Pod takim właśnie tytułem odbył się w niedzielę 27 lutego trzeci w tym sezonie koncert Northbrook Symphony Orchestra – orkiestry symfonicznej kierowanej przez Minę Zikri, dyrygenta, który od wielu lat bardzo blisko współpracuje z polonijnym Zespołem Lira.
Koncert rozpoczął się od uwertury do mało znanego baletu „Twory Prometeusza”, jedynego baletu skomponowanego przez Ludwika van Beethovena. Jeszcze przed przerwą publiczność mogła wysłuchać również koncertu skrzypcowego numer 5 Wolfganga Amadeusz Mozarta, nazywanego często „Koncertem tureckim” Mozart zawarł w nim elementy inspirowane orientalną, turecką muzyką, która fascynowała osiemnastowiecznych Europejczyków. Podobne, „tureckie” motywy Mozart umieścił również w kilku innych kompozycjach, od Sonaty numer 11 po operę „Uprowadzenie z seraju”.
Solistką w tej części koncertu była pochodząca z Teksasu, młoda i bardzo utalentowana skrzypaczka Jacqueline Audas. Był to jej kolejny występ w aglomeracji chicagowskiej. W 2017 roku otrzymała Stypendium im. Arkadego Fomina przyznawane przez Angelę Yoffe i Vadima Gluzmana – organizatorów odbywającej się rokrocznie w Northbrook serii koncertów „North Shore Chamber Music Festival”. Jacqueline Audas pochodzi z muzycznej rodziny. Jej siostra Katherine jest utalentowaną wiolonczelistką.
W drugiej części koncertu orkiestra symfoniczna z Northbrook wykonała ostatnią „Londyńską symfonię” Josepha Haydna. Po kilkudziesięciu latach pracy dla węgierskiego rodu książęcego Esterhazych, Haydn mógł w końcu sam zacząć decydować o swoim losie. W Londynie spędził dwa lata, podczas których napisał między innymi 12 symfonii określanych wspólnie mianem „londyńskich”. Ostatnia z nich, numer 104, napisana w 1795 jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych klasycznych symfonii. Jej ostatnią część rozpoznają nawet osoby, które, na co dzień nie interesują się muzyką klasyczną.
Po koncercie, Mina Zikri i Jacqueline Audas przez kilkanaście minut spotkali się z publicznością i odpowiadali na pytania widowni.
Kolejny koncert Northbrook Symphony Orchestra zaplanowany jest na 3 kwietnia. Mają to być opóźnione uroczystości urodzinowe Beethovena, najbardziej wpływowego mistrza muzyki symfonicznej, choć przyszedł na świat w grudniu. W programie znajdą się jego symfonie numer 3 i 4. Więcej informacji na www.northbrooksymphony.org .
Tekst: Łukasz Dudka