Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 11:12
Reklama KD Market

Kartka z podróży

Kartka z podróży
fot. Katarzyna Pilewicz

Podróż i przygoda to doskonała recepta na poprawę zdrowia psychicznego. Wielu z nas nosi w sobie głęboką potrzebę podróży i impuls do przygody. Zaniedbanie tych potrzeb, pozbawia nas przeżywania pięknych emocji i sprawia, że nie żyjemy pełnią życia. Podróż pozwala rozszerzać horyzonty, zwyciężać lęki, wzmocnić niezależność i poznać siebie.

Pragnienie podróży jest głęboko zakorzenione

Podróż jest jedną z naturalnych potrzeb, przez jednych bardziej uświadamianych, przez drugich mniej. Gdy dopada nas pragnienie podróży, kryje się za tym ważne przesłanie. Nasz umysł mówi nam, że czas na odmianę. Pierwotny instynkt, nakazujący ruch i utrzymanie aktywnego mózgu, informuje nas, że już czas na ponowne naładowanie wewnętrznych akumulatorów dobrą energią. Wewnętrzny instynkt wzywa nas do odkrywania nowych miejsc i przeżywania nowych doświadczeń, a zmysły domagają się zapachu ziemi i dotyku wiatru i słońca na skórze. Pozbawiając się takich wrażeń i nie spełniając tej potrzeby, odbieramy sobie możliwość zagwarantowania dobrego stanu zdrowia psychicznego.

Zakłócenie codziennej rutyny jest dobre dla mózgu

Rutyna jak wiadomo, jest korzystna dla zdrowia. Pomaga w osiąganiu celów, zapewnieniu poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, dobrego snu i prawidłowej diety. Niekiedy jednak, dobrze jest ją zakłócić, szczególnie wtedy, gdy czujemy się w potrzasku monotonni życia codziennego. Podróż i przygoda poprawiają procesy mentalne odpowiedzialne za myślenie, rozpoznawanie, kreatywność i wyostrzenie zmysłów. Podróż zmusza nas do wyjścia poza sferę komfortu, co pomaga w ujarzmianiu nerwic, pokonaniu lęków i niepokoju. Dlatego też dobrze jest raz na jakiś czas dać się ponieść potrzebie podróży i zmienić otoczenie.

Podróż pobudza rozwój osobisty

Kiedy podróżujemy, otwieramy nasze umysły. Gdy opuszczamy dom, otwieramy się na poznanie świata, uczymy się innych kultur, poznajemy nowe smaki, rozkoszujemy się innymi krajobrazami, poznajemy nowych ludzi. Niesamowite, jak wiele można nauczyć się od ludzi poznanych w podróży! Wchłaniamy ich historie, obyczaje i sposób bycia – budujemy tym empatię i zrozumienie

Podróż wycisza

W podróży umysł się wycisza i zapomina o niezliczonych obowiązkach w pracy i w domu, w zamian skupiając się na chwili obecnej. Nowi ludzie, których spotykamy w podróży, nowe widoki, doświadczenia i wrażenia sprawiają, że relaksujemy się i nabieramy nowej, pozytywnej energii. Skupianie się na swoich zmysłach, docenianie pięknych chwil, w połączeniu ze zmianą tempa życia pomoże zredukować hormon stresu. Nawet po powrocie do domu, wspomnienia zachowane z podróży pomogą ci odnaleźć spokój.

Przygoda i adrenalina idą w parze

Adrenalina to naturalny hormon, który przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi, rozszerza oskrzela i motywuje psychicznie do działania. W umiarkowanych ilościach, gdy przeżywamy przygody związane z podróżą daje nam poczucie, że żyjemy pełnią życia. Nabieramy energii, czujemy przyjemność, jesteśmy spełnieni.

Podróż czyni cię szczęśliwszym

Skutki podróży są nie tylko odczuwalne podczas i po podróży, ale również na wiele dni lub tygodni przed podróżą, gdy planujemy, oczekujemy i wyobrażamy sobie nasz wyjazd. Naukowcy zgodnie twierdzą, że ludzie, którzy planują swoje podróże, są pozytywniej nastawieni do stanu swojego zdrowia, sytuacji finansowej i ogólnie jakości życia. Według nich, o wiele więcej pozytywnych emocji odczuwamy, gdy planujemy wyjazd niż gdy kupujemy nowy przedmiot. 

Podróż koi

Przyjazne, a szczególnie naturalne środowisko, jak zieleń, drzewa, świeże powietrze mogą zdziałać cuda. Wyjazd poza miasto, doświadczenie kojącej dla oka zieleni przyrody, scenicznych krajobrazów, szumu wody i zapachu ziemi natychmiast działa uspokajająco na organizm, zmniejsza stres, lęk, złość i pobudza pozytywną energię. Natura nie tylko sprawia, że lepiej czujemy się psychicznie, ale także ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne. Ponieważ jesteśmy genetycznie uwarunkowani na życie w harmonii z przyrodą – absorbowanie piękna drzew, roślin, wody i innych elementów środowiska naturalnego, to nasz organizm skupia się na tym tak bardzo, że przekierunkowuje naszą uwagę, powodując, że ból i dyskomfort schodzą na dalszy plan. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Zdjęcia: Katarzyna Pilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama