Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 23:18
Reklama KD Market
Reklama

Jestem dumna, że jestem Polką (PODCAST)

Jestem dumna, że jestem Polką  (PODCAST)
Julia Baranek fot. Joanna Trzos

Rozmowa z Julią Baranek, Królową Parady 3 Maja 2022

Osiemnastoletnia Julia Baranek, wybrana na tegoroczną Królową Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, chociaż nie urodziła się w Polsce, to jednak czuje z krajem swoich rodziców bardzo bliską więź. Czuje się Polką i jest bardzo dumna z tego, że ma polskie pochodzenie. Jako Królowa Parady 3 Maja zamierza godnie wypełniać obowiązki związane z tym tytułem.

Joanna Trzos: Gratuluję Ci wyboru i przyznania Ci tytułu Królowej Parady 3 Maja 2022. Z jakimi uczuciami przyjęłaś zwycięstwo?

Julia Baranek: Nie mogłam uwierzyć, że to ja wygrałam. Naprawdę każda z tych wszystkich dziewczyn mogła zwyciężyć. Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam wybrana, bo konkurencja była bardzo duża. Uważam, że każda z dziewcząt odniosła zwycięstwo, przystępując do konkursu, bo wymagało to od nas odwagi, ale było to wspaniałe przeżycie.

Julia Baranek w studiu Radia WPNA 103.1 FM fot. Joanna Trzos

Jaka była Twoja droga do wzięcia udziału w wyborach Królowej Parady 3 Maja?

–  Monica Lebensztejn (red. pierwsza dama dworu zeszłorocznej królowej parady) przyszła do mojej polskiej szkoły im. Świętego Ferdynanda i zachęcała wszystkie dziewczyny do wzięcia udziału w konkursie.Na drugi dzień zapisałam się, a dwa miesiące później napisała do mnie Pani Ewa Rumiński, organizatorka konkursu (red. z ramienia Związku Klubów Polskich) i powiadomiła mnie o spotkaniu. Zdecydowałam, że wezmę w nim udział. Zresztą zawsze chciałam coś takiego robić, brać większy udział w życiu Polonii.Urodziłam się w Stanach Zjednoczonych i nigdy nie byłam w Polsce, ale dzięki mojej rodzinie nauczyłam się języka polskiego. W naszym domu z rodzicami rozmawiamy po polsku. Poznałam polską mowę, kulturę i tradycje. Chodziłam do polskiej szkoły, a naukę zakończyłam egzaminem maturalnym. Chodzę do kościoła w każdą niedzielę na mszę. Brałam udział w piknikach i festiwalach czy w innych imprezach polonijnych.

Jako uczennica polskiej szkoły na pewno brałaś też udział w paradach Konstytucji 3 Maja. Jak wspominasz te parady?

– Co roku z Polską Katolicką Szkołą św. Fernanda, do której uczęszczałam przez 12 lat, braliśmy udział w paradach i szliśmy zawsze na ich początku. Widziałam te piękne Królowe Parady, które nas witały. A teraz to ja będę witać wszystkich na paradzie i zachęcać inne dziewczyny do udziału w tym konkursie.

Tradycyjnie podczas wyborów kandydatki na Królową Parady muszą zaprezentować się w pokazie talentów. Jakie swoje umiejętności zaprezentowałaś?

– Recytowałam wiersz księdza Jana Twardowskiego „To wszystko trwa jak Chopin”. To był mój maturalny wiersz, którego nigdy nie zapomnę. Interesuje mnie poezja, a ten wiersz wydaje się bardzo w aktualny czasie wielu niepewności i niepokojów.

Czy miałaś tremę podczas recytacji?

– Nie, nie miałam. Sama jest tym zdziwiona, bo myślałam, że jak wyjdę na scenę, to wszystko zapomnę, ale tak się nie stało.

W środowisku polonijnym na pewno teraz będziesz udzielać się więcej, tym bardziej, że tytuł Królowej Parady Dnia Konstytucji 3 Maja do tego zobowiązuje. Dlaczego właśnie Twoje pokolenie powinno dbać o swoją polskość?

– Uważam, że moje pokolenie jest przyszłością i musi dbać o swoją polskość. Wiem, że wszystkie kandydatki, które brały udział w wyborach, chcą godnie reprezentować Polonię. Jako Królowa Parady będę godnie wypełniać obowiązki przez cały rok.

