REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumWciąż intrygujący Frank Lloyd Wright i styl preriowy

Wciąż intrygujący Frank Lloyd Wright i styl preriowy

-

Najbardziej znany architekt stylu preriowego Frank Lloyd Wright (FLW), który działał głównie w Chicago i okolicach, dotąd intryguje oraz inspiruje kolejne pokolenia architektów. Dlatego warto się przyjrzeć jego spuściźnie, zwłaszcza, że 9 kwietnia minęła 56. rocznica jego śmierci.

Frank Lloyd Wright uznany jest przez Amerykańskie Zrzeszenie Architektów za najważniejszego projektanta XX wieku. Ten amerykański modernistyczny architekt i projektant wnętrz czerpał natchnienie z natury i do swych prac wykorzystywał naturalne materiały budowlane. 

REKLAMA

Projektowane przez F.L. Wrighta domy w stylu preriowym miały być echem rozległych środkowo-zachodnich terenów preriowych, a zatem krajobrazów wokół Chicago, gdzie pracował, z naciskiem na linie horyzontalne i niskie wtopione w przyrodę dachy. Domy te składały się zazwyczaj ze skrzydeł, które flankowały centralną przestrzeń skoncentrowaną przy kominku, z wykorzystaniem otwartych przestrzeni i dużych, wysokich okien. Domy w stylu preriowym są przykładem minimalistycznego wystroju, który podkreśla wykorzystanie naturalnych materiałów i form geometrycznych. Większość domów preriowych zaprojektowanych przez FLW znajduje się na terenie Illinois i Wisconsin. Natomiast najbardziej z nich znane to Robie House, Willits House, Coonley House czy Martin House.

Wystrój wnętrz domów preriowych charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. Okna są często umieszczane jedno obok drugiego w rzędzie, tworząc wygląd szklanej ściany. W oknach umieszczane są geometryczne witraże o wzorach na bazie lokalnych roślin; witraże te mają zapewnić wystarczającą ilość światła, przy eliminacji firanek czy zasłon.
  2. Duże przewieszone płaskie dachy o długich horyzontalnych liniach dostarczają cienia nad obszernymi oknami.
  3. Preferowane jest proste i ciemno barwione drewno, najczęściej dębowe, szkło oraz inne naturalne materiały najlepszej jakości. Kolory, które harmonizują dobrze z tymi materiałami to kolory ziemi, takie jak ciemnoszary, terakota, zielenie, jasnożółty oraz kolory kremowe. Natomiast tapicerka jest z bogatych i naturalnych tkanin jednokolorowych.
  4. Plan wnętrz jest otwarty (jadalnie, czy salon nie są już oddzielane od siebie ścianami). Przestrzeń przepływa z jednego pomieszczenia do następnego, jedynie na suficie określane są ich granice. Domy preriowe są zazwyczaj skoncentrowane na salonie i jadalni.
  5. We wnętrzu dominuje centralny, masywny kominek/palenisko.
  6. Preferowane są wbudowane meble, siedzenia, ławy, szafy, półki i szuflady.
  7. Dla uniknięcia bałaganu i wiktoriańskiego eklektyzmu, przenośne umeblowanie jest minimalne. Aby pozostać spójnym z filozofią całego stylu, wybór mebli miał odzwierciedlać horyzontalne linie i niskie sufity. A zatem długie i niskie ławy czy stoliki oraz geometryczne drewniane formy są właściwym wyborem do tych wnętrz.
  8. F.L. Wright był zainspirowany podróżami do Japonii i geometryczną prostotą tamtejszego stylu, stąd w stylu preriowym można z łatwością doszukać się akcentów z Kraju Kwitnącej Wiśni, jak np. przesuwane drzwi, niskie futony czy podłogowe maty tatami.
  9. Płytki ceramiczne w stylu preriowym posiadają wzory geometryczne lub lokalne motywy roślinne.
  10. Styl tekstyliów, projektowanych przez FLW dla domów preriowych, takich jak dywany czy materiały tapicerskie, został również uproszczony i dodatkowo charakteryzował się wpływami architektury Majów.

Styl preriowy i ideologia Franka Lloyda Wright koncentrują się na pełnej integracji lokalizacji budynku, z jego strukturą zewnętrzną i wewnętrzną, umeblowaniem, ozdobami architektonicznymi, oświetleniem oraz wszystkimi innymi elementami na stałe w nim zamontowanymi. Stąd nic dziwnego, że styl ten w dzisiejszych czasach, które zwracają szczególna uwagę na ochronę środowiska i promocję materiałów naturalnych, w dalszym ciągu się rozwija i ma wpływ na projektowanie współczesnych domów.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

[email protected]

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_0794
  • IMG_0806
  • IMG_0810
  • IMG_0813
  • IMG_0829
  • IMG_0830
  • IMG_0831
  • IMG_0842
  • IMG_0850

REKLAMA

2090969044 views

REKLAMA

2090969344 views

REKLAMA

2092765804 views

REKLAMA

2090969627 views

REKLAMA

2090969773 views

REKLAMA

2090969917 views