Pociągi medyczne Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycy) i organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic ewakuowały już ponad tysiąc mieszkańców Donbasu na wschodzie Ukrainy - 690 osób chorych i rannych, 248 członków ich rodzin i 78 sierot; aktualnie trwa 26. tego typu operacja humanitarna - poinformowały w środę Koleje Ukraińskie.
"Regularne misje medyczne są organizowane dzięki wsparciu ministerstwa zdrowia Ukrainy, które koordynuje te przedsięwzięcia. Informacje o trasach pociągów i przystankach utrzymujemy w tajemnicy ze względu na bezpieczeństwo ewakuowanych i medyków. (...) W szpitalu kolejowym (pociągu medycznym - PAP) znajduje się osobny wagon intensywnej terapii, a także m.in. ultrasonograf, defibrylatory, kardiomonitory i pompy infuzyjne" - czytamy w komunikacie Kolei Ukraińskich.
Jak przekazała Ukrzaliznycia, misje do Donbasu mają doraźny charakter - służą uratowaniu chorych i rannych z miejsc, gdzie toczą się walki w celu ich dalszego leczenia w innych miejscach na Ukrainie lub za granicą.
Pierwszą misję humanitarną zorganizowano w kwietniu. "Pociąg został przygotowany i wyposażony w ciągu zaledwie trzech tygodni, a 23 stare wagony pasażerskie wykorzystano podczas wojny do nowych celów" - dodano w oświadczeniu.
Lekarze Bez Granic (z franc. Médecins Sans Frontieres - MSF) to założona w 1971 roku międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna, zajmująca się m.in. pomocą ofiarom konfliktów zbrojnych i epidemii. W 1999 roku MSF otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Siedzibą organizacji jest Genewa w Szwajcarii. (PAP)