedział Alex Soare, organizatorzy starają się zawsze umieścić w programie kilka znanych utworów, które przyciągną szerszą publiczność. Ponieważ każdy uczestnik warsztatów ma zagwarantowaną rolę w jednej z oper, w repertuarze muszą również znaleźć się dzieła z odpowiednią ilością scen zbiorowych. Co roku wystawiana jest również przynajmniej jedna opera w języku angielskim.

Alex Soare oraz Michael Pecak zgodnie twierdzą, że każdy fan opery znajdzie w tym roku coś dla siebie. Szczególnie godne polecenia są arcydzieła Mozarta – „Cosi fan Tutte” i „Czarodziejski Flet”. Wyjątkową pozycją w tegorocznym programie jest „Cendrillon”, czyli operowa wersja Kopciuszka. Michael Pecak, dyrygent, który poprowadzi „Cendrillona”, podkreśla walory tej opery – piękną muzykę, fantastyczne arie i sceny zbiorowe oraz fakt, że niemal wszyscy znają jej fabułę, co na pewno pomoże we właściwym odbiorze dzieła.

Michael Pecak, syn polskich imigrantów z Tarnowa, urodzony i wychowany w Chicago, to absolwent Northwestern University, University of Indiana, Cornell University. Uzyskał doktorat McGill University w Montrealu, a jako stypendysta Fundacji Fulbrighta uczył się również na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Podczas tegorocznego Chicago Summer Opera oprócz „Cendrillona”, Michael będzie również dyrygował „The Tender Land” Aarona Coplanda.

Michael jest wziętym ekspertem polskiej muzyki. W zaplanowanej na listopad premierze polskojęzycznej opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Chicago Opera Theater będzie pełnił rolę dyrygenta asystenta oraz będzie również odpowiedzialny za lekcje dykcji i polskiej wymowy.

Dlaczego warto wybrać się tego lata do „Prairie Lakes Theater” w Des Plaines? Alex Soare i Michael Pecak na to pytanie odpowiadają w dokładnie ten sam sposób – aby zobaczyć na własne oczy przyszłość muzyki. Wielu z tych młodych śpiewaków stoi u progu wielkiej kariery i kto wie, być może kiedyś będzie można ich zobaczyć na deskach najbardziej prestiżowych teatrów muzycznych świata. Tymczasem już za tydzień będą dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Łukasz Dudka

Chicago Summer Opera, sezon 2021

Zdjęcia: Biederman Photography

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama