REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Żona szefa kartelu narkotykowego "El Chapo" trafiła do aresztu

Żona szefa kartelu narkotykowego “El Chapo” trafiła do aresztu

-

W poniedziałek została aresztowana w stanie Wirginia żona odbywającego karę więzienia w USA b. szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa. Towarzyszce życia Joaquina “El Chapo” Guzmana Loery postawiono zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami.

O zatrzymaniu 31-letniej Emmy Coronel Aispuro na międzynarodowym lotnisku Dulles w pobliżu Waszyngtonu DC poinformował Departament Sprawiedliwości. We wtorek kobieta ma stanąć przed sądem federalnym w stolicy. Według Departamentu Sprawiedliwości Coronel uczestniczyła w organizacji przemytu heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

2147483647 clicks

Kobieta ma podwójne obywatelstwo – amerykańskie i meksykańskie. Ta Miss Sinaloa z 2008 r. wyszła za mąż za słynnego “El Chapo” w roku 2007, w okresie gdy ten ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości po ucieczce z więzienia w 2001 r. Okres ten trwał przez trzynaście lat aż do 2014 r., gdy przestępca został ponownie zatrzymany. Wtedy również udało mu się jednak zbiec. Ostatecznie schwytano go dopiero w styczniu 2016 w mieście Los Mochis w stanie Sinaloa. Rok później został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. W listopada 2018 r. w Nowym Jorku rozpoczął się jego proces. Skazano go w lutym 2019 r.

“Coronel Aispuro była prawdopodobnie +świadoma+ masowych dostaw kokainy, heroiny i innych narkotyków przez kartel Sinaloa do USA i zdawała sobie sprawę, że wpływy finansowe, które nadzorowała (…) pochodziły z tych dostaw” – napisano w dokumentach sądowych, których fragmenty przytoczyła w swym poniedziałkowym reportażu stacja NBC News.

Z dokumentów tych wynika, że niezidentyfikowany agent FBI, powołując się na byłego członka kierownictwa kartelu, który zgodził się być świadkiem koronnym, zaświadczył, że w 2015 r., gdy “El Chapo” był więźniem zakładu karnego o zaostrzonym rygorze w Altiplano, jego żona pomagała mu w zorganizowaniu budowy tunelu o długości ok. 1600 metrów. Tunel był wyposażony w kanały wentylacyjne i szyny, po których poruszał się specjalny pojazd. Kiedy istnienie tunelu wyszło na jaw i “El Chapo” został złapany, Emma Coronel Aispuro zaczęła planować jego kolejną ucieczkę.

Reuters przypomina, że żona “El Chapo” brała udział w rozprawach w trakcie jego procesu.

“El Chapo” został skazany w 2019 roku po przedstawieniu mu 10 zarzutów dotyczących wieloletniej działalności przestępczej i przemytu do USA handlu ton kokainy. Skazano go na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus trzydzieści lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

“El Chapo” był czołowym przywódcą kartelu Sinaloa. Pod koniec lat 90. odbywał w Meksyku karę dożywotniego więzienia m.in. z powodu udziału w zabójstwie meksykańskiego hierarchy katolickiego. Kard. Juan Jesus Posadas Ocampo, który swymi homiliami naraził się kartelom narkotykowym, został zamordowany na rozkaz gangstera w 1993 roku.

Kartel ze stanu Sinaloa uważany jest za jeden z największych i najbardziej brutalnych wśród organizacji zajmujących się handlem narkotykami w Meksyku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2131834085 views

REKLAMA

REKLAMA

2131834100 views

REKLAMA

REKLAMA

2133630420 views

REKLAMA

2131834110 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131834113 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131834117 views