REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPicie wody – zdrowe, czy nie? Prewencja AIDS. Skuteczne placebo? Brakuje leków....

Picie wody – zdrowe, czy nie? Prewencja AIDS. Skuteczne placebo? Brakuje leków. Alergie a rak. Witamina B dobra dla młodzieży.

-

Chicago (Inf. wł.) – Naukowcy brytyjscy twierdzą, że mitem jest picie ośmiu szklanek dziennie w celu zmniejszenia wagi, prewencji uszkodzenia nerek i innych chorób.

 

REKLAMA

Ich zdaniem, picie dużych ilości wody nie tylko nie poprawia zdrowia, ale może wręcz zaszkodzić. Artykuł opublikowany na łamach British Medical Journal stwierdza, że brakuje dowodów na to, że picie dużych ilości wody pomaga polepszyć stan zdrowia. Natomiast są dowody, że picie wody, gdy nie jesteśmy spragnieni, zmniejsza zdolności koncentracji.

 

Zdaniem autorów badania, korzyści z picia wody są mocno przesadzone – w celach reklamowych – przez producentów butelkowanej wody.

 

***

Nowe badania – przeprowadzone w Afryce – wykazały, że codzienne podawanie preparatów antywirusowych kobietom i mężczyznom o normalnej orientacji seksualnej zapobiega zarażeniu wirusem HIV, powodującym AIDS.

 

Preparat produkowany jest przez kalifornijską firmę Gilead Sciences Inc.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez amerykańską służbę epidemiologiczną, Centers for Disease Control and Prevention, w Botswanie oraz przez University of Washington w Kenii i Ugandzie. W tym drugim przypadku zaprzestano podawania placebo uczestnikom badania, by mogli skorzystać z dobrodziejstw nowego leku.

 

***

Uczeni uzyskali kolejne dowody skuteczności placebo. Podczas badania na ten temat pacjenci cierpiący na przeziębienie poddani zostali fikcyjnym metodom leczenia, ale wierzyli, że jest ono prawdziwe. Jak się okazało przeziębienie uległo skróceniu.

 

Naukowcy twierdzą, że każde leczenie, w które wierzymy – jak np. rosół, czy witamina C – pomaga, pod warunkiem, że nie ma szkodliwych skutków ubocznych.

 

***

Sondaż przeprowadzony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Szpitali (American Hospital Association) wykazał, że w okresie ostatnich sześciu lat potroiły się niedobory w zaopatrzeniu w leki.

 

Prawie wszystkie szpitale skarżą się na niedobory w lekach, a ponad 80 procent raportuje zwłokę w leczeniu wynikającą właśnie z niedoborów.

 

Federalny zarząd ds. kontroli żywności i leków, FDA, stwierdził, że problem jest wynikiem spowolnienia lub zaprzestania produkcji.

 

***

Osoby, które mają skórne reakcje alergiczne (tzw. alergie kontaktowe) mogą być mniej narażone na różne rodzaje raka, np. piersi i mózgu.

 

Alergie kontaktowe powstają po zetknięciu się z chemikaliami oraz powszechnie występującymi metalami, takimi jak np. nikiel.

 

Badanie na ten temat przeprowadzili naukowcy duńscy na 17 tysiącach osób dorosłych w latach 1984-2008.

 

Raport został opublikowany na łamach BMJ Open.

 

***

Najnowsze badania wykazały, że nastolatki o wysokim poziomie witaminy B w krwi mają lepsze wyniki w nauce, niż nastolatki z niskimi wynikami.

 

Relacja z badania ukazała się z magazynie Pediatrics.

 

W opinii naukowców poziom witaminy B powinien być monitorowany u nastolatków, a wyniki badań uwzględnione w planowaniu posiłków w szkolnych stołówkach. Ponadto odpowiednie informacje należy udostępnić rodzicom i nauczycielom.

 

Witamina B odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu. Nukowcy podkreślają jednak, że brakuje dowodów, by suplementy tej witaminy były skuteczne.

 

Witamina B występuje w liściastych, zielonych warzywach, a także w strączkowych (np. fasola, groch i soja).

 

(ao)

REKLAMA

2090976909 views

REKLAMA

2090977210 views

REKLAMA

2092773670 views

REKLAMA

2090977496 views

REKLAMA

2090977642 views

REKLAMA

2090977786 views