REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Udar słoneczny

-

Medycyna w pigułce

REKLAMA


Lato, słońce, bezchmurne niebo. Brzmi to bardzo przyjaźnie, wakacyjnie. Jednak właśnie w taką pogodę szczególnie musimy dbać o swoje zdrowie.

 

Jednym z głównych niebezpieczeństw, jakie występują latem w związku z dużym nasłonecznieniem, jest udar słoneczny, inaczej porażenie słoneczne lub udar cieplny. Stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu, najczęściej głowy i karku, przez działanie słonecznego promieniowania utrafioletowego. Polega to na nagromadzeniu się dużej ilości ciepła w organizmie, a w konsekwencji doprowadza do rozregulowania systemu cieplnego i przegrzania opon mózgowych.

 

Udar słoneczny może przydarzyć się każdemu, kilka godzin bez nakrycia głowy na plaży lub podczas wysiłku fizycznego w upalny dzień. Jest on efektem zbyt długiego przebywania w gorącym klimacie, nasłonecznionym miejscu lub pracy, w gorącym wilgotnym powietrzu.

 

Osobami szczególnie podatnymi, narażonymi, są dzieci lub osoby starsze, jak również osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę, przyjmujący leki antydepresyjne, moczopędne i antyhistaminowe.

 

Do najczęstszych objawów udaru cieplnego należą:

• ogólne osłabienie,

 

• przyspieszony puls,

 

• gorączka,

 

• podwyższone ciśnienie,

 

• wymioty,

 

• bóle i zawroty głowy,

 

• zaczerwieniona, gorąca sucha skóra,

 

• chwiejny chód,

 

• mrowienia kończyn, może dojść do wzmożenia odruchów i napadów- drgawek.

 

Dochodzi czasami do utraty przytomności, oparzeń skóry. Występuje również wysoka temperatura, przekraczająca 39°C.

 

Jednym z powikłań udaru słonecznego może być śpiączka, a w niektórych przypadkach może wystąpić nawet zagrożenie życia.

 

W przypadku wystąpienia udaru słonecznego należy do czasu ustąpienia objawów unikać wychodzenia na słońce. Zalecane jest schowanie się w zacienione, chłodne i przewiewne miejsce.

 

Należy okładać ciało zimnymi okładami, w szczególności głowę i kark. Wskazane jest rownież wziąć chłodną kąpiel. Koniecznym jest także picie dużej ilości chłodnych napojów, najlepiej niegazowanej wody z dodatkami soków owocowych, co pozwoli na szybkie uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Mniej więcej po 30 minutach powinna nastąpić poprawa samopoczucia. Jeżeli objawy przez dłuższy czas nie ustępują, należy natychmiast udać się do lekarza.

 

Przy bardzo silnych objawach udaru cieplnego z wysoką temperaturą ciała powinniśmy przede wszystkim:

 

• Przenieść chorego do pomieszczenia o temperaturze około 17°C,

 

• Zdjąć ubranie i obłożyć ciało workami z zimną wodą lub lodem jednocześnie mierząc co 10 minut temperaturę tak, aby nie dopuścić do jej spadku poniżej 38,3°C, co może spowodować przejście reakcji w hipotermię – nadmierne obniżenie temperatury ciała.

 

• Masować kończyny dolne w celu podtrzymania krążenia.

 

• Unikać leków uspakajających, ponieważ mogą utrudniać powrót funkcji ośrodka termoregulacyjnego.

 

Profilaktyka

 

W słoneczne dni należy unikać przebywania w odsłoniętych miejscach, zwłaszcza w godzinach południowych, gdyż wtedy właśnie słońce jest najsilniejsze. Należy zawsze nosić nakrycie głowy, najlepiej jasne, odbijające promienie słoneczne. W upalne dni powinniśmy dużo pić, by uzupełnić niedobory wody i elektrolitów.

 

***

 

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. (773) 481-2504.

 

REKLAMA

2091013649 views

REKLAMA

2091013948 views

REKLAMA

2092810408 views

REKLAMA

2091014233 views

REKLAMA

2091014380 views

REKLAMA

2091014524 views