Czy jesteś dumna z tego, że jesteś Polką?

– Jestem z tego bardzo dumna. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie jestem Polką, bo nie urodziłam się w Polsce, tylko w Stanach Zjednoczonych, ale ja tak nie uważam.Mówię po polsku i podtrzymuję polskie tradycje. Zawsze w domu rozmawialiśmy po polsku. Nawet pamiętam, że jak mama zapisała mnie do przedszkola w amerykańskiej szkole, to cały czas rozmawiałam po polsku, ale akurat nauczycielka też była Polką. Jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom za to, jak mnie wychowali.

Wiem, że bardzo chciałabyś odwiedzić Polskę. Które regiony chciałabyś zwiedzić?

– Oczywiście chciałabym odwiedzić Białystok i Wrocław, bo stamtąd pochodzą moi rodzice. Zobaczyć polską stolicę – Warszawę oraz pozwiedzać piękne zabytki w Krakowie. No i raz w życiu trzeba pojechać do Zakopanego.

Uczysz się, pracujesz, ale także udzielasz na rzecz potrzebujących pomocy. Czy trudno jest podzielić te obowiązki?

– Jestem w czwartej klasie liceum w Rolling Meadows, ale także pracuję w polskim sklepie spożywczym Montrose Deli& Market. Dzięki tej pracy cały czas rozmawiam po polsku i nabywam doświadczenie. Na początku było ciężko to wszystko pogodzić, ale udało mi się to wszystko zbalansować. Pracuję we wtorki i czwartki, więc mam czas na inne rzeczy. Lubię pomagać innym i dlatego jestem wolontariuszem w domu opieki. W wolnym czasie lubię czytać książki, poezję, oglądać ciekawe filmy, spędzać czas z rodziną. Mam brata bliźniaka.

Wkrótce rozpoczniesz nowy rozdział w swoim życiu – na studiach.

– Tak, w sierpniu zaczynam studia na Uniwersytecie Loyola w Chicago na kierunku o specjalizacji medycznej Practitioner. Podoba mi się pielęgniarstwo, a sama lubię wspierać i pomagać potrzebujących. Jestem wolontariuszem w domu opieki i to właśnie zainspirowało mój wybór kierunku na studiach. Bardzo interesuje mnie także psychologia.

Jakie są Twoje marzenia?

– Jednym z moich marzeń jest wydanie książki. Chciałabym napisać książkę o moim życiu, o mojej rodzinie, o naszym pochodzeniu. Uważam, że moje życie jest ciekawe i chcę się tym podzielić z innymi. Oczywiście będzie to książka dwujęzyczna, tak mi się przynajmniej marzy. Jedno z moich marzeń właśnie się spełniło, bo zostałam Królową Parady Trzeciomajowej. Oczywiście marzę o dobrej pracy po studiach i o tym, żeby wszystko mi się w życiu udawało.

Wypełniasz już obowiązki medialne związane z tytułem Królowej Parady, udzielasz wywiadów polonijnym mediom. Czy lubisz to robić?

– Tak, bardzo. Zawsze chciałam, żeby ludzie mnie znali na całym świecie. Po wyborach przeglądałam Facebooka i gratulacje, które mi są przekazywane. To bardzo przyjemne i nawet się popłakałam, ale z radości.

Najważniejsze zadanie przed Tobą to godne reprezentowanie młodego środowiska polonijnego na różnych imprezach, w tym tych towarzyszącym obchodom Święta Konstytucji 3 Maja. Czy jesteś do tego przygotowana?

– Tak jak mówiłam wcześniej, nie mogę uwierzyć w to, że wygrałam wybory Królowej Parady, ale jestem gotowa, by reprezentować Polonię, i mam nadzieję, że wszyscy będą na tej paradzie i zobaczymy się 7 maja. Trzeci Maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, którą my tutaj w Chicago celebrujemy. Świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja i musimy, jako Polacy, pamiętać o tym ważnym święcie. Jako Królowa Parady zamierzam godnie wypełniać obowiązki związane z tym tytułem i udzielać się w różnych klubach. Chciałabym współpracować z kościołami tutaj w Chicago, a przede wszystkim zachęcać młodzież polonijną do działalności.

Zatem do zobaczenia na Paradzie Konstytucji 3 Maja. Spotkamy się na niej już 7 maja. Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę powodzenia. 

Rozmawiała: 

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